Jednou vetou

Danko si na púti v Šaštíne uvedomil, že kritiku si netreba mýlit s ohováraním, Kiska zase potrebu zmeny

Na snímke vpredu sprava bývalý slovenský prezident Ivan Gašparovič, prezident SR Andrej Kiska, predseda NRSR Andrej Danko, minister obrany SR Peter Gajdoš a minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker počas svätej omše na Národnej púti k Sedembolestnej Panne Márii 15. septembra 2017 v Šaštíne-Strážach. Foto: TASR/Martin Palkovič

Na celonárodnej púti Slovenska k Sedembolestnej Panne Márii sa zúčastnili aj poprední politickí predstavitelia, akými boli Andrej Danko, Andrej Kiska a bývaly prezident Ján Gašparovič. Informovala TASR.

Podľa Andreja Danka je veľmi dôležité, aby sme v takéto dni, ako je sviatok Sedembolestnej Panny Márie, sklonili hlavu.

„Som veľmi rád, že som bol na tejto krásnej omši. Pre mňa je takým najväčším poučením to, čo povedal arcibiskup, že pred kritikou sa treba pozrieť na seba a konštruktívnu kritiku si netreba mýliť s ohováraním. Myslím si, že nie náhodou sme tým šťastným národom, ktorý má svoj štát, svoje Slovensko, pretože máme šťastie, že našou patrónkou je Sedembolestná Panna Mária. Keď je človek na takom veľkom stretnutí, cíti, aký sme silný národ,“ uviedol predseda NR SR.

Dôležité slová viery v spoločnosti

Prezident Andrej Kiska je podľa vlastných slov veľmi rád, že v piatok mohol byť s tisíckami ľudí z celého Slovenska a so státisícmi pri televíznych obrazovkách na omši pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie.

„Je to jeden z najkrajších a najdôležitejších sviatkov našej krajiny. Pri kázni pána arcibiskupa som si zase uvedomil, aké sú dôležité slová viery v našej spoločnosti. Pán arcibiskup hovoril o potrebe toho, aby sme so zmenami začínali sami od seba, nekritizovali len ostatných, ale aby sme sa v prvom rade zamýšľali nad sebou, čo robíme dobre a čo dobre nerobíme,“ uviedol Kiska.

Každým dňom sa blížime k smrti

Zároveň pripomenul slová arcibiskupa, aby sme mysleli na to, že sme smrteľní a že sa každým dňom blížime k smrti.

„Preto by sme nemali myslieť len na statky materiálne, ale aby sme s pokorou pristupovali k svojmu životu a vážili si ho. Arcibiskup zdôraznil tiež potrebu mať viac detí, že sa mnohé rodiny skôr zamýšľajú nad tým, na akú exotickú dovolenku ísť či si kúpiť nové auto a kvôli tomu nechcú mať deti. Je to veľmi smutné. Príbeh ženy, ktorej bola počas tehotenstva zistená rakovina a ktorá sa rozhodla, že radšej obetuje svoj život a nepodstúpi počas tehotenstva chemoterapiu, pretože by prišla o svoju dcérku Moniku. Dcérka sa jej narodila, no mama onedlho chorobe podľahla. To sú príklady obetovania sa. Sedembolestná Panna Mária je pre nás všetkých vzorom,“ ukončil prezident SR.

Piatkový duchovný program pokračuje akatistom k Bohorodičke, o 18.00 h sa uskutoční svätá omša, pričom ďalší sprievodný duchovný program bude pokračovať v sobotu 16. septembra tradičnou Púťou seniorov a chorých.

Celonárodná púť Slovenska k patrónke Slovenska – Sedembolestnej Panne Márii sa koná po stáročia, oficiálne od roku 1732. Slováci si Sedembolestnú Pannu Máriu uctievajú ako svoju národnú patrónku už od 15. storočia.

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky