Jednou vetou

Danko: SNS nedá poslancom pokyn, ako hlasovať pri ústavných sudcoch

Ústavný súd SR

foto: TASR

Koaličná SNS nebude dávať svojim poslancom žiadny pokyn, ako majú hlasovať o kandidátoch na ústavných sudcov. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol predseda vládnej strany a zároveň predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko.

„SNS bude mať voľnú ruku aj pri voľbe ústavných sudcov. Nebudeme dávať žiadny pokyn. Poslanecký klub nebude vyberať mená, budú mať voľnú ruku. Takže ja neviem, kto bude ako voliť,“ vyhlásil Danko.

Na margo toho, či by mala byť voľba ústavných sudcov tajná alebo verejná, odpovedal, že toto je téma rokovania s koaličnými lídrami, keďže platí koaličná dohoda. Opätovne však zopakoval, že jemu osobne je to jedno, nemá problém ani s verejnou voľbou. „Trikrát som povedal, že mne je to jedno. Mne je to úplne jedno. Ja som za to, že môžeme rukami-nohami hlasovať za kohokoľvek, nemám tajnosti,“ skonštatoval.

Titul som dostal legálne, nech si nikto o mňa neutiera ústa, uviedol Danko

V súvislosti so špekuláciami, či nebudú blokovaní pri voľbe niektorí z kandidátov, Danko poznamenal, že o ničom sa nekalkuluje. „Všetci, ktorí sú tam, majú právne vzdelanie, majú prax. Hovorím, že každý z nich, každý z týchto lídrov, niečo splnil,“ doplnil Danko, ktorý si však myslí, že prax na ústavného sudcu by mala byť vyššia ako 15 rokov. „Aspoň 25 rokov,“ poznamenal šéf SNS.

Na margo ústavných sudcov dodal, že ešte musí byť potvrdená, respektíve nepotvrdená, prax predsedu Smeru-SD Roberta Fica ako jedného z kandidátov. „Robertovi Ficovi nejaký Boris Kollár, ktorý tam sedel, nemôže nosiť ani tašku,“ povedal Danko.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky