Jednou vetou

Danko: Sviečková manifestácia mala zakódovaný silný nádych demokracie

Predseda Národnej rady SR a predseda strany SNS Andrej Danko.

foto: TASR

Sviečková manifestácia mala zakódovaný silný nádych demokracie, slobody a razenia si cesty k novej spoločnosti. Pri príležitosti jej 30. výročia to vyhlásil predseda Národnej rady SR a šéf SNS Andrej Danko.

Podľa jeho slov sa udalosti svojím posolstvom a silou myšlienky stávajú súčasťou národných dejín. A v plnom rozsahu to platí aj o Sviečkovej manifestácii z roku 1988. „Bol v nej zakódovaný silný nádych demokracie, slobody, razenia si cesty k novej spoločnosti, s dodržiavaním a rešpektovaním občianskych práv a akceptovaním náboženskej slobody,“povedal.

Ako tvrdí, cesta, na ktorú sa Slovensko dalo, vyústila do vzniku samostatnej Slovenskej republiky, ktorá je dnes členom Európskej únie, naši občania môžu pohodlne cestovať a žiť v schengenskom priestore a uplatňujú si svoje práva. „Som presvedčený, že dnes je našou povinnosťou pripomínať si tieto udalosti, vysvetľovať ich význam a aj celý dejinný kontext. Ak si pripomíname túto manifestáciu, akcentujeme aj naše národné dozrievanie,“ myslí si a apeluje, že súčasťou národného dozrievania, by mala byť aj morálka či charakternosť.

„Verím, že rozvoj nášho štátu bude úspešne pokračovať a o jeho budúcnosti nebudú rozhodovať ľudia s extrémistickou orientáciou či pochybnou minulosťou. Rešpektujem vôľu aj záujmy ľudí, rovnako občiansku angažovanosť, ktorú však treba pretransformovať do konkrétneho politického subjektu. Silné emócie nemôžu byť hlavnou hnacou silou našich rozhodnutí. A už vonkoncom nás nemôže denne bičovať hystéria, útoky rôzneho druhu a vyhrážky. Je to platformou len pre nárast extrémizmu,“ upozornil na margo posledných dní.

Danko dodal, že práve v tomto období, keď je spoločnosť zmietaná emóciami a atakmi rôzneho druhu, si pripomíname udalosť, ktorá svojou silou a odkazom oslovuje všetkých.„Nerozdeľuje, ale spája. Upozorňuje na výnimočné dni ‚osmičkového‘ roka a občiansku uvedomelosť. Zomknutosť. Solidaritu a nádej. Aj v tom je zakódovaný jej odkaz pre budúce generácie,“ uzavrel.

Poslanec Národnej rady SR a bývalý podpredseda vlády pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič (Smer-SD) si váži odvahu veriacich, ktorí pred 30 rokmi protestovali proti obmedzovaniu náboženskej slobody a prenasledovaniu kresťanov komunistickým ateistickým režimom.

„Napriek násiliu, použitiu vodných diel, zatýkaniu, vydržali a boli jasnou predzvesťou zásadných spoločenských, politických zmien po 17. novembri 1989,“ uviedol pre TASR. Zároveň pripomenul, že ako vicepremiér sa zúčastnil v roku 2008 na spomienkovom zhromaždení k 20. výročiu Sviečkovej manifestácie. „Treba si to pripomínať, nezabúdať, aby sa podobné skrivodlivosti, potláčanie náboženskej slobody, demokracie a základných ľudských práv, neopakovali,“ apeloval.

Poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD) priznáva, že v čase manifestácie bol pre prácu v divadle a vôbec o tomto podujatí nevedel. „Boli sme prekvapení, čo sa teda deje. Policajtov tam bolo ako maku. Nevedeli sme to obísť a pocítili sme tie sprchovacie autá. Až neskôr sme sa dozvedeli, čo sa vlastne stalo. Neveriacky sme krútili hlavou, lebo ten zásah voči ľuďom bol neadekvátny a hrubý. Bola to dosť veľká hrôza,“ povedal. Policajný zásah považuje za absolútne porušenie ústavy, ktorá jasne hovorila o slobode zhromažďovania. „Teda štát porušoval vlastnú ústavu. Bola to neadekvátna brutálna sila voči ľuďom, ktorí stáli a modlili sa. Vnímali sme to s nepochopením a pohoršením. Neviem, kto ten zásah nariadil, ale bola to brutálna sila proti ľuďom,“ konštatoval.

Jarjabek si myslí, že k Novembru ’89 by došlo aj bez Sviečkovej manifestácie. „Na druhej strane, tí, ktorí si uvedomili jej dosah, pochopili lepšie a rýchlejšie November ’89. Síce ju organizovala tajná cirkev, ale išlo v nej o občianske práva, ktoré sa týkali veriacich aj neveriacich,“ dodal.

Edita Pfundtner (Most-Híd) sa o Sviečkovej manifestácii dozvedela až po jej násilnom potlačení. „Mala som vtedy 15 rokov a bola študentkou gymnázia v Bratislave, ale z dôvodu, že sme žili v dobe informačnej izolácie, nevedeli sme dopredu o tejto protestnej akcii. Na druhý deň som počula o tom hovoriť rodičov a následne to vysielala aj televízia. Ľudia však mali strach, nakoľko videli, ako sa vtedajšia štátna moc stavala k protestným prejavom,“ podotkla.

Pfundtner sa pamätá, že vysokoškoláci, ktorí sa zúčastnili na tomto pokojnom proteste, sa veľmi báli o svoju ďalšiu existenciu. „Bolo to obdobie neslobody a strachu. V tom čase sme doma počúvali iba vysielanie Slobodnej Európy a nejako sme cítili a verili, že režim má vážne trhliny a existuje nádej na jej zvrhnutie. Nevedeli sme presne kedy, ale vedeli sme, že to už nebude dlho trvať,“ uzavrela.

Môže vás zaujímať

Koaliční poslanci sa nezhodujú, či by mal Kyselica pôsobiť v parlamente