Danko upozornil Kisku, že nemá miešať jablká a hrušky

Na snímke predseda strany SNS Andrej Danko.

Foto: archívne, TASR

Prezident SR Andrej Kiska by nemal miešať hrušky s jablkami. Takto zdôvodňuje predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) rozhodnutie poslať prezidentovi list, v ktorom ho upozorňuje, že nemôže súčasne za ústavných sudcov vymenovať Mojmíra Mamojku a Janu Laššákovú.

„Pretože obaja boli vymenovaní na jedno sudcovské miesto a potreboval som ho nahlas upozorniť na nesúlad, ktorý nastal,“ povedal v stredu Danko na tlačovej konferencii v parlamente. Kiskovi odporučil, aby „možno prestal počúvať jeho poradcu Jána Mazáka“, ten je bývalým predsedom Ústavného súdu (ÚS). Danko však ocenil Kiskovo rozhodnutie vymenovať troch sudcov ÚS.

Danko sa nebráni odbornému dialógu o zlepšení podmienok výberu ústavných sudcov. Nemá problém, aby sa v parlamentných výboroch v rámci vypočutia kandidátov zúčastnili aj predstavitelia Kancelárie prezidenta SR. Predsedovi parlamentu sa však nepáči, že Kiska komentoval odborné kvality navrhnutých kandidátov na ústavných sudcov. „Pretože nikto nebude spochybňovať rozhodnutie Národnej rady, lebo má kompetenciu navrhnúť kandidátov na sudcov ÚS. Každý, kto odíde z NR SR ako kandidát, už má honor a česť a nikto ich nemôže skúšať z toho, či ovládajú jazyk a či sú dostatočne vzdelaní,“ povedal Danko.

Predseda parlamentu prezidentovi v liste napísal, že v „utorkovom (12.12.) oznámení pána prezidenta nastal nesúlad, pretože vyhlásil, že za sudcov Ústavného súdu SR vymenuje okrem pána Miroslava Duriša aj Mojmíra Mamojku, Janu Laššákovú, ktorí boli nominovaní na jedno uvoľnené miesto“. Danko Kiskovi vysvetlil, že ohľadom celkom štyroch uvoľnených miest na Ústavnom súde sa uskutočnili v parlamente až dve voľby.

Národná rada SR navrhla na tri neobsadené miesta sudcov Ústavného súdu uznesením z 3. apríla 2014 Imricha Volkaia, Evu Fulcovú, Janu Baricovú, Jána Bernáta a Miroslava Duriša. Uznesením z 15. mája 2014 do tohto zoznamu pribudol aj Juraj Sopoliga. Z tohto dvojnásobného počtu kandidátov navrhnutých Národnou radou prezident vymenoval len jednu sudkyňu Janu Baricovú. Ostáva mu teda vymenovať z týchto kandidátov ešte dvoch ďalších sudcov Ústavného súdu.

V priebehu roka 2015 sa uvoľnilo ďalšie miesto sudcu Ústavného súdu, na ktoré parlament uznesením z 2. decembra 2015 navrhol Mojmíra Mamojku a Janu Laššákovú. Z týchto dvoch kandidátov má prezident vybrať jedného, pripomenul šéf parlamentu. Kiska mu na to odpovedal, že „on ukončil spor ohľadom obsadenia uvoľnených miest sudcov Ústavného súdu SR a teraz je na rade vláda a Národná rada a majú jedinečnú možnosť upraviť pravidlá výberu kandidátov na sudcov Ústavného súdu“.

Môže vás zaujímať

NAKA zadržala neúspešného kandidáta na prezidenta Daňa a aktivistu Vaského