Jednou vetou

Danko na Slavíne vyzval politikov, aby sa snažili zachovať trvalý mier

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko počas pietnej spomienky na Slavíne - bratislavskom pamätníku sovietskych vojakov padlých počas druhej svetovej vojny, pri príležitosti 73. výročia oslobodenia Bratislavy 4. apríla 2018 v Bratislave

foto: TASR

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) vyzýva slovenských i európskych politikov k tomu, aby cieľom ich snaženia a práce bolo trvalé zachovanie mieru. Povedal to v stredu pri príležitosti 73. výročia oslobodenia Bratislavy, ktoré si pripomenul položením venca na bratislavskom Slavíne.

Aj dnes zúria vojny a ľudstvo sa podľa Danka nechce poučiť z tragédií. „Preto sa ako národ prirodzene staviame voči všetkým pokusom o to, aby bola narušená krehká rovnováha medzi dobrom a zlom, a to kdekoľvek na tejto planéte. Náš národ okúsil hrôzy vojny a my už nikdy nechceme byť účastníkmi ani svedkami ničivého stretu národov,“ vyhlásil. Ako tvrdí, Slovensko nechce prispievať k tomu, aby sa obnovila studená vojna a narastalo napätie a nenávisť medzi národmi a ľuďmi.

Podľa Pellegriniho sme svedkami tichej renesancie zvrátených ideológií

Slovensko je podľa Danka moderný a demokratický štát, ktorého cieľom je zachovanie mieru. „Chceme byť prirodzeným mostom medzi západom a východom, preto veľmi citlivo vnímame akúkoľvek neprávosť, pretože sme sa sami v dejinách často stali jej obeťami,“ skonštatoval predseda parlamentu. Za potrebné považuje, aby svetoví lídri viedli otvorený a priateľský dialóg a aby sa posledné napätie medzi veľmocami vyriešilo diplomaticky. Danko podotkol, že bez silného Ruska nie je možný svetový mier. „Slováci boli, sú a budú priateľmi Rusov a národov žijúcich v Ruskej federácii,“ uviedol.

Zároveň verí, že sa veci okolo plánovaného múzea na bratislavskom Slavíne pohnú ďalej a vznikne tu expozícia venovaná koncu druhej svetovej vojny. „Viem si predstaviť, že v podzemí Slavína, ak dôjde k spevneniu tých oslabených častí, bude múzeum podobné, aké som videl v Petrohrade,“ povedal Danko.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky