Jednou vetou

Danko vyzýva na rešpektovanie rozhodnutia v otázke paktu o migrácii

Predseda NR SR a SNS Andrej Danko

Foto: TASR

Predseda Národnej rady (NR) SR a SNS Andrej Danko vyzýva všetkých, aby rešpektovali rozhodnutie parlamentu, ktorý schválil uznesenie ku Globálnemu paktu OSN o migrácii.

Žiada v ňom vládu o odmietnutie paktu. Danko dodáva, že v uznesení nie je napísaný zákaz účasti Slovenska na rokovaní v Marrákeši, ale spolieha sa na to, že premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) dodrží slovo a za Slovensko do Marrákeša nikto nepôjde. Šéfa Smeru-SD Roberta Fica Danko zas žiada, aby zjednal nápravu s ministrom zahraničia Miroslavom Lajčákom (nominant Smeru-SD).

Danko: Konflikt na Ukrajine treba riešiť s chladnou hlavou

„Národná rada dala jasné posolstvo a uznesenie, že nechce, aby Slovensko bolo viazané paktom. Verím, že predseda vlády svoje slovo dodrží a žiadny úradník, úradníčka ani upratovačka zo slovenskej ambasády nebude na rokovaní v Marrákeši sedieť. Som presvedčený, že tam nebude nikto zo Slovenska,“ vyhlásil Danko na tlačovej konferencii v parlamente. Žiada ministra Lajčáka, aby sa vrátil k diplomatickému slovníku a ako člen vlády rešpektoval rozhodnutie parlamentu. „V parlamentnej demokracii si nikto nemôže dovoliť spochybňovať parlament,“ zdôraznil Danko s tým, že za uznesenie hlasovalo 90 poslancov, teda nejde len o názor SNS.

Taliansko sa pridalo ku krajinám odmietajúcim pakt OSN o migrácii

Na otázku, či by ho mrzel odchod Lajčáka z vlády, Danko uviedol, že mu ide o vec a nerieši, či je ministrom Lajčák, alebo niekto iný. Nekomentuje informácie, že by v prípade Lajčákovej demisie mal byť novým ministrom zahraničia šéf Smeru-SD Fico. „Je to vec Smeru-SD,“ odvetil Danko. SNS podľa jeho slov nepodporí prípadnú mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej by sa opozícia pokúšala odvolať Lajčáka z funkcie.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky