Jednou vetou

Dankov stožiar natreli, zostali na ňom šmuhy

Dankov stožiar už stojí

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Líder strany KDH Alojz Hlina dnes na Facebooku zverejnil príspevok s fotografiami, ktoré poukazujú na nekvalitný náter stožiara pred budovou parlamentu. Dal ho postaviť predseda NR SR Andrej Danko údajne s tým, že má byť vysoký tak, ako je to len možné. A tak minulý týždeň pred parlamentom vyrástol 30-metrový splnený sen šéfa parlamentu. Stavba však znáša aj veľa kritiky, no NR SR sa bráni.

aktualizované o stanovisko Kancelárie NR SR

FOTO a VIDEO: Jedinečné nálezy po Keltoch a Rimanoch na Bratislavskom hrade

Stožiar, na ktorý sa vyzbierali Slováci finančnými dobrovoľnými príspevkami a stovka ľudí osobnými darmi, stál 58-tisíc eur. Pred týždňom už stál pred parlamentom a predseda Národnej rady sa ním chválil aj na sociálnych sieťach.

Slávnostnú premiéru bude mať počas dňa otvorených dverí NR SR 1. septembra 2019.

Dankov 30 metrový stožiar? V minulosti boli podobné pokusy. Toto odkazuje historik

Dankov stožiar si vyslúžil negatívne reakcie nielen zo strany verejnosti, ale aj od svojich politických kolegov. Alojz Hlina dnes na Facebooku zverejnil fotografie, ktoré Dankovmu nápadu veľmi nelichotia.

Článok pokračuje nižšie

Aká krajina, taký stožiar.Naozaj je to neskutočná hanba. Andrej Danko sa rozhodol po sebe zanechať pamiatku v podobe…

Uverejnil používateľ Alojz Hlina Štvrtok 22. augusta 2019

 

Danko priznal, že sa raz stretol s Kočnerom

Stožiar dala Národná rada zhotoviť seneckej firme ELV Product. Tá sa špecializuje na výrobu oceľových stožiarov pre energetiku. Na ich oficiálnej stránke sme našli fotografie ich produktov – energo stožiarov, ktoré sú totožné so stožiarom pred parlamentom. Profil firmy síce hovorí aj o výrobe vlajkových stožiarov, no náter sa na tom pred parlamentom zdá nekvalitný a na stožiari sú fľaky.

„Takto šlendriánsky môžete natierať ohradu pre ovce niekde v krkahájoch a nie stožiar okolo ktorého denne prejdú tovky turistov.  Čo si turisti pomyslia o našej krajine? Čo si pomyslia o kvalite našich výrobkov, keď sme boli schopní pred vlastný parlament umiestniť niečo tak nekvalitne spracované ako je „Dankov vlajkový stožiar“?“ píše Hlina vo svojom príspevku.

Fotografie ukazujú aj na uchytenie vlajky, ktoré je podľa Hlinu amatérske. „To vrecúško ako ťažítko? To nevymyslíš, to je naša SNS. Neskutočná hanba. Vlajkové stožiare pred parlamentami by mali byť umelecké diela, dokonalosť sama. A také aj sú. Kvalitne prevedené, bez chybičky. Špičková povrchová úprava. Často krát nerezové, vyleštené do vysokého lesku. Profesionálny kotviaci mechanizmus. To je štandard,“ dodáva Hlina.

Andrej Danko v júni tohto roka verejnosti oznámil, že je nutné, aby pred budovou parlamentu stál stožiar so slovenskou vlajkou vyšší, ako majú maďarskí susedia. Stožiar v Budapešti dosahuje výšku 27 metrov.

Konflikt v Smere sa vyostruje: Pellegrini nechce na kandidátke ani Fica

S otázkou o kvalite náteru na stožiari sme sa obrátili na tlačové oddelenie Kancelárie NR SR, ktoré vidí problém len v dočasnej nehomogénnosti ochranného náteru, ktorá vznikla opravou drobných poškodení pri montáži. „Všetky dodatočné povrchové nedokonalosti, ktoré prípadne vznikli počas osádzania stožiara a pretrvávajú, budú odstránené zhotoviteľom tak, aby bolo dielo odovzdané bezchybne a na najvyššej profesionálnej úrovni,“ tvrdí Kancelária NR SR.

Taktiež vylúčili, že by išlo o alternatívu zhotovenia, ako to načrtol na sociálnej sieti Hlina. „Konštrukčne je stožiar na vysokej technickej úrovni. Preto aj samotná príprava a výroba nielen stožiaru, ale aj všetkých jeho komponentov bezpodmienečne podliehala vysokým technickým nárokom a celková odborná príprava a zhotovenie trvalo niekoľko mesiacov,“ dodáva tlačové oddelenie.

Ministerstvo turizmu. Takto reagujú na Dankov nápad kolegovia z parlamentu

Okrem toho dnes Kancelária NR SR vydala aj oficiálne stanovisko k vyjadreniam Alojza Hlinu. Teší ich jeho záujem o stavbu stožiara určeného pre štátnu vlajku Slovenskej republiky. V stanovisku uvádzajú, že konštrukčne je stožiar unikátom na vysokej technickej úrovni a na jeho technickom návrhu spolupracovali s kolegami z maďarského parlamentu. „Oceňujeme aspoň časť jeho vyjadrenia, v ktorej sa pán Hlina nemýlil. A to, keď skonštatoval a dal nám za pravdu, že obdobné vlajkové stožiare sú pred parlamentami aj v iných krajinách. A teda Kancelária NR SR touto inštaláciou štátnej vlajky SR iba naplnila celosvetový štandard, ktorý u nás doteraz chýbal,“ píše sa v stanovisku.

Kočner Zsuzsovej: Z môjho zaťa urobili mafiána

Môže vás zaujímať

SaS vyzýva predsedu parlamentu Borisa Kollára na odstúpenie z funkcie