Jednou vetou

Definícia antisemitizmu je podľa MS dostatočne zabezpečená v legislatíve

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Pokrytie definície antisemitizmu podľa Medzinárodnej aliancie pre pripomínanie holokaustu (IHRA) je dostatočne zabezpečené v slovenskej legislatíve. Vyplýva to z materiálu, ktorý vláda vzala na stredajšom rokovaní na vedomie.

Podľa analýzy ministerstva spravodlivosti by bolo zapracovanie samotného znenia definície antisemitizmu problematické z dôvodu, že trestné právo „nepoužíva kategorizačné pojmy ako rasizmus, antisemitizmus alebo xenofóbia, ale chráni pred nenávistnými prejavmi, osobitne trestnými činmi extrémizmu, pod ktoré spadá konanie opísané v definícii, či už v priestupkovej, alebo trestnej rovine,“ uvádza sa v materiáli rezortu spravodlivosti.

Kočner Zsuzsovej: Z môjho zaťa urobili mafiána

Definícia taktiež používa podľa ministerstva pre trestné právo príliš neurčité pojmy ako „isté vnímanie“, či „môže sa prejaviť ako nenávisť“.

Podľa rezortu spravodlivosti by bolo možné zavedenie definície osobitným, deklaratórnym zákonom, avšak takýto zákon by na vyšetrovanie a stíhanie trestných činov extrémizmu nemal vplyv. Ministerstvo preto odporúča, aby bola definícia využívaná najmä na vzdelávanie.

Definícia antisemitizmu je podľa IHRA nasledovná: „Antisemitizmus je určité vnímanie Židov, ktoré sa môže prejavovať ako nenávisť k Židom. Slovné a fyzické prejavy antisemitizmu sú namierené proti Židom alebo jednotlivcom, ktorí nie sú Židmi a/alebo ich majetku, proti inštitúciám židovskej komunity a náboženským ustanovizniam“.

FOTO: Pellegrini si pripomenul výročie vpádu vojsk VZ na naše územie

Môže vás zaujímať

FOTO: Odbehol si na pol hodinku