Delegácia Európskeho parlamentu navštívi SR a Maltu, bude preverovať korupciu a právny štát

Ilustračné foto

zdroj: TASR

Päť poslancov Európskeho parlamentu tento týždeň navštívi Slovensko a Maltu, aby preverili situáciu v oblasti bezpečnosti novinárov, korupcie a dodržiavania princípov právneho štátu.

Návšteva delegácie europoslancov bola pripravená cez Výbor EP pre občianske slobody (LIBE). Európski zákonodarcovia sa na Slovensku v pondelok popoludní stretnú s prezidentom SR Andrejom Kiskom. Mali by sa stretnúť aj s predsedom vlády Petrom Pellegrinim (Smer-SD), presný termín zatiaľ známy nie je.

Na programe sú aj diskusie so špeciálnym prokurátorom, šéfom Policajného zboru, novinármi, mimovládnymi organizáciami a s príbuznými zavraždeného novinára Jána Kuciaka.

Akadémia Axela Springera v Berlíne ocenila Jána Kuciaka in memoriam

Členmi parlamentnej delegácie budú Sophia In ‚t Veldová z frakcie liberálov a demokratov (ALDE), Roberta Metsolaová z frakcie európskych ľudovcov (EPP/EĽS), Josef Weidenholzer z tábora socialistov a demokratov (S&D), Monica Macoveiová zo skupiny európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) a Sven Giegold z tábora Zelených/Európska slobodná aliancia.

Zdroje z frakcie EPP/EĽS  potvrdili, že v decembri (18.-19.12) príde na Slovensko ďalšia kontrolná delegácia poslancov europarlamentu, ktorá bude zameraná na kontrolu čerpania eurofondov. Túto návštevu organizuje Výbor EP pre kontrolu rozpočtu (BUDG) a už bola odsúhlasená aj Konferenciou predsedov EP.

Môže vás zaujímať

Prezidentka vymenovala za členov Súdnej rady tieto mená