Jednou vetou

Demeš: Návšteva v Bielom dome je dôležitá vec pre krajinu, ale i pre politika

Pavol Demeš

foto: TASR

Návšteva v Bielom dome je mimoriadne dôležitá vec pre krajinu, ale aj pre politika, ktorý tam zavíta. Uviedol to bývalý minister medzinárodných vzťahov SR Pavol Demeš v súvislosti s návštevou premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) v USA, počas ktorej ho v piatok 3. mája prijme v Bielom dole americký prezident Donald Trump.

„Dostať sa do Bieleho domu je veľmi zložité a vyžaduje to množstvo diplomatického i politického úsilia,“ povedal Demeš. Poznamenal, že nepôjde o zdvorilostnú cestu. „Myslím si, že pôjde o prijatie v Bielom dome, ktoré bude mať svoju veľmi starostlivo a vopred pripravenú agendu,“ priblížil Demeš. Obsah stretnutia a jeho priebeh bude podľa jeho slov „veľmi starostlivo konzultovaný medzi rezortmi diplomacie oboch krajín.“

Podľa premiérovej hovorkyne Patrície Macíkovej partneri posúdia celé spektrum otázok s dôrazom na ekonomickú a obrannú spoluprácu. „Spojené štáty sú pre slovenských exportérov desiatym najdôležitejším trhom. Americké spoločnosti patria medzi najvýznamnejších investorov na Slovensku a zamestnávajú 23.000 pracovníkov. Slovenské inovačné a technologické firmy začínajú úspešne expandovať v USA,“ konštatovala Macíková.

MZVaEZ SR považuje návštevu Pellegriniho v Bielom dome za významný míľnik

V rámci obrannej spolupráce sa počas rokovania americký prezident a slovenský premiér dotknú i modernizácie Ozbrojených síl SR. Venovať by sa mali aj zvyšovaniu obranných výdavkov v súlade so záväzkami vyplývajúcimi z členstva Slovenska v Severoatlantickej aliancii (NATO).

V novembri 2013 prijal vtedajší americký prezident Barack Obama slovenského premiéra Roberta Fica, päť rokov predtým prijal prezident George W. Bush slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča. V marci 2006 navštívil Biely dom premiér Mikuláš Dzurinda, v marci 2005 predseda NR SR Pavol Hrušovský a v apríli 2003 prezident Rudolf Schuster.

Môže vás zaujímať

Ministerstvo vnútra nedokáže vysvetliť, čí Lučanský má, alebo nemá šoféra