Jednou vetou

Hľadá sa šéf Úradu na ochranu whistleblowerov

Hľadá sa šéf Úradu na ochranu whistleblowerov

autorská koláž hlavne.sk, Facebook

Kto bude na čele Úradu, ktorý ochráni whistleblowerov, teda ľudí, ktorí nahlásia trebárs korupčnú činnosť v štátnom úrade? Skončil sa druhý, záverečný deň vypočúvania kandidátov na post predsedu Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Komisia vypočula celkovo 11 kandidátov, teraz predloží do 15 dní vláde dve mená víťazných uchádzačov. Úrad by mal začať fungovať do šiestich mesiacov od zvolenia predsedu. Takto prebiehalo vypočutie!

Hľadá sa šéf Úradu na ochranu whistleblowerov ŕad 

15:30 „Tá štruktúra je daná v zákone,“ uviedol R. Šaling na pripomienku, že nehovorí  o manažérskom pláne Úradu. Plánuje sa obklopiť ľuďmi z inštitúcií, ktoré dnes pracujú s oznamovateľmi korupcie.

15:10 Rastislav Šaling je posledným z jedenástich kandidátov, ktorý sa prezentuje pred komisiou. „Som k dispozícii, ak by niekto potreboval vzdelať v tejto oblasti,“ odpovedal na otázku do akej miery je informovaný o téme whistleblowingu.

14:30 „Čo sa týka mojej vízie, prečo sa uchádzam o tento post – boj proti korupcii je jedna z mojich základných myšlienok. Motivovalo ma niečo dokázať, nielen sám sebe, ale aj ľuďom, vybudovať úrad, kde ľudia nájdu nielen duchovnú útechu, ale aj skutočnú pomoc,“ uviedol J. Stopka na margo motivácie kandidovať.

Jozef Stopka. | foto: archív JS

14:05 „V dnešnej dobe je korupcia skrytý fenomén, hoci všetci o ňom rozprávajú. Obyčajní ľudia povedia: pán prednosta, chytajú sa malé ryby, ale funkcionári, ktorí fungujú v iných číslach sa nechávajú tak…,“ hovorí J. Stopka.

13:55 „Vo všetkých úradoch, ktoré som riadil, som na poradách vyzýval, aby mi zamestnanci nahlasovali akékoľvek korupčné správanie,“ hovorí J. Stopka.

13:35 Prezentuje sa Jozef Stopka, bývalý člen SMER-u, ktorý je prednostom Okresného úradu v Trenčíne, predtým v Prievidzi.

12:15 „Nesúhlasím s tým, že by som sa o túto oblasť nezaujímal. Je pravda, že v minulom živote som túto agendu neriešil, ale stav na Slovensku ma trápi, už aj preto, že chcem, aby ďalšia generácia žila v protikorupčnom zriadení,“ vyhlásil M. Rajňák.

11:55 „Ak nebudú reálni oznamovatelia, tak to samozrejme znamená, že Úrad nemá dôveru ľudí a je uvedený,“ myslí sik M. Rajňák.

11.42 „Nie je to pre mňa nový pojem, ale že by som sa priamo s whistleblowerom stretol – to asi nie,“ reaguje M. Rajňák.

11:25 Slovensko má problém s korupciou, myslí si kandidát Martin Rajňák a hovorí, že pokusy o ochranu whistelblowerov už na Slovensku boli, ale boli neúčinné. Ochranu whistlerblowerov podľa neho môže nový Úrad v pohode zvládnuť. Dôraz kladie aj na analytiku, ktorú zaraďuje až na strategickú úroveň, pretože „vie posunúť vývoj vo firme o level, dva vyššie“. 

11:10 Prezentuje sa Martin Rajňák, ktorý pôsobí na odbore analýz Najvyššieho kontrolného úradu. „Vybudovať novú inštitúciu je veľká výzva, vyžaduje si človeka, ktorý vie viac robiť naraz… Myslím, že som vhodná osoba,“ uviedol.

Inaugurácia Čaputovej: Kto z neúspešných kandidátov príde a kto bude slávnosť ignorovať?

10:20 „Stav korupcie na Slovensku je veľký a začína to už niekde na základnej škole, je to zakorenené v ľuďoch od čias, keď nosili klobásky a vajíčka lekárom,“ myslí si Diana Migaľová Baschierová. Mnohé zo súčasných inštitúcií, ktoré majú v náplni boj s korupciou, sú podľa nej málo proaktívne.

„Chcete sa sťažovať na niečo, čo sa deje. A deje sa to na najvyššom mieste. Budem osobná. Bola som diskriminovaná generálnym riaditeľom a obrátila som sa na odbory, kde sa ma spýtali, či mi to za to stojí,“ uvádza kandidátka ako príklad. Chápe, že sa dá obrátiť na orgány činné v trestnom konaní, ale chápe, že ľudia s tým majú problém a preto považuje za najväčší problém, že oznamovatelia sa boja nahlasovať trestnú činnosť.

10:15 Za dôležitú považuje pri fungovaní Úradu Diana Migaľová Baschierová prevenciu. Zopakovala, že treba oddeľovať oznámenia v dobrej viere a oznámenia ako nástroj osobnej pomsty. Úrad bude podľa nej vyzerať tak, ako riaditeľ.

 

Diana Migaľová Baschierová | foto: objektivne.info

10:10 „Viem si predstaviť v každom krajskom meste detašované pracovisko, alebo pobočku tohto Úradu,“ prezentuje svoju víziu riadenia Úradu. Spolupracovala by s už existujúcimi úradmi a inštitúciami, ktoré už existujú. Uvedomuje si, že narazí na hrozbu niektorých zamestnávateľov a taktiež treba brať do úvahy, aby sa Úrad nestal miestom, kde sa zamestnanec príde „pomstiť“ zamestnávateľovi. Veľkou hrozbou podľa nej bude snaha o politické zásahy do fungovania Úradu.

10:00 Prezentuje sa Diana Migaľová Baschierová, hovorkyňa Slovak Busines Agency. V prezentácii uviedla, že sama má skúsenosti s whistleblowingom z minulosti. „Zažila som šikanovanie a bossing a aktívne som sa mu postavila,“ uviedla pred komisiou.

9:45 Som zástancom mediácie, ktorá by v určitej forme mohla prispieť k tomu, aby energiu, ktorú dáva na súdny spor a robenie zla oznamovateľovi, dával radšej na riešenie problému.

9:30 „Fungovanie Úradu by som nechal na podpredsedovi, nemá zmysel to zakrývať,“ odprezentoval svoju víziu vedenia Úradu Viktor Pokojný. Taktiež považuje za dôležité vytvorenie regionálnych štruktúr Úradu.

8:45 Prezentuje sa kandidát Viktor Pokojný, sám je whistleblowerom. Od roku 1999 má ocenenie Biela vrana. Pôvodne nemal vystupovať ako prvý, ale nahradil Dianu Migaľovú Baschierovú, ktorá nestihla prísť kvôli dopravnej situácii.

Politológovia o Šeligovom odchode: Je tam nebezpečné úskalie

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky