Jednou vetou

Deti z detských domovov a sociálne znevýhodnené deti dostali štipendiá

Ilustračné foto

foto: TASR

Občianske združenie (OZ) Úsmev ako dar v rámci programu Vzdelávaním k úspechu v marci rozdala 79 štipendií deťom z detských domovov a náhradných rodín aj deťom zo sociálne slabších rodín. Program realizuje každoročne už 12 rokov.

„Štipendiá sú významným nástrojom, ktorým vyjadrujeme podporu mladým ľudom, preukazujeme im dôveru v ich schopnosti a uisťujeme ich v tom, že majú na to, aby školu dokončili,“ hovorí predseda združenia Jozef Mikloško. Partnerom programu je Nadácia Slovenskej sporiteľne.

N. Blahová: Šimkovičovej návrh nepomáha deťom, ale ich únoscom

Ukončenie strednej alebo vysokej školy vytvára predpoklady, aby sa dospelý človek mohol ľahšie uplatniť v spoločnosti a na trhu práce.

Deti z detských domovov, náhradných či sociálne slabších rodín však podľa predstaviteľov OZ majú túto cestu kľukatejšiu. Stretávajú sa s predsudkami alebo pre neukončené vzdelanie nemôžu robiť to, po čom ako deti celý život túžili.

Medzi deťmi, ktoré tento rok dostali štipendiá, sú aj Viktória, Adam a Lucia, ktorým sa vďaka finančnej podpore darí úspešne získavať vedomosti v rôznych študijných odboroch.

Viktória Žďárová z Banskej Bystrice má 19 rokov, momentálne žije v byte, ku ktorému jej pomohli pracovníci detského domova. Stanovila si jasný cieľ – vzdelanie. „Zamerala som sa na štúdium, pretože zo svojich skúseností a rád blízkych viem, že vzdelanie je tou najlepšou voľbou. Zatiaľ som získala výučný list v odbore kuchárka a momentálne sa v mojom odbore pripravujem na maturitu,“ hovorí Viktória.

Marian K. a Tomáš Sz. boli obvinení z nelegálneho ozbrojovania

Adam Berki z Liptovského Mikuláša a Lucia Bobáková zo Šale odmalička vyrastali v detskom domove. „Som veľmi rád, že som sa do domova dostal, lebo mi tu dali lásku, naučili ma zodpovednosti a dali mi toho viac, ako by som dostal, keby som vyrastal doma,“ priblížil Adam. V súčasnosti študuje na Hotelovej akadémii v Liptovskom Mikuláši

Lucia, ktorá strávila v detskom domove celých 18 rokov, sa dostala aj na univerzitu. Pre rizikové tehotenstvo štúdium musela prerušiť, ale neskôr v štúdiu pokračovala. Dnes jej mamou štvorročného syna a zároveň externou študentkou tretieho ročníka pedagogiky a vychovávateľstva na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre.

Adam aj Lucia sa rozhodli pomáhať ďalším deťom. Adam pôsobí ako dobrovoľník pre Úsmev ako dar a v roku 2018 sa mu podarilo usporiadať podujatie Podpora mladých domovákov v umeleckom prevedení. Deti vyrobili vlastné výrobky, ktoré potom predávali a za vyzbierané peniaze si dopriali výlet.

Hygienici varujú pred ústnou vodou, maskarou a ďalšími výrobkami

Lucia je dobrovoľníčkou v nitrianskej pobočke organizácie Úsmev ako dar, pôsobí v projekte Domovácky parlament a venuje sa ďalšiemu vzdelávaniu domovákov a dobrovoľníkov na Anjelskej akadémii.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky