Jednou vetou

Deti zaujímalo, či treba na prácu poslanca parlamentu absolvovať IQ test

Na snímke študenti 15. ročníka Detskej Univerzity Komenského počas Simulovanej Hodiny otázok s poslancami Národnej rady SR a členmi vlády SR, 28. augusta 2017 v Bratislave.

Foto: TASR/Jakub Kotian

Prečo stavia Slovensko drahé diaľnice, z akého dôvodu nie je vždy miesto vo vlaku zadarmo či prečo Slovensko kúpilo do vládnej letky práve lietadlo Airbus A-319. Na tieto a ďalšie témy boli dnes zvedavé deti z Detskej Univerzity Komenského v rámci simulovanej Hodiny otázok v Národnej rade (NR) SR.

Na ich otázky dnes odpovedali predseda NR SR Andrej Danko (SNS), minister obrany Peter Gajdoš (nom. SNS), minister financií Peter Kažimír (Smer-SD), minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nom. Smeru-SD) a štátny tajomník na ministerstve dopravy Viktor Stromček (Smer-SD).

Prečo vláda kúpila Airbus A-319?

Deti mali na ministrov prichystaných viac ako 30 otázok. Bastián bol zvedavý na to, prečo Slovensko do vládnej letky zakúpilo práve Airbus A-319. Podľa štátneho tajomníka rezortu dopravy Stromčeka to bola najvýhodnejšia ponuka a je to lietadlo, ktoré je vyrábané v rámci EÚ a náklady na údržbu sú neporovnateľne nižšie ako u doterajších lietadiel. Minister Kažimír sa do diskusie zapojil ako človek, ktorému pristáli na stole faktúry za tieto lietadlá.

„Snažili sme sa za čo najlepšiu cenu dostať najlepší výkon,“ odpovedal a zároveň sa priznal, že je „skrblík“. „S obrovskou ťarchou na srdci dávam súhlas na platbu hocičoho, ale v tomto prípade si myslím, že to bolo na mieste,“ opísal.

Nie všetky vlaky sú zadarmo

U detí prevládali najmä otázky z ekonomiky. Napríklad Michala zaujímalo, prečo sa mu často pri neskoršom príchode na stanicu stáva, že už musí vo vlakoch platiť, hoci by mali byť zadarmo. Pýtal sa, či to nie je diskriminačné, keď majú vlaky zadarmo takú malú kapacitu. Stromček mu však vysvetlil, že cestujúci zadarmo nie sú jedinými pasažiermi vo vlakoch.

„Práve preto sme museli dať nejaké hranice, kde je bezodplatná doprava a hneď, ako sa už minie kapacita, je daná k dispozícii aj ostatným cestujúcim,“ opísal. Odporučil mu preto, že je lepšie plánovať si cestu vlakom vopred.

„Nič v živote nie je zadarmo. Ak nechodíš načas a musíš platiť, to rozhodne nie je diskriminačné,“ reagoval na otázku aj minister financií Kažimír. Pripomenul mu, že za vlaky musia železnice, a teda štát platiť z daní daňových poplatníkov, čiže rodičov všetkých.

Investície do virtuálnej meny

Malého poslanca Pavla zase zaujímal názor ministra financií Kažimíra na virtuálnu menu bitcoin. On totiž spolu s otcom do nej investovali a zarobili na tom za jeden mesiac 100 percent. „Mrzí ma, že nemôžem vidieť tvoje daňové priznanie,“ reagoval Kažimír. Keď na tom získali 100 percent, možno by z toho mohlo byť niečo aj pre Slovenskú republiku.

IQ testy poslancov

Petra sa pýtala, či pred pôsobením v Národnej rade musí podstúpiť IQ test a ako sa predseda parlamentu vyrovnáva s kritikou. „Napríklad takú vetu, citujem, pán Danko, aký je to pocit byť kapitánom lode Slovensko, ktorá sa pod vaším vedením úspešne potápa,“ opýtala sa. „Teraz si mi naložila,“ zareagoval Danko s tým, že sa s takouto kritikou musí vyrovnať s úsmevom.

Podľa Danka, samozrejme, keď sa človek uchádza o post poslanca, nemusí absolvovať IQ test. Zároveň upozornil, že deti sa musia naučiť prijímať informácie komplexne. „Nestačí prečítať jednu správu, ale treba si pozerať nielen facebook, treba si pozrieť aj iné médiá,“ zdôraznil Danko, ktorý požiadal deti, aby neverili všetkému, čo vidia na sociálnej sieti a vyzval ich, aby si robili svoj vlastný názor.

Môže vás zaujímať

Odsúdeného Mišenku zadržali v Rakúsku