Diskusia potvrdila favoritov. Velitzky pobavil, Ťapáková kritizovala

foto: RTVS, zdroj: hlavne.sk/RTVS

Už vo štvrtok sa bude v parlamente hlasovať o novom generálnom riaditeľovi RTVS. Pri tejto príležitosti všetci ôsmi kandidáti spoločne diskutovali v relácii O 5 minút 12. 

Peter Abrahám

V diskusii ničím nesklamal, no ani neohúril. Jeho hlavným cieľom je, aby bola RTVS nezávislá. Chcel by RTVS napojiť na štátny rozpočet. Mali by sa prepájať ľudia z televízie a rozhlasu a viac využívať regionálny spravodajcovia.

V konečnom dôsledku treba podotknúť, že Peter Abrahám patrí ku kandidátom, ktorí sa takmer určite nestanú novým riaditeľom RTVS.

Richard Dírer

Jeho kandidatúra je postavená na tom, že chce preniesť RTVS aj do online priestoru. Mala by byť dôveryhodným partnerom pre všetkých ľudí a myslí si, že rozhlas je v tieni televízie, napriek tomu, že má vysoko kvalitný tím. Zvyšovanie koncesionárskych poplatkov pripúšťa, avšak až po nejakom čase. Zameral by sa viac na regióny a rozvíjal prvý a druhý kanál, trojku by vytvoril v online priestore.

Dírer taktiež patrí ku kandidátom, ktorí majú takmer nulové šance na úspech.

Fedor Flašík

Od tohto kandidáta počúvame takmer stále dookola dve hlavné veci. RTVS by mala byť akciová spoločnosť a mala by sa presťahovať spolu s TASR do jedného mediálneho domu. Flašík si taktiež myslí, že jeden redaktor by mohol spracovať jednu tému pre všetky tri okruhy – televízia, rozhlas, web. O rozhlase sa vyjadril, že má pocit, že zaspal v čase. RTVS by napojil na štátny rozpočet, vytvoril tretí kanál a zrekonštruoval budovu.

Kým jeho dvom prechádzajúcim kolegom sa veľké šance nedávajú, u Flašíka sa hovorí o tom, že by mohol zamiešať karty. Výrazne mu však škodia niektoré jeho slová a predstavy, ktoré ukazujú, že nemá až taký dobrý prehľad.

Václav Mika

Súčasný riaditeľ počas celej diskusie skôr reagoval na slová oponentov, ako prezentoval svoje vlastné ciele plány. Veľkým pozitívom pre neho je, že na všetko vedel dobre zareagovať a vysvetliť to. Viackrát oponoval slovám Zuzany Ťapákovej, ktorá na jeho vysvetlenia už nereagovala.

Chcel by mať štyri televízne stanice a rozširovať rozhlas. Podľa jeho vlastných slov je RTVS na to technologicky pripravená. V prípade financovania tvrdí, že dôležitou úlohou nového riaditeľa bude bojovať o viac peňazí pre RTVS. Zriadil by funkčnú radu divákov a z RTVS by vytvoril spoločenský fenomén, čo sa mu v podstate podarilo, keďže o túto voľbu sa verejnosť zaujíma. Rozhlas a televízia by mali byť taktiež najväčším zamestnávateľom v kreatívnom priemysle.

Namiesto jeho slov hovoria za neho výsledky a práve tie ho pasujú do pozície jedného z favoritov.

Jaroslav Rezník

RTVS by podľa neho mala byť v roku 2022 užitočná, rešpektovaná národná inštitúcia. Vytvorenie tretieho športového kanálu vníma ako nevyhnutné. Nie však preto, že šport nemá svoje miesto, ale preto, že na dvojke zaberá veľa času a nedovoľuje jej plniť si svoju funkciu. Druhý kanál by počas dňa vysielal pre deti a večer pre náročného diváka. Rozhlas by mal podľa neho požiadať o vlastný digitálny multiplex. Financovanie by nemenil.

Počas diskusie taktiež viackrát reagoval na slová iných a spolu s Mikom ukázali, že majú najväčší prehľad. Aj preto je spolu s ním druhým horúcim kandidátom na stoličku riaditeľa RTVS.

Michal Ruttkay

Jeho vízia je využiť potenciál internetu, na ktorý sa v súčasnosti veľmi nemyslí. Chce vrátiť RTVS všetkým platcom a ponúknuť tak niečo pre každého. Ponuka televízie a rozhlasu by mala byť dostupná 24 hodín denne. Chce skvalitňovať spravodajstvo a publicistiku a zaviesť rovnaké platy ľudom v televízii aj v rozhlase. Zavedenie trojky vníma ako nevyhnutné, no treba si zadefinovať, čo presne by mala vysielať. Súčasné financovanie by nemenil.

Nemá síce až taký veľký prehľad a niektoré jeho plány sa zdajú byť nereálne a zbytočné. Avšak má skvelo vypracovaný plán a podľa slov Václava Miku je najhorúcejším kandidátom na nového riaditeľa. Jeho výhodou je aj to, že nemá problém so žiadnym politikom.

Zuzana Ťapáková

Tretí kanál je nereálny a treba rozvíjať prvý a druhý. Koncesionárske poplatky by nenavyšovala. To je asi tak všetko, čo Zuzana Ťapáková povedala o svojom programe. Zvyšný čas využívala na spochybňovanie plánov svojich súperov a veľa hovorila o tom, že nevie, odkiaľ RTVS zoberie peniaze na projekty, akým je napríklad aj tretí kanál. Na jej kritiku a slová takmer vždy zareagoval Václav Mika, niekedy ho zastúpil Jaroslav Rezník. Na ich slová Ťapáková nereagovala.

Celý jej plán a program sa zdá byť robený štýlom – ponúknem niečo úplne iné, ako majú všetci ostatní. Šance na úspech sa jej dávajú najmä pre jej dobré vzťahy s niektorými politikmi.

Stanislav Velitzky

Jeho plány sú – tretí folklórny kanál, pretože slovenský folklór je unikátny. Chce, aby v roku 2022 mal každý koncesionár tričko I Love RTVS. Vidí nevyužitý potenciál v budove rozhlasu, ktorá je podľa neho svetovým unikátom a nezvyšoval by koncesionárske poplatky.

Svoj čas využil najmä na rozprávanie príbehov zo života a niekoľkokrát pobavil aj prísediacich. „Vašo je elegán, no mal by vedieť zájsť aj do krčmy. Aj keď viem, že nepije,“ zneli jeho slová.

Velitzky má najmenšie šance na to, aby sa stal riaditeľom. V tomto prípade sa dá navyše povedať, že šance ani nemá.

Pohľad redakcie

Najideálnejším kandidátom sa javí byť súčasný riaditeľ Václav Mika. RTVS za päť rokov vytiahol výrazne vyššie a vie, čo a ako funguje. Politici by mu mali dať šancu dokončiť veci, ktoré začal robiť, pretože ich robí dobre. Druhým v poradí je Jaroslav Rezník, súčasný riaditeľ TASR je takmer identický prípad ako Mika. Má však tú nevýhodu, že nie je súčasný riaditeľ RTVS.

Obaja však majú zle vzťahy s niektorými politikmi a preto prichádza do hry Michal Ruttkay, ktorý neviedol televíziu, rozhlas a ani TASR, no zo zvyšných kandidátov má najlepší projekt a politici by s nim nemali mať problém.

Prepáčte, ale momentálne neexistujú žiadne ankety.

Môže vás zaujímať

NS SR koná v prípade Zdenky K., spoluobžalovanej v kauze nástenkového tendra