Jednou vetou

Dlhoročný redaktor RTVS nečakane končí. Dôvod? Manažérske rozhodnutie

Riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska Jaroslav Rezník

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Nepredĺžili mu zmluvu a preto náhle končí. Dlhoročný hlas a redaktor spravodajstva RTVS Jaroslav Barborák oznámil, že za jeho odchodom je manažérske rozhodnutie. Čo je konkrétne za tým, Rezník a jeho ľudia nechcú bližšie uviesť. Odídencovi sa masívnej podpory dostalo od kolegov, ale aj politikov.

Dzurjanin mal na Dobšinského v rozhlase posielať inšpekciu

Známy rozhlasák a redaktor spravodajstva RTVS Jaroslav Barborák na sociálnej sieti uviedol, že po dlhých rokoch vo verejnoprávnom rozhlase náhle končí. „Tak si predstavte, pred chvíľou som sa dozvedel, že RTVS mi od júla nepredĺži externú zmluvu. Dôvod? Viac ako stručný: manažérske rozhodnutie,“ napísal Barborák na facebooku. Podľa dostupných informácií zarábal redaktor približne 2-tisíc eur mesačne.

Chaos v RTVS: Rezník, dokedy sa budeme pozerať na takéto trapasy?!

Viac sa však Barborák nedozvedel ani od svojho šéfa. „Oznámil mi to Peter Nittnaus – poverený riadením rozhlasového spravodajstva. Viac, že on nemôže povedať. Tak to vyzerá, že po 12 rokoch sa môj pekný príbeh s Rádiožurnálom a s reláciou K veci a Z prvej ruky končí. (Nateraz?) Držte palce,“ dodal dlhoročný redaktor RTVS.

Rezníkova RTVS má na krku ďalší škandál

Na to sa hneď spustila lavína podpory od kolegov, ale aj novinárov z iných médií. „To nie je manažérske rozhodnutie, to je hlúpe rozhodnutie a to nechcem byť vulgárna,“ komentovala Barborákov status jeho kolegyňa a redaktorka Iveta Gombošová. Do diskusie za zapojil aj Braňo Dobšinský, ktorý pred časom tiež skončil v RTVS. „Jardo, to je hlúpe. Drž sa,“ uviedol Dobšinský.

FOTO: Nezastaví sa. Ministrova hovorkyňa v plnom nasadení aj po pracovnej dobe

Medzi komentujúcimi sa objavil aj bývalý eurokomisár a politik Ján Figeľ. „Vďaka za veľa dobra zdieľaného cez pravdu a empatiu voči ľuďom! Schopný človek sa nestratí,“ napísal Barborákovi Figeľ. Novozvolená europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová netajila sklamanie nad manažérskym rozhodnutím v RTVS: „Nerozumiem. Vyhadzujú kvalitu a naberajú ľudí bez pamäte a skúsenosti,“ uviedla Nicholsonová. (text pokračuje nižšie)

 

Prepustenému redaktorovi vyjadrili podporu kolegovia, ale aj novinári z branže, či politici | facebook

 

Čo však skutočne stojí za odchodom novinárskej ikony RTVS nie je známe. Hovorkyňa Erika Rusnákova nám uviedla, že plánovaná séria manažérskych opatrení súvisí s letnou vysielacou štruktúrou, kedy sa niektoré relácie nebudú vysielať, ako aj s jesennou vysielacou štruktúrou, v rámci ktorej dôjde k optimalizácii a zefektívneniu procesov s cieľom hospodárnejšieho nakladania s finančnými prostriedkami. „Je známe, že s nástupom Rezníka a jeho ľudí sa postupne zmluvy s externistami začali osekávať. Dzurjanin v rozhlase poškrtal všetko, čo sa dalo a na všetko nemal vždy pádne argumenty, ale je šéf a tak sa aj správa. Zažili sme aj to, keď sám seba pred všetkými pochválil, ako skvelo niečo rozhodol. Zaujímavé však, že sa stavia nové multifunkčné štúdio v pyramíde a na to vraj ide dosť peňazí,“ uviedol nám zdroj z obrátenej pyramídy.

Rezník sa zastal Ťapáka: Slobodný vysielač ho nediskvalifikuje

Rozhlas a televízia Slovenska pod vedením Jaroslava Rezníka zaznamenala masívny odchod nespokojných redaktorov minulý rok. Rezníkovi a jeho ľuďom vytýkali problémy s nestrannosťou, odbornosťou a prístupom, akým je verejnoprávne médium manažované.

Prednedávnom sa o škandál RTVS postarala dnes už bývalá šéfka rozhlasového spravodajstva Petra Stano Maťašovská. Tá v navrhovanej smernici pripomínala redaktorom, aby nezaraďovali správy o návrhoch zákonov z dielne opozičných poslancov či neinformovali vopred o chystaných protestoch.

RTVS: Ohlásený odchod časti spravodajského tímu nás mrzí

Okrem nej sa z rozhlasu musel porúčať aj šéf centra spravodajstva Juraj Rybanský, ktorý údajne stál za nepodarenou smernicou. Na jeseň 2018 sa o rozruch Rezník zasa postaral s reláciou Najväčší Slovák a to tým, že sa v upútavke objavil prezident vojnového Slovenského štátu Jozef Tiso.

Jaroslav Rezník sa stal generálnym riaditeľom RTVS pred dvomi rokmi. V júni 2017 za neho hlasovalo 95 poslancov, podporu mal získať v tajnom hlasovaní aj od kotlebovcov.

Jaroslav Rezník: Odmietam spochybňovanie odbornosti a morálneho kreditu manažmentu

Status odídeného redaktora RTVS J. Barboráka:

Tak si predstavte, pred chvíľou som sa dozvedel, že RTVS mi od júla nepredĺži externú zmluvu. Dôvod? Viac ako stručný:…

Uverejnil používateľ Jaroslav Barborák Piatok 21. júna 2019

 

Rezník vylúčil, že by do vysielania RTVS zasahovala politická moc

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na 0910 554 995

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky