Do praxe vstúpia štandardné diagnostické a terapeutické postupy

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská

foto: TASR

Od nového roka vstúpia do praxe prvé diagnostické a terapeutické postupy.

Prvých 31 postupov podpísala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD). Pre lekárov, sestry a zdravotníckych pracovníkov budú mať záväzný charakter. Informovala o tom hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Dcéra po Valkovi. Vie sa poriadne odviazať?!

Ide o postupy napríklad z oblasti ošetrovateľstva, klinickej onkológie, radiačnej onkológie, radiológie, nukleárnej medicíny, psychiatrie, primárnej pediatrie, neonatológie a pôrodníctva či skríningov nádorových ochorení.

„Po rokoch uvádzame do praxe jasné pravidlá. Štandardné diagnostické a terapeutické postupy jasne zadefinujú, ako by mala vyzerať prevencia, diagnostika či liečba. Cieľom je zabezpečiť rovnaký prístup k zdravotnej starostlivosti pre všetkých pacientov na celom Slovensku,“ povedala šéfka rezortu zdravotníctva.

Odborný garant projektu Jozef Šuvada priblížil, že „vďaka postupnému zavedeniu štandardných postupov a postupov pre výkon prevencie s definovaným postupom a cestou pacienta od prevencie, cez diagnostiku až po liečbu bude možné lepšie realizovať komplexný manažment pacienta a nie len parciálnu starostlivosť s blúdením pacienta v systéme“.

Ťažké Vianoce: Kočner môže v kolúznej väzbe kŕmiť holuby a mačky

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR podľa vlastných vyjadrení spolupracuje pri zostavovaní jednotlivých postupov s medzinárodnými odbornými spoločnosťami, takisto univerzitami a Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

„Rada by som sa poďakovala všetkým, ktorí sa na uvedenom projekte podieľajú, osobitne členom odborných pracovných skupín a Komisie MZ SR pre štandardné diagnostické a terapeutické postupy, ďakujem za odvedenú prácu,“ uzavrela Kalavská.

Môže vás zaujímať

Kalavská sa rozhodla, podá demisiu