Jednou vetou

Do školských lavíc zasadli aj maloletí cudzinci bez sprievodu

Ilustračné foto

Foto: TASR

Do školských lavíc na Základnej škole (ZŠ) na Komenského ulici v Medzilaborciach zasadli dnes aj štyria maloletí cudzinci bez sprievodu. Pochádzajú z Rumunska, Bangladéša a Afganistanu.

Ako TASR informovala riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Jana Lukáčová, ide o deti – cudzincov, ktoré sa ocitli na území SR bez sprievodu rodičov alebo blízkej osoby. Umiestnené sú v Detskom domove Dlaň (DeD) v Medzilaborciach. „Ten je jediným zariadením na Slovensku, ktoré zabezpečuje všestrannú starostlivosť o maloletých bez sprievodu,“ spresnila.

So ZŠ na Komenského ulici spolupracuje detský domov od školského roka 2015/2016. Oddnes ju navštevujú aj štyria maloletí bez sprievodu, dvaja sú žiakmi 6. ročníka, jeden je siedmak a jeden deviatak. Ďalšie dve deti nastúpia do školy po zvládnutí základov slovenčiny. „Tie získavajú na vyučovaní, ktoré zabezpečuje DeD v spolupráci s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu,“ priblížila Lukáčová.

Do tried sú maloletí cudzinci umiestňovaní podľa dosiahnutého vzdelania v rodnej krajine spolu s ostatnými slovenskými deťmi. K dispozícii majú rovnakých pedagógov.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky