Jednou vetou

Dobré vzťahy SR a ČR nie sú samozrejmosť, zhodli sa Lajčák a Petříček

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (vpravo) víta českého ministra zahraničných vecí Tomáša Petříčka

foto: TASR - Jakub Kotian

Dobré vzťahy Slovenska a Česka nie sú samozrejmosťou a je potrebné ich kultivovať. Zhodli sa na tom slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) a jeho český kolega Tomáš Petříček, ktorý je na pracovnej návšteve Slovenska. Ministri hovorili o stom výročí vzniku Československa, regionálnej spolupráci, brexite alebo migrácii.

„Aj keď naša generácia môže vnímať naše partnerstvo ako prirodzené a dané, nemali by sme sa naň spoliehať ako na niečo garantované, preto musíme aj naďalej pracovať na prehlbovaní nášho porozumenia, aby aj budúce generácie napríklad rozumeli slovenčine,“ povedal Petříček, podľa ktorého k tomu musia prispieť aj ministri zahraničných vecí.

Smer-SD je podľa Lajčáka dosť silný, aby za prezidentského kandidáta postavil člena

Lajčák a Petříček sa tiež zhodli, že česká a slovenská diplomacia by mali pracovať na posilnení koaličného potenciálu v EÚ aj za jej hranicami. „V súvislosti s brexitom budeme musieť hľadať flexibilnejšie partnerstvo pri presadzovaní našich záujmov,“ poznamenal český minister.

Petříček tiež vyzdvihol pragmatický prístup slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej skupine a avizoval, že keď predsedníctvo prevezme ČR, naviaže na Lajčákove iniciatívy. „V4 by mala byť prezentovaná ako solidárna a konštruktívna súčasť EÚ, mala by mať svoju pozitívnu agendu, v tom sa zhodujeme,“ konštatoval.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky