Jednou vetou

Dočasne absentujúceho sudcu bude na súde zastupovať hosťujúci sudca

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Dočasne absentujúceho sudcu bude na súde zastupovať hosťujúci sudca. Inštitút hosťujúceho sudcu zavádza novela zákona o sudcoch a prísediacich, ktorú v streda schválil parlament. Ministerstvo spravodlivosti chce právnou normou riešiť negatívnu situáciu na súdoch, ktorá vzniká pre dočasnú absenciu zákonného sudcu.

Fraška pokračuje. Poslanci zvolili len jednu kandidátku na sudkyňu Ústavného súdu

Hosťujúci sudca bude podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) fungovať na mieste sudcu, ktorý dočasne nevykonáva funkciu pre materskú alebo rodičovskú dovolenku, je dlhodobo práceneschopný alebo je na stáži. Na súde by bol do návratu absentujúceho sudcu, potom by šiel robiť hosťujúceho sudcu na ďalší súd.

Podľa ministerstva sú súdy v praxi konfrontované so situáciami, keď dočasný výpadok zákonného sudcu spôsobuje nutnosť prerozdelenia vecí medzi iných kolegov.

Táto situácia sa podľa predkladateľov nedá riešiť pridelením nového voľného miesta sudcu, pretože absencia sudcu je dočasná. Nové miesto by neskôr bolo nadbytočné a nebolo by možné ho rušiť, keďže sudca je vymenovaný do funkcie bez časového obmedzenia.

„Rovnako nie je žiaduce riešiť túto situáciu dočasným pridelením sudcu z iného súdu, pretože tým dochádza len k presunu problému na iný súd,“ vysvetľovalo ministerstvo.

Rezort tiež v predkladacej správe uviedol príklad inštitútu tzv. lietajúceho sudcu, ktorý funguje v európskom priestore. Slovenský ústavný poriadok pristupuje podľa rezortu spravodlivosti k problematike nepreložiteľnosti sudcu pomerne konzervatívnym spôsobom.

Tomuto neuveríte: Na magistráte bude o zábavu postarané vďaka tomuto!

Podľa vládnej novely má tiež sudca kandidujúci v parlamentných voľbách či eurovoľbách prísť o funkciu sudcu. Tento pozmeňujúci návrh v pléne predniesol opozičný poslanec Alojz Baránik (SaS), poslanci ho podporili. Sudcovia tak nebudú môcť kandidovať na kandidačnej listine politickej strany či hnutia.

Zákon má vstúpiť do platnosti 1. augusta 2019, pričom sa zohľadňuje predpokladaná dĺžka legislatívneho procesu, ako aj potrebná legisvakancia.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky