Jednou vetou

Fico neprezradil, či sa zastal premiéra Pellegriniho

Predseda strany Smer-SD Robert Fico

foto: TASR

Predseda Smeru-SD Robert Fico nechce povedať, či sa na ostatnom rokovaní Koaličnej rady zastal premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), ktorému šéf SNS a predseda parlamentu Andrej Danko odkázal, že je predsedom vlády iba náhodou a jeho názor nemá politickú relevanciu.

aktualizované: 12:22

„Koaličná rada prebehla konštruktívne, je škoda, že tam nemohol byť prítomný Béla Bugár (Most-Híd). Rokovanie bolo úplne normálne. Keď si niečo povedia lídri, je to naša vec a ja z kuchyne vynášať nebudem,“ odkázal Fico.

Pellegrini nechce svoj čas míňať na pseudo problémy, pre SNS je dôležité čo povie Fico

SNS cez víkend odkázala, že pre ňu nie je podstatné, čo rozpráva Pellegrini v diskusných reláciách, ale čo povie na Koaličnej rade Robert Fico. „To, čo rozpráva Peter Pellegrini v reláciách, pre nás nie je podstatné. Stal sa predsedom vlády SR zhodou náhod. Jeho osobný názor nemá žiadnu politickú relevanciu. Dôležité je, ako sa vyjadrí na Koaličnej rade predseda Smeru-SD Robert Fico,“ napísala SNS, ktorá premiérove slová označila za „mediálne útoky“.

Pellegrini v nedeľnej (24. 3.) relácii TA3 V politike uviedol, že nechce míňať svoj čas na problémy, ktoré nie sú reálne, neexistujú a sú len vymyslené. Povedal tiež, že prípadná zmluva o obrannej spolupráci s USA a s ňou spojené financie na rekonštrukciu slovenských letísk musia spĺňať presne stanovené podmienky. Zdôraznil však, že zmluva je zatiaľ len vo fáze návrhu, a preto nateraz nevidí dôvod na pád vlády.

Dôchodkový strop je podľa Fica obrovský sociálny počin

Dôchodkový strop je obrovský sociálny počin. Vyhlásil to predseda Smeru-SD Robert Fico na tlačovej konferencii po tom, čo parlament 91 hlasmi schválil ústavné zastropovanie dôchodkového veku.

„Dnešné hlasovanie je ďalším dôkazom toho, že pokiaľ sa kvalitne pripraví návrh zákona, pokiaľ je tu politická trpezlivosť a snaha rokovať, tak sme schopní dosahovať ústavnú väčšinu v témach, ktoré sú pre krajinu dôležité,“ vyhlásil.

Poďakoval poslancom, ktorí za novelizáciu ústavy hlasovali a vyzdvihol schválené zmeny. Okrem dôchodkového stropu upozornil na ústavné zakotvenie inštitútu minimálnej mzdy. „Je to obrovský sociálny pokrok,“ uviedol s tým, že v ústave sú po novom aj všetky tri piliere dôchodkového zabezpečenia. Za najvýznamnejšiu zmenu ocenil ale práve dôchodkový strop.

Dôchodkový vek na Slovensku sa zastropuje na 64 rokov

Poďakoval aj za tlak, ktorý v spoločnosti vytvárali odborári. „Je to veľká spolupráca Smeru-SD, odborov a všetkých poslancov, ktorí zmenu schválili,“ zhrnul. Do sociálneho systému treba podľa Fica prinášať stabilitu. Dodal, že dôchodcovia musia byť prioritou každej vládnej garnitúry.

Dôchodkový vek na Slovensku sa ústavne zastropuje na 64 rokov. Ženy budú môcť ísť do dôchodku skôr za výchovu dieťaťa. Zmenu Ústavy SR definitívne schválil parlament. Za jej prijatie hlasovalo 91 poslancov zo 143 prítomných. Ústavný zákon má nadobudnúť účinnosť od 1. júla tohto roka.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky