Jednou vetou

Dôkaz zmŕtvychvstania alebo stredoveký podvrh? Názory na Turínske plátno sú rôzne

Aký je príbeh tajomného Turínskeho plátna?

autorská koláž hlavne.sk, Pinterest, santiagoretreatcenter

Nenápadný kus látky v talianskom Turíne nesie podobizeň neznámeho muža. Nebolo by na tom nič zvláštne, ak by tento obraz nebol v skutočnosti len negatívom. Mnohí sú presvedčení, že nevznikol ľudskou rukou, ani žiadnymi prirodzenými procesmi, ale počas zázračného zmŕtvychvstania. Aký je príbeh tajomného Turínskeho plátna?

Pápež František kritizoval Európu a USA za predaj zbraní do vojnových oblastí

Hovorí sa o ňom ako o piatom „evanjeliu“, piatom svedkovi udalostí spred takmer dvetisíc rokov. Turínske plátno, kus látky, ktorý naprieč storočiami fascinoval ľudstvo, je dnes uložený, ako jeho názov napovedá, v Taliansku. Mnohí veriaci sú presvedčení, že negatív zachytený na plátne je obrazom Ježiša Nazaretského a dôkazom, že nielen existoval, ale bol aj ukrižovaný a zázračným spôsobom vstal z mŕtvych.

Oblasť okolo troch kláštorov v mieste Ježišovho krstu očistili od mín

Čo vieme

Meria asi 4,4 metra na dĺžku a 1,1 metra na šírku. Časti z neho boli v roku 1532 poškodené pri požiari. Muž na plátne mohol merať od 170 do 188 centimetrov. Okrem jeho obrazu môžeme pozorovať aj viacero škvŕn, pravdepodobne od krvi. Časť odbornej verejnosti je presvedčená, že umiestnenie škvŕn zodpovedá ranám po ukrižovaní. Iní s týmto tvrdením nesúhlasia a svoje argumenty podkladajú napríklad aj kostenými nálezmi iného ukrižovaného muža z prvého storočia.

Pápež v Paname: Cirkev musí pomôcť ostatným prekonať „strach“ z migrácie

Negatív, pozitív. Foto: commons.wikimedia.org

V roku 1898 Cirkev umožnila amatérskemu fotografovi Secondovi Piovi odfotiť plátno. Pia zistil, že obraz je oveľa lepšie viditeľný a rozoznateľný v podobe negatívu.

Cesta do Talianska

Prvé historické zmienky o plátne pochádzajú zo štrnásteho storočia. Podľa rádiokarbónovej metódy datovania má len niekoľko stoviek rokov. Skeptici sú preto presvedčení, že nemôže ísť o autentickú látku, v ktorej bolo na začiatku nášho letopočtu zabalené mŕtve telo ukrižovaného Krista.

Katolícka cirkev zverejnila štatistiku s počtom detí zneužívaných kňazmi

Mesto Turín. Foto: commons.wikimedia.org

Do Turína sa dostalo z Francúzska v roku 1578. Neexistuje žiaden priamy historický dôkaz, ktorý by plátno dnes uložené v turínskej katedrále spájal s pohrebnými látkami, do ktorých bol zabalený Ježiš. Je však pravda, že o týchto látkach a ich cestách existuje mnoho legiend a neoverených príbehov.

Krv, peľ, ikona

Dobrým argumentom proti autenticite plátna sú detaily samotného obrazu muža. Jeho ruky a tvár sú zobrazené veľmi precízne, kým zadok a pupok sú len zhruba načrtnuté, až neviditeľné. Podobne nezanedbateľné je, že mužova pravá ruka je predĺžená, čo mu dovoľuje zakryť oblasť pohlavných orgánov. Obraz zároveň nie je narušený poskladaním a pokrčením látky, ku ktorým by pravdepodobne došlo pri balení mŕtveho tela.

Pápež: V katolíckej cikrvi sa už začal proces ozdravenia

Vedci analyzovali aj zrnká peľu zachytené v látke a stopy DNA. Nepotvrdili však ani jednu z verzií vzniku plátna, keďže k vysokej rozmanitosti genetickej informácie zachytenej na plátne mohlo dôjsť aj po vzniku v stredovekej Európe aj počas cesty z Blízkeho východu.

Pápež František zdôraznil potrebu postaviť sa proti „fanatizmu“

Katolícka cirkev dodnes nedala jednoznačné vyhlásenie o pravosti Turínskeho plátna. Pápež František na Veľkú noc v roku 2013 povedal, že „muž z plátna nás pozýva kontemplovať Ježiša Nazaretského“. Plátno teda má pre kresťanov určitý duchovný význam či už je autentické, alebo len výtvorom stredovekého umelca.

Apríl v znamení Avengerov: Tieto filmové novinky od Cinema City musíte vidieť!

Turínske plátno. Foto: commons.wikimedia.org

Môže vás zaujímať

Ministerstvo vnútra nedokáže vysvetliť, čí Lučanský má, alebo nemá šoféra