Jednou vetou

Dôkazom v kauze vraždy Kuciaka boli aj dokumenty o smrti novinárky Kočkovičovej Fučíkovej

Reportérka RTVS a predtým televízie JOJ Leona Kočkovičová Fučíková († 32) náhle zomrela počas silvestrovskej noci.

Foto: Facebook

Uznesenia o začatí ako aj zastavení trestného stíhania v prípade údajnej vraždy novinárky Leony Kočkovičovej Fučíkovej dnes v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka prečítal na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku obhajca obžalovanej Aleny Zs. Trestné stíhanie v tejto veci bolo začaté na základe výpovede Zoltána Andruskóa.

Ten v prípravnom konaní vyšetrovateľom povedal, že Alena Zs. mu tvrdila, že novinárku, ktorá zomrela na prelome rokov 2016 a 2017, zabila ona prostredníctvom jedovatých húb. Vyšetrovanie však bolo políciou zastavené, keďže sa podľa nich skutok úkladnej vraždy nestal. Podľa medializovaných informácií zomrela televízna redaktorka na následky leukémie.

Alena Zs. v tejto súvislosti dnes uviedla, že celá vec dokazuje, že Andruskó, ktorý v kauze vraždy Kuciaka vystupoval ako svedok, je „veľký klamár“. Jej obhajcovia zároveň avizovali, že na neho podajú trestné oznámenie pre krivé obvinenie.

Obhajcovia obžalovaných ako aj právni zástupca poškodených, Roman Kvasnica, zároveň skonštatovali, že trvajú ešte na vykonaní viacerých dôkazov, a to vrátane výsluchov svedkov alebo prehratia záznamov telefonických hovorov.

Obžalovanými v kauze vraždy Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a v prípade ďalších skutkov sú podnikateľ Marian K., jeho známa Alena Zs. a bývalý policajt Tomáš Sz. Všetci traja svoju vinu popierajú. Na samostatné konanie bol v prípade vraždy novinára vyčlenený bývalý vojak Miroslav M., ktorý sa priznal, že zastrelil Kuciaka, jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú a v roku 2016 podnikateľa Petra Molnára. Tento obžalovaný bol 6. apríla 2020 neprávoplatne odsúdený na 23 rokov väzenia. Prokurátor sa voči verdiktu odvolal, keďže pre Miroslava M. žiadal 25-ročný trest. V tejto veci teda bude rozhodovať ešte Najvyšší súd SR.

Účasť na vražde novinára priznal aj Zoltán Andruskó. Po dohode o vine a treste mu súd uložil trest 15 rokov väzenia. Andruskó od svojho zadržania na jeseň 2018 spolupracoval v kauze vraždy Kuciaka s vyšetrovateľmi.

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana K.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky