Jednou vetou

Dôvera vidí za zmenami v úhradách liekov na výnimky farmalobby

Poisťovňa Dôvera

zdroj: TASR

Zmeny v podmienkach preplácania liekov na výnimky vníma súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera ako výhru časti farmalobby. "Nebola ochotná zľaviť ceny liekov pre slovenských pacientov," uviedol pre TASR jej PR špecialista Matej Štepianský.

Dôvera poukázala na to, že legislatívna zmena, ktorú tento týždeň schválil parlament, zároveň nijako nenachádza udržateľný spôsob, ako zlepšiť prístup pacientov k drahým liekom.

Súkromná Union zdravotná poisťovňa v tejto súvislosti opätovne upozornila, že vplyvom tohtoročných zmien v úhradách liekov, zdravotným poisťovniam enormne stúpnu náklady. „Rezort zdravotníctva neuvoľnil dostatočné finančné zdroje,“ povedal pre TASR hovorca poisťovne Matej Neumann.

Plné sumy za lieky na výnimky by sa mali platiť v ojedinelých prípadoch

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa zmeny v úhradách liekov na výnimky komentovať nechcela, keďže ich ešte nepodpísal prezident. „Považujeme za predčasné sa vyjadrovať,“ skonštatovala jej hovorkyňa Viktória Vasilenková.

Na lieky na výnimku platia od začiatku roka limity, koľko maximálne z ich ceny môžu zdravotné poisťovne uhradiť. Poslanci najprv vo februári odsúhlasili, že tento rok to ešte vo výnimočných prípadoch môže byť viac ako 90 až 75 percent z ceny. Vo výnimočných prípadoch tak tomu má byť aj naďalej. Na rozdiel v cene majú dať inak farmafirmy zľavy. Poslanci tiež odhlasovali zrušenie päťpercentnej spoluúčasti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti na liečbe.

Michal Lazar EXKLUZÍVNE: Ku biznisu som politikov nikdy nepotreboval

„Zrušenie päťpercentného spolufinancovania poskytovateľmi v prípade drahej liečby hodnotíme pozitívne, rovnako ako aj novelu zákona, ktorá umožňuje poisťovniam uzatvárať zmluvy s výrobcami liekov za výhodnejšie ceny,“ reagovala pre TASR prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová.

Upozornila však, že zmluvy sa uzatvárajú postupne, k dohodám vraj chýbajú jasné kritériá vo vykonávacích predpisoch. „Pacienti preto stále ešte pociťujú dlhšie čakacie doby na odsúhlasenie výnimiek, výpadky niektorých drahých liekov, aj onkologických, ktoré si kupovali aj za priamu úhradu. V prípade niektorých liekov došlo k nárastu doplatkov pre pacientov,“ zhrnula Lévyová.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky