Jednou vetou

Dovolenka na splátky: Koľko ľudí si ju berie a čo je pri nej nebezpečné?

Dovolenku na splátky ponúkajú už viaceré cestovné kancelárie

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Najmä v poslednej dobe začína byť pre Slovákov dovolenka na splátky zaujímavou voľbou, prináša však nebezpečné úskalia. Pýtali sme sa v cestovných kanceláriach, koľko ľudí tento produkt využíva a ako aj celý takýto nákup funguje. Psychologička však upozorňuje na nevýhody, ktoré vám takýto nákup môže priniesť a dojmy z dovolenky sú tak rýchlo fuč.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Kedysi boli nákupy dovoleniek omnoho viac obmedzené, dnes si už však dovolenku môžeme kúpiť na splátky a splácať podľa dohody s cestovnou kanceláriou tak, ako nám to dovoľujú finančné možnosti. Dovolenku na splátky však zatiaľ stále mnoho ľudí nevyužíva. „Kúpu dovolenky na splátky prostredníctvom splátkovej spoločnosti využívajú naši klienti v minimálnom počte. Za minulý rok túto možnosť využilo 10 ľudí,“ hovorí marketingová manažérka cestovnej kancelárie Kartago tours, Alena Šipošová.

Hľadáte ubytovanie na dovolenku? Na toto upozorňuje polícia, aj portály!

Nákup na splátky funguje pre klientov, ktorí sa rozhodujú kupovať dovolenku v poriadnom predstihu. „Klienti, ktorí si svoj pobyt zakúpia v predstihu, teda na First minute, majú možnosť uhrádzať svoj zájazd po častiach a poslednú splátku uhradia mesiac pred odletom,“ vysvetľuje Šipošová. Klienti si tak nemusia na kúpu dovolenky brať pôžičky, úhradu jednoducho rozdeľujú na viacero častí tak, ako im to dovoľujú finančné možnosti.

Chcel si užiť luxus: Jeho plány sa zmenili na nočnú moru

Pri kúpe zájazdu klienti zaplatia 30% z celkovej ceny zájazdu a zvyšok mesiac pred odletom. „Úhradu zostávajúcej časti z ceny zájazdu je objednávateľ povinný zaplatiť najneskôr 30 dní pred nástupom na zájazd,“ doplnila v rozhovore pre hlavne.sk Šipošová ktorá dodáva, že nákup dovolenky First minute zvyčajne prináša aj ďalšie výhody, napríklad v podobe zľavy vo výške 50€ v prípade skorého vyplatenia plnej sumy zájazdu. Čo však nemusí byť v prípade, ak by ste si zobrali úver a mali tak dlžobu na krku ešte niekoľko mesiacov po návrate z dovolenky.

„Využili sme takú možnosť pred pár rokmi, požičali sme si a splácali to cestovke ešte po návrate, ale viac stačilo,“ povedal pre hlavne.sk čitateľ Juraj, ktorý má skúsenosti s dovolenkou na splátky. Ako dodal, úver ich ešte „naháňal“ po návrate a mali čo robiť, aby to dokázali utiahnuť s inými nákladmi v rodine: „Keďže máme auto na lízing, tak splácanie dovolenky bolo ďalším zaťažením, na šťastie nie na dlhé obdobie, no išli sme s rodinným rozpočtom miestami na doraz,“ uzavrel Juraj.

FOTO: Pozrite sa, čím všetkým žijú cez horúce dni naše známe tváre

Psychologička varuje: Nákup na splátky bude mať následky

Pri nákupe na splátky však človek musí poriadne zvážiť, či splácanie splátok nezaťaží neprimerane jeho mesačné výdavky. „Človek je pri kúpe dovolenky pod vplyvom pozitívnych emócií, radosti a tešenia sa, kedy celkom racionálne neuvažuje a nezvažuje všetky racionálne následky, ktoré nevyhnutne prídu,“ upozorňuje psychologička Magdaléna Krasulová. „Ak si beriem dovolenku na splátky, moja finančná situácia pravdepodobne nie je taká, že ju splatím za mesiac, či dva – to by bola výnimka. Väčšinou sa jedná o dlhodobý záväzok,“ vysvetlila Krasulová.

Dankov 30 metrový stožiar? V minulosti boli podobné pokusy. Toto odkazuje historik

Podľa jej názoru si klient neuvedomí následky nákupu na splátky ani počas dovolenky, keďže je stále pod vplyvom emócií. Následky si uvedomí až po dovolenke, kedy nadšenie zo zážitkov vyprchá – vtedy si osoba začína uvedomovať finančný záväzok, ktorý sa zvyčajne navýšil aj o úroky zo splácania. „Netreba teda hovoriť o tom, či je to rozumné alebo nerozumné, je to viac menej emocionálne rozhodnutie, nie racionálne,“ doplnila pre hlavne.sk Magdaléna Krasulová.

FOTO: Čo sa stalo? Slovensko zostarlo o desiatky rokov!

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky