Jednou vetou

Doživotne odsúdení získajú možnosť podmienečného prepustenia

Ilustračné foto

Foto: TASR

Trest domáceho väzenia bude možné uložiť aj pri niektorých zločinoch, o väčšom počte prípadov by mali rozhodovať samosudcovia a doživotne odsúdení majú získať možnosť podmienečného prepustenia po odpykaní trestu 25 rokov. Vyplýva to z novely Trestného zákona, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

Tomuto neuveríte: Na magistráte bude o zábavu postarané vďaka tomuto!

Dôvod na obavy, že by sa „najväčší zločinci“ dostali z väzenia, minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) nevidí. Podmienky sú podľa jeho slov prísne. „Je tam posudok, je tam vyjadrenie ústavu, čiže bude filter. To neznamená, že sa títo ľudia automaticky dostanú von,“ dodal.

Argumentuje rozhodnutím Európskeho súdu pre ľudské práva. Ten podľa jeho slov rozhodol, že doživotné tresty bez možnosti podmienečného prepustenia nie sú v súlade s ľudskými právami.

Zároveň by sa mala zefektívniť napríklad právna úprava využitia videokonferencií v trestnom konaní, ktoré by sa následne mohli používať viac. Už teraz sa totiž môžu väzni zúčastniť na pojednávaniach prostredníctvom videokonferenčných hovorov.

Novinkou má byť aj zavedenie trestného činu falšovania a pozmeňovania zdravotnej dokumentácie ako reakcia na spoločenský dopyt. Novelou by sa tiež rozšírilo využitie elektronických náramkov.

Rezort navrhuje, „aby bolo možné trest domáceho väzenia ukladať nielen za prečiny s trestnou sadzbou do päť rokov, ale aj za také trestné činy, za ktoré je možné uložiť trest odňatia slobody v trvaní štyri až desať rokov.“

Fraška pokračuje. Poslanci zvolili len jednu kandidátku na sudkyňu Ústavného súdu

Návrh by mal tiež posilniť samosudcovské rozhodovanie. Právnou úpravou sa má zároveň doplniť katalóg trestných činov v oblasti poškodzovania finančných záujmov Európskej únie, a tiež nezákonného obchodu s tabakom a tabakovými výrobkami.

Úprava sa odvíja od smernice Európskeho parlamentu zaoberajúcou sa kriminalitou súvisiacou s čerpaním eurofondov.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky