Jednou vetou

Dozvie sa niekedy rodina pravdu o smrti Haliny? „Polícia fatálne zlyhala,“ tvrdí bývalý vyšetrovateľ NAKA

33-ročná právnička Halina Martyniv zomrela za nevyjasnených okolností

autorská koláž hlavne.sk, archív

Obrovská tragédia! Ani po takmer šiestich rokoch nie je objasnená smrť mladej právničky Haliny Martyniv (33). Umierať ju videla malá dcérka Dianka (8) a odvtedy má strach z vlastného otca. Halina zomrela v kaluži krvi na otravu kokaínom. Ako však k otrave došlo a akú úlohu v tom zohral jej partner Sultan S.? Bývalý elitný vyšetrovateľ NAKA Pavol Milan je presvedčený, že polícia a prokuratúra fatálne pri vyšetrovaní zlyhali - uzavreli totiž túto smrť ako úmrtie bez cudzieho zavinenia. “Môj názor je taký, že v osudný večer Halinu jej manžel buď úmyselne alebo neúmyselne otrávil kokaínom,” uviedol Pavol Milan. Pozrime sa o čo ide...

Chcete dostávať novinky? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Ešte 11.11. 2012 došlo v jednom bratislavskom panelákovom byte k tragédii. 8-ročná Dianka volala neskoro večer svojej tete Irine: “Maminka nedýcha, všade je krv, príď!”. Mama malej Dianky, 33-ročná právnička Halina Martyniv neprežila. Podľa stanoviska polície príčinou smrti bolo udusenie tupým predmetom a akútna otrava kokaínom. Polícia nezistila cudzie zavinenie a vyšetrovanie uzavrela vo februári 2013.

S prácou a závermi polície sa však vôbec nestotožňuje matka mŕtvej mladej ženy – Nadia Piesvaux: “Drogy? U mojej dcéry? Zodpovedná žena a matka, vynikajúca v práci – prednášala na troch vysokých školách. To určite nie! Chvíľu pred jej smrťou sme spolu cez skype komunikovali, vravela, že ide robiť prípravu na ďalší deň. Aké drogy? Aká samovražda otravou kokaínom? Policajti údajne kryli od začiatku jej manžela. To on bol na drogách, Rus čečenskej národnosti, zneužíval kvôli pobytu moju šikovnú, ale láskou zaslepenú dcéru. Podľa mňa jej on kvôli hádke o peniaze, čo nám dlžil, nasypal drogu do pohára s whisky,” tvrdí matka mŕtvej právničky.

Halina zomrela za záhadných okolností. | foto: archív

Rozkopaná hlavná tepna Bratislavy. Čo je za problém na Bajkalskej?

Zomrela na otravu kokaínom, policajti našli len korenie

Berme do úvahy, že rodičia poznajú svoje deti najlepšie, ale pravdou je, že rodičia si ich zvyknú aj idealizovať. Keď sa však pozrieme na prípad detailne: polícia od úvodu zrejme nepostupovala, aby ozrejmila pravdu a vylúčila cudzie zavinenie smrti!

V čase, keď Halina záhadne zomrela, bol v byte okrem nej jej manžel Sultan S. a dcérka Dianka.  

Halina vtedy podľa výpovede dievčaťa volala: “Didi, poď  sem!” … a potom už v kaluži krvi zmĺkla. Dievča okamžite zatelefonovalo svojej tete Irine, aby k nim rýchlo prišla, lebo s mamou je zle a potom spolu kontaktovali záchranárov. Manžel právničky Sultan S. bol podľa tety Iriny pod silným vplyvom alkoholu, respektíve omamných látok. Kázal Irine nech okamžite zlikviduje biely prášok zo stola.

Toto je nová prvá dáma Bratislavy

Právničke Haline sa už pomôcť nedalo. Jej manžela evidentne v opojení však policajti hneď nezaistili, nepodrobili ho žiadnym testom na alkohol či drogy. Policajti vykonali domovú prehliadku, podľa Iriny ani len do smetného koša pritom nepozreli, ale zaistili v kuchyni prášok, ktorý po expertíze vyhlásili za korenie. “Povedal, že Halina sa pri sexe udrela hlavou o posteľ. Po krátkom čase mi sám povedal, že to boli naozaj drogy a že sa čudoval, ako ich dokázali policajti nájsť medzi korením! Zmienil sa aj o tom, že sa snažil okamžite zbaviť zbrane a hotovosti, čo bola v byte,” vyhlasuje Nadia Piesvaux.

Stanovisko polície?  “Tento skutok nie je trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci,” uzavrel po troch mesiacoch pplk. Mierny z Okresného riaditeľstva PZ Bratislava III.

Spomienky Dianky

Nadia Piesvaux sa s týmto záverom odmietla vyrovnať. Ani odvolanie na prokuratúru jej ale nepomohlo.

Sultan S. odišiel zo Slovenska deň po pohrebe. Súd zveril malú Dianku do náhradnej osobnej starostlivosti Nadie Piesvaux. Tá zobrala po ukončení školského roka Dianku so sebou do Francúzska, kde sa o ňu stará aj s manželom dodnes.

A práve vo Francúzsku sa veci pohli. Malá Dianka v starostlivosti psychológov začala spomínať na deň, keď videla zomierať vlastnú matku.

Tu je prepis z výpovede Dianky na francúzskej polícii:

Kde pracovala mamina a otec: mamina učila právo na Ekonomickej univerzite, otec – neviem, čo robí

Ako to bolo, keď otec ťa potiahol za ucho: boli sme v detskom kútiku, bola tam aj moja kamoška Emka s otcom, volal ma a keď som nepočula, prišil za mnou a chytil ma za ucho a povedal: vieš, kto zabil maminu ? Odpovedala som: ani nechcem vedieť. A on na to: to som ja ! (potom som sa išla zas hrať s Emkou. Je to dcérka jeho kamoša M. M.)

Či viem niečo o mamininej smrti:  On ležal na mamine a buchal ju hlavou o dlažbu. Videla som krv, ktorú zmývala voda, čo tiekla z kúpeľky.

Volala ma mamina: Didi, poď sem a potom aj on opitým hlasom a smrdelo od neho. Povedal mi, aby som volala sanitku. Nevedela som ako, lebo klávesnica na telefóne bola v azbuke. Rýchlo som volala Irinku, aj vtedy som pozerala a videla, ako búchal mamininu hlavu o dlažbu.

Francúzska polícia žiada vyšetrovanie

Až francúzska polícia prípad opätovne otvorila a požiadala o spoluprácu slovenskú políciu.  

“Ale zas to bolo len divadlo, aby som sa upokojila,” konštatuje s odstupom Nadia Piesvaux.  Podľa prokurátora Okresnej prokuratúry Bratislava III Ondreja Repu: “Takzvané nové skutočnosti, ktoré  vyplynuli z výpovede maloletej Diany nie sú takého charakteru, že by boli spôsobilé (či už sami o sebe alebo v spojení so skutočnosťami už skôr známymi za preukázaného skutkového stavu veci a najmä pri zohľadnení ustálenej príčiny smrti nebohej) privodiť iné meritórne rozhodnutie vo veci.”

“Čo vám mám povedať? Ako s tým žiť? Chránia vagabunda,” plače Nadia Piesvaux.

Odišiel pre škandál Vietnamca a teraz strážil rovno Macrona

“Fatálne zlyhanie!” – hovorí bývalý vyšetrovateľ NAKA Pavol Milan

A aktuálne sa na prípad pozrel aj bývalý vyšetrovateľ elitnej NAKA Pavol Milan. Spojili sme sa s ním. Prácu polície aj prokuratúry tvrdo kritizuje. Dopustili sa podľa neho fatálneho zlyhania!

Reakcia bývalého vyšetrovateľa NAKA Pavla Milana:

“V prvom rade je potrebné zdôrazniť, že pri každom náhlom úmrtí platí kriminalistická zásada, že prípad sa dokumentuje, akoby išlo o vraždu, pokiaľ sa jednoznačne a nepochybne preukáže, že tomu tak nie je. Vychádzajúc z tohto tvrdenia je preto potrebné konštatovať, že postup vyšetrovateľa, resp. celého výjazdu na mieste činu, bol absolútne neprofesionálny, laxný a znamenal neodvratné zničenie dôkazov. Ohliadka miesta činu je absolútne povrchná a nedostatočná, pretože mali byť riadne ohliadnuté a zadokumentované všetky miestnosti a zaistené všetky stopy. Fľaše, poháre s nápojmi, smetný kôš, atď. Ak k tomu nemal vyšetrovateľ dôvod bezprostredne po skutku, byt mal byť zapečatený, a malo tak byť urobené na základe výsledkov pitvy, z ktorej bolo zrejme, že bola otrávená. Pretože spáchať vraždu sa dá aj otrávením. Z postupu polície a prokuratúry je však zrejme, že ich takáto alternatíva nenapadla a preto vyšetrovanie dopadlo, tak ako dopadlo. Veď keď bolo zistené, že bola otrávená, prečo hneď nezisťovali spôsob aplikácie kokaínu? Ide o fatálne zlyhanie polície aj prokuratúry. “

Mama mŕtvej právničky ťažko znáša smrť dcéry, neuľahčujú  jej to ani štátne orgány. | foto: archív

Nadia Piesvaux má dnes už len jednu možnosť. Môže iniciovať opätovné vyšetrovanie cez Generálnu prokuratúru. Pravda však je, že flagrantným  postupom polície došlo k nenávratnému zničeniu dôkazov. V tejto chvíli už nemožno zaistiť poháre, z ktorých pila právnička Halina a v ktorých mohol byť kokaín, nemožno z nich zobrať otlačky, nedá sa zopakovať domová prehliadka… Je preto viac ako zrejmé, že smrť jej dcéry ostane navždy nejasná. “Ničí ma to. Psychicky aj fyzicky. Napriek tomu uvažujem, že podanie na Generálnu prokuratúru podám a uvidíme, či aspoň Inšpekcia Ministerstva vnútra niečo nezmôže. Nie je predsa možné, aby takto postupovali aj naďalej!”

Hovorca roka Krpelan o platoch stále mlčí: Čo na to porota, ktorá mu udelila titul top hovorcu 2018?

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky