Jednou vetou

Drastické klimatické zmeny: Zničíme si našu Zem?

Ľudstvo spôsobilo za posledné 3 milióny rokov pravdepodobne najdrastickejšie klimatické zmeny.

autorská koláž hlavne.sk, Alek Sonman

Globálne otepľovanie, teplotné výkyvy, znečistenie vody či vzduchu - svet prechádza najdrastickejšími zmenami za milióny rokov. Dajú sa tieto javy spomaliť, alebo zastaviť? Či dokážeme zachrániť planétu vysvetlil vedúci Katedry ekológie UK, doc. RNDr. Tomáš Derka, PhD.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Ilustračné foto | Zdroj: canva.com

Ľudstvo spôsobilo za posledné 3 milióny rokov pravdepodobne najdrastickejšie klimatické zmeny. Úroveň oxidu uhličitého vo vzduchu je za toto obdobie najvyššia a podľa výskumov by mohla priniesť také teploty, aké sa počas celých troch miliónov rokov neobjavili.

FOTO: Na tieto nezabudnete. Toto sú ikonické slovenské stavby!

Zvýšenie teplôt spôsobilo topenie Arktických ľadovcov, to zase spôsobili zvýšenie hladiny oceánov. Tá za posledných 100 rokov stúpla až o 178 milimetrov. Ktoré faktory najradikálnejšie znečisťujú našu zem a či môžeme robiť niečo pre jej záchranu vysvetlil vedúci Katedry ekológie UK, doc. RNDr. Tomáš Derka, PhD.

Koniec koaličnej zmluvy: Takto vidia spoluprácu vládni poslanci

„Znečisťovanie spôsobuje množstvo látok – pesticídy, umelé hnojivá, priemyselne odpady, komunálne odpady, odpady z poľnohospodárstva, doprava, energetika vrátane jadrovej atď. Aktuálne sú populárne plasty a ich forma – mikroplasty. Určite som na kadečo zabudol,“ vysvetlil Tomáš Derka. Za globálnym otepľovaním vidí najmä vysokú hladinu oxidu uhličitého.

FOTO: Toto vás dostane. Pozrite si najslávnejšie zvieratká na internete

„Globálne otepľovanie spôsobuje podľa drvivej väčšiny klimatológov zvýšená hladina CO2 a ďalších skleníkových plynov, napr. metánu,“ tvrdí Derka. Okrem toho rozlišuje aj príčiny v geologickom čase zeme. „Samozrejme v geologickom čase sú to zmeny výkonnosti slnka, kontinentálny drift a milankovičove cykly,“ informoval v rozhovore pre hlavne.sk Derka. Myslí si však, že má znečisťovanie zeme a globálne otepľovanie dá spomaliť?

Reforma nemocníc: Nájsť ústavnú väčšinu bude pre Kalavskú riadny oriešok

FOTOGALÉRIA ( kliknite na miniatúry ):

Jedna z najkontroverznejších tém: Toto tvrdia politici a politológ

„Dúfam, že áno. Návod nemám, keby som mal, bol by som aspoň šéfom OSN a určite by som dostal Nobelovu cenu. Čiastkových riešení je plný internet, jedno z podstatných je zastaviť populačný rast a vrátiť ľudskú populáciu niekde na maximálne 2 miliardy jedincov. Tak to píšu tí, čo sa tomu venujú,“ doplnil Derka v rozhovore pre hlavne.sk.

FOTO: Veľké plány pre Bratislavu? Zelená sa na lepšie časy!

Do záchrany zeme sa však púšťa čoraz viac ľudí po celom svete. Či už sa jedná o protestujúcich aktivistov, akou je napríklad známa 16- ročná aktivistka Greta Thunbergová, organizácie zbierajúce odpad v oceánoch ako napríklad 4Ocean, alebo akcie ako napríklad vysádzanie stromov, ktoré v Etiópií pred pár dňami viedlo k vysadeniu viac ako 300 miliónov stromov za jediný deň. O ničení našej planéty spieva aj obľúbený slovenský spevák a hudobník, Juraj Hnilica.

VIDEO ( kliknite na náhľad ):

 

Naozaj všetko pokašľal čo sa dalo? Rezník je riaditeľom RTVS už dva roky. O svojich výsledkoch radšej mlčí

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na číslo 0910 554 995

Pridajte sa k nám na Facebooku – Nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

Pellegrini má obavy, že sa špeciálnym prokurátorom stane Daniel Lipšic