Droba tromfol Freša. Na župe môže vládnuť veľkou väčšinou

Juraj Droba
Juraj Droba ešte ako poslanec za SaS. Ako župan sa mandátu vzdá.

Foto: TASR

Juraj Droba sa dnes ujíma postu nového bratislavského župana. Hoci po voľbách vôbec netušil, o koho podporu sa bude môcť v krajskom zastupiteľstve oprieť, už má viac-menej jasno – chce vládnuť pevnou rukou a napomôcť by mu k tomu mala veľká väčšina, ktorou bude zrejme disponovať.

Aj keď presne pred mesiacom všetko nasvedčovalo, že to veru vôbec nebude med lízať, Drobovi sa za pár týždňov zoznamovania sa s novým prostredím podaril doslova husársky kúsok.

Okrem podpory svojej pravicovej koalície, v mene ktorej kandidoval, si už získal dôveru niekoľkých aktivistov, ochranárov aj nezávislých, o ktorých predtým zavadil napríklad aj v materskej SaS či v pravicových mŕtvolách ako SDKÚ či Sieti. Poškuľuje pritom dokonca aj po spolupráci so Smerom, ktorého reprezentanti to neodmietajú.

Byť dobrý manažér je základ

Drobova pravicová koalícia SaS, OĽaNO, KDH, SMK, Nova, OKS a Zmena zdola získala v novembrových župných voľbách iba 17 z 50 miest v zastupiteľstve. Okamžitou reakciou nového zemepána preto logicky bolo vyhlásenie, že chce čím skôr rokovať a zabojovať o priazeň ďalších poslaneckých klubov.

O prvých krokoch a plánoch Drobu na župe sme písali TU

,,Župan by mal byť najmä dobrý manažér. Niekto môže vnímať ako hendikep, že nemám skúsenosť v komunále, ja to ale vnímam skôr ako výhodu, mám väčší nadhľad. Moja primárna úloha bude obklopiť sa kvalitnými odborníkmi a ja budem robiť dirigenta tohto orchestra,“ povedal pre Hlavné.sk Droba.

Okrem vlastnej poslaneckej partie, nezávislých, aktivistov a ochranárov sa bude môcť Droba pravdepodobne spoľahnúť aj na pomoc Klubu za lepší kraj, kde sa stretne okrem Martina Patoprstého (nezávislý, v minulosti SNS), Igora Adamca (nezávislý, Sieť) a Barbory Oráčovej (nezávislá, SDKÚ) aj s bývalým súputníkom zo SaS Martinom Chrenom (Skok, kandidoval ako nezávislý). Ten od liberálov spolu s Drobom odišiel v roku 2013, no na rozdiel od svojho kolegu sa tam však už nevrátil. Po konci v Nove založil spolu s Jurajom Miškovom hnutie Skok.

Bez výraznej opozície

Obdobným prípadom je aj Katarína Augustinič (nezávislá, predtým Skok), ktorá sa s Drobom pozná ešte zo SaS, z ktorej taktiež vystúpila. Teraz by mala byť v jednom klube mestských poslancov s Janom Buocikom a Jozefom Uhlerom (nezávislí, SDKÚ). Posledným do partie Drobových exstraníkov je Marián Greksa (nezávislý, SaS). Všetci svorne deklarovali novému bratislavskému županovi podporu – samozrejme, v prípade, ak ich nesklame.

Droba po miernom utrasení pomerov zatiaľ žiadnu výraznú opozíciu nevidí. „Neviem, kto by bol v zásade proti mne. Rozprával som sa aj s väčšinou poslancov, ktorí boli za Smer, tí tiež priamo deklarovali ochotu spolupracovať,“ tvrdí.

Podľa vlastných slov by ho potešila väčšina s vyše 30 hlasmi, no vie, že si ešte musí počkať na definitívne vyformovanie jednotlivých klubov.  „Podávam vystretú ruku každému, kto bude chcieť posunúť náš kraj vpred. Najradšej by som bol, keby sme ťahali všetci za jeden koniec povrazu,“ vraví.

V duchu zachovania kontinuity a plynulosti sa rozhodol Droba dohodnúť s dosluhujúcim županom Pavlom Frešom na spolupráci až do jari. Svoje poznatky a skúsenosti mu bude odovzdávať ako externý poradca – na telefóne.

Verejná politika nie je o vytváraní zisku

O riadení bratislavského župného úradu má Droba presnú predstavu. ,,Pochopil som, že verejná politika nie je o vytváraní zisku, ale hodnoty pre obyvateľov. Budem sa snažiť neškrtiť peniaze, ale čo najefektívnejšie ich investovať do obyvateľov. Mojím cieľom bude racionálne hospodárenie, nie škrtanie výdavkov,“ pridáva.

Verejnosť prosí o strpenie a žiada sto dní na prípravu programového vyhlásenia. Prvý rok chce Droba zaviesť výkonnostné manažérske ciele pre všetkých riaditeľov, podľa ktorých budú dostávať odmeny. „Nebudem tolerovať obohacovanie sa, intrigy na pracovisku, ani aroganciu voči občanom. Obyvatelia kraja sú pre nich zákazníkmi.“

Ďalšie konkrétne kroky Droba zatiaľ nepovedal, zdupľoval však potrebu venovať sa napríklad doprave, školstvu, zdravotníctvu či sociálnym veciam.

Menej vicežupanov, viac muziky?

Na ostro kritizovanú tému piatich vicežupanov má Droba tiež jasný názor. Ich počet sa podľa informácií Hlavné.sk s cieľom šetrenia nákladov a efektívneho hospodárenia s peniazmi župy zníži a ich kompetencie sa rozdelia pomerne. „Vicežupan bude logicky patriť najsilnejším zoskupeniam, ktoré sa zhodnú na jednom kandidátovi. Plánoval som jedno miesto v rámci politickej kultúry ponúknuť aj opozícii, ak vôbec nejaká bude,“ uzatvára.

Len pre porovnanie. Za župana Ľuba Romana mal Bratislavský kraj iba dvoch vicežupanov, za Vladimíra Bajana troch – a až za Freša ich bolo rekordných päť, čo bolo vôbec najviac na celom Slovensku.

Prvé zastupiteľstvo plánuje Droba zvolať na 20. decembra, aby už v januári mohli zasadnúť komisie. Na ďalšom zastupiteľstve by sa mal schváliť rozpočet.

Môže vás zaujímať

NS SR koná v prípade Zdenky K., spoluobžalovanej v kauze nástenkového tendra