Jednou vetou

Drsné odkazy Dankovi po výrokoch o Nicholsonovej: Toto Ti len tak neprejde!

Lucia Nicholsonová, Andrej Danko, Igor Kmeťo ml. a Anita Soul

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Facebook

Hanba na mraky. "Na mňa si nejaká cigánočka zo SaS nebude dovoľovať," povedal Danko o Lucii Ďuriš Nicholsonovej, ktorá koncom minulého týždňa odovzdala podpisy poslancov na zvolanie mimoriadnej schôdze - odvolávanie predsedu NR SR za jeho skopírovanú rigoróznu prácu. Šéfovi parlamentu a SNS posiela tvrdú príučku splnomocnenec pre rómske komunity, ale aj umelci, ktorí sa nehanbia za svoj pôvod.

aktualizované 

AKTUALIZOVANÉ. Danko o Nicholsonovej: Nebude si na mňa dovoľovať tá cigánočka

Na šéfa parlamentu po tom, ako v nedeľu označil podpredsedníčku NR SR Luciu Ďuriš Nicholsonovú za cigánočku, sa to valí zo všetkých strán. Slová Andreja Danka dali liberáli už do pozornosti prokuratúre. Podľa nich sa dopustil trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia. A zdá sa, že sa pridajú aj ďalší. Andrej bolo Ti to treba?!

Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz (Most-Híd), ktorý je Dankovi zároveň koaličným partnerom si myslí, že šéf parlamentu to prehnal. „Mohol si to odpustiť a nestrápňovať sa takto. Podobné výroky na verejnosť rozhodne nepatria a každý by mal svoj slovník zvážiť. O to viac, keď ide o vysoko postaveného politika, uviedol pre hlavne.sk Ravasz. S Dankom o tom neplánuje hovoriť, ani mu nič odkazovať do parlamentu cez straníckeho šéfa Bélu Bugára. „Každý slušný človek by mal sám vedieť, čo sa patrí,“ reagoval Ábel Ravasz na otázku, či vyzvú svojho koaličného partnera na verejné ospravedlnenie.

V podobnom duchu reagoval aj poslanec NR SR Štefan Vavrek (Most-Híd), ktorý je od jesene minulého roka náhradníkom za Edit Pfundtner (štátna tajomníčka MS SR). „Dozvedel som sa to až v pondelok, lebo som bol odcestovaný. Je to veľmi smutné, čo povedal pán Danko, navyše predseda parlamentu. Taký prízemný slovník, no škoda reči…,“ povedal pre hlavne.sk Vavrek.

Danko je nebezpečný a robí hanbu

O tom, že slovník predsedu SNS a parlamentu nie je na mieste si dlhodobo myslí Ravaszov predchodca, bývalý splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák.„Andrej Danko sa vyfarbil! Je to podľa mňa Slota, len s iným menom. Sledujem jeho správanie dlhodobo a jeho výroky považujem za nebezpečné,“ povedal pre hlavne. sk Pollák. Ako ďalej uviedol, zvažuje, či neosloví tiež právnikov a nepodá trestné oznámenie za hanobenie rasy. „Druhý najvyšší ústavný činiteľ by krajine nemal takto robiť hanbu,“ uzavrel Pollák.

Záznam relácie, kde Andrej Danko slovne zaútočil na Nicholsonovú nájdete tu (Pre upresnenie: Vo videu ide o pasáž 24:50 min.).

Muzikanti šéfovi parlamentu: Nauč sa vyjadrovať

Svoje si o slovách predsedu Národnej rady myslia aj umelci s pôvodom, na ktorý narážal predseda Národnej rady a svojimi slovami sa dotkol nielen Nicholsonovej. „Fakt to povedal? Nesledujem veľmi politiku. No čo už, nezmeníme jeho chovanie, nechcem to komentovať. Mám na to svoj názor,“ reagoval hudobník Igor Kmeťo mladší, ktorý sa o výrokoch A. Danka dozvedel až po našom telefonáte.

Po Dankovej rigorózke sa stratila najnovšie Matovičova diplomovka

Speváčka Anita Soul to povedala bez servítky: „Mňa sa to nedotklo, ale človek, ktorý je predsedom parlamentu by sa najskôr mal naučiť vyjadrovať. Doma nech si ľudia vykričia, čo chcú, ale na verejnosti takéto neokrôchané spôsoby nepatria,“ odkázala Dankovi A. Soul, ktorá si zároveň myslí, že politik by sa mal vedieť ovládať, nech dostane akúkoľvek otázku v televíznej debate alebo na verejnosti.

Za populárny orchester Cigánski diabli sa vyjadril ich umelecký šéf Ernest Šarközi: „Výroky tohto typu neriešime, sme hudobníci a hudba ľudí spája, nie rozdeľuje. Sme cigáni a sme na naše korene hrdí, práve preto máme toto označenie i v názve orchestra, ktorý Slovensko reprezentuje po celom svete. My sami rozdiely medzi etnikami nerobíme, rešpektujeme, ľudí takých, akí sú. Nás by sa výrok určite nedotkol. Udivuje nás však, ak si ľudia tento výraz spájajú výhradne s niečím negatívnym.“

Statusy Igora Matoviča a Richarda Sulíka | Facebook

Seknú Pellegrini a Danko s politikou? Takto by sa mohli živiť v pohode ďalej

Slovenská národná strana nedeľný výrok svojho predsedu nijako nekomentuje. Či sa za svoje slová Andrej Danko podpredsedníčke NR SR L. Ď. Nicholsonovej ospravedlní neuvádza ani facebook národniarov. V nedeľu sa na ňom objavili statusy o úplne iných témach z dielne SNS a na úvod týždňa pribudla len aktuálna fotografia z lyžovačky v Tatrách, kde Danko hostí momentálne na oficiálnej návšteve šéfa poľského parlamentu Stanisława Karczewskieho.

Predseda NR SR Andrej Danko zobral na lyžovačku do Tatier svojho poľského partnera – Stanisława Karczewskieho | Facebook

Neuveríte, kto a ako rieši Dankovu rigorózku!

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky