Jednou vetou

Všetci čakali na odchod Gašpara, ale končí Drucker!

Tomáš Drucker (nom. Smer-SD)

Foto: TASR/AP

Minister vnútra Tomáš Drucker podá prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi svoju rezignáciu. Dôvodom jeho rezignácie má byť to, že nechce byť politikom za každú cenu. Dôvod na odvolanie Tibora Gašpara z funkcie policajného prezidenta nevidí a s požiadavkou verejnosti na jeho odvolanie sa má vysporiadať, niekto druhý. O rezignácii informoval premiéra Petra Pellegriniho

aktualizované: 15:46

„Žiadalo sa odo mňa, aby som dokázal znížiť túto polarizáciu, aby som odvolal Tibora Gašpara. Ale ja si chcem zachovať svoju integritu. Ak si myslím, že tvrdé odvolanie Tibora Gašpara nie je správne, tak pokiaľ ja mám vytvárať istú polarizáciu namiesto jej uvoľnenia, si myslím, že za týchto okolností nemám ďalej právo zotrvávať v pozícii ministra vnútra. Preto som sa rozhodol, že podám do rúk pána prezidenta rezignáciu na svoju funkciu,“ oznámil Drucker.

Politológ: Rezignácia ministra vnútra napätú situáciu na Slovensku neupokojí

Končiaci minister na základe trojtýždnového preverovania vo funkcii dospel k záveru, že „nie je správne ani spravodlivé odvolať Tibora Gašpara“. Myslí si však, že v súčasnosti existujú dôvody na jeho odchod. „Predovšetkým v podobe spoločenskej polarizácie, ktorá priamo súvisí s jeho osobou a s jeho zotrvaním, pre ktoré pán prezident Policajného zboru mohol ponúknuť svoju funkciu,“ vysvetlil. O odchod však Gašpara podľa jeho slov nepožiadal ani mu ho nenavrhol, iba s ním o tom „debatoval“.

Odstupujúci minister vníma, že Gašparovi je najviac vytýkané jeho spojenie s predošlým šéfom rezortu vnútra Robertom Kaliňákom. „Pokiaľ som nenašiel také dôkazy, pre ktoré by som ho odvolal, tak bez ohľadu na to, ako je to nepríjemné vo vzťahu k niektorým, ktorí toto žiadali, nemôžem povedať iné,“ doložil s tým, že odchádza preto, lebo nedokázal upokojiť atmosféru v spoločnosti a jej polarizácia pretrváva.

Svoje rozhodnutie Drucker oznámil predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD). „Zobral to na vedomie. Samozrejme sa mu to nepáči,“ priblížil reakciu premiéra. Odchádza po troch týždňoch ako najkratšie slúžiaci minister vnútra. Vníma však, že sa mu niečo podarilo dosiahnuť. Na pripomienkovanie predložil návrh zmien v Policajnom zbore, za najdôležitejšie považuje povinné výberové konania pre vysokých riadiacich policajných funkcionárov. Verí, že zmeny môžu posunúť políciu vpred a koalícia si návrh osvojí. Nový šéf polície by sa podľa jeho očakávania mohol voliť už na jeseň.

Reakcie politikov na demisiu ministra vnútra

Drucker zastával v doterajšej vláde Roberta Fica post ministra zdravotníctva. Na vnútro prešiel počas nedávnej vládnej krízy. Bola to podľa jeho slov jediná možnosť, ako zabrániť vzniku úradníckej vlády. Tá však teraz nehrozí, pretože vláda má riadne vymenovaného nového premiéra Petra Pellegriniho, pripomenul. Priznal, že od začiatku nebol spokojný s novou pozíciou šéfa najväčšieho rezortu vo vláde. Necítil sa byť v tejto funkcii „autentický“.

S prezidentom SR Andrejom Kiskom chce Drucker o svojej rezignácii hovoriť v „nasledujúcich hodinách alebo dňoch“. Vysvetlil, že mu neprináleží hovoriť o tom, kto by sa mal stať jeho nástupcom na čele rezortu vnútra. Z politiky odchádza podľa jeho slov do civilného života. Potrebuje pritom nejaký časový priestor, aby zvážil svoju ďalšiu profesionálnu budúcnosť.

O tom, že dospel k rozhodnutiu v otázke budúcnosti policajného prezidenta Tibora Gašpara, informoval Drucker v piatok (13.4.) Pôvodne ho mal oznámiť koncom minulého týždňa, znemožnil mu to však zhoršený zdravotný stav. Svoju demisiu oznámil po dvoch celoslovenských protestoch, hlavnou požiadavkou ktorých bol odchod policajného šéfa z funkcie. Na nedeľnom (15.4.) zhromaždení Za slušné Slovensko sa podľa organizátorov v Bratislave zišlo viac ako 30.000 ľudí.

Drucker nastúpil do funkcie ministra vnútra po Robertovi Kaliňákovi pred mesiacom a vzal si čas na rozhodnutie o Gašparovej budúcnosti. Gašparov odchod žiadajú ľudia na protestoch, opozícia aj prezident SR Andrej Kiska. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) považuje Gašpara za profesionála, ale avizoval, že bude rešpektovať rozhodnutie ministra.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky