Jednou vetou

Druckerova súťaž na sanitky poriadne smrdí

Zľava: Andrea Kalavská, Jozef Ráž ml., Tomáš Drucker

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Michal Psota

Ani nie mesiac po ukončení tendra na sanitky za takmer 31 miliónov eur parkujú na okraji Bratislavy, za Račou desiatky sanitiek. Tender sprevádzajú viaceré podozrenia. Autá boli dodané extrémne rýchlo, pričom novinári poznali výsledok súťaže ešte pred vyhlásením víťaza.

Po pozemkoch musel Drucker vysvetľovať aj Haščáka z Penty

Vyhrajú to Fordy. Informovali pred časom spravodajský portál aktuality.sk dva zdroje pred vyhlásením víťaza tendra na prenájom 152 sanitiek. Mali pravdu.

Najskôr nehospodárnosť, potom vyhrala ešte drahšia ponuka

Desiatky sanitiek už parkujú neďaleko za bratislavskou Račou. „Aktuálne neboli dodané žiadne vozidlá, nakoľko zatiaľ neubehla zmluvná lehota dodania,“ uviedla Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva a upresnila, že na dodanie vozidiel má dodávateľ 4 mesiace po obdržaní objednávky.

Kto nahradí Kažimíra? Okrem Žigu sa začali skloňovať ďalšie mená

Verejné obstarávanie na sanitky pritom vyhlásilo ministerstvo zdravotníctva dvakrát. Prvú súťaž zrušili z dôvodu nehospodárnosti. Súťažili v nej tri firmy: Volkswagen Finančné služby Slovensko, Cars Rent a LeasePlan.

Prvé dve firmy ponúkli prenájom sanitiek za sumu vyše 28 miliónov eur, nedodali však potrebné doklady a zo súťaže ich vylúčili. LeasePlan dal najhoršiu ponuku, cenu odmietol znížiť, tender pre nehospodárnosť preto štátne záchranky zrušili. LeasePlan Slovakia sa prihlásil aj do opakovaného tendra, kde vyhral so sumou takmer 31 miliónov eur, Volkswagen Finančné služby sa už nezapojil.

Volkswagen odstúpil pre náročnosť súťaže

 „Po opätovnom zvážení viacerých ekonomických hľadísk sme od zákazky odstúpili. Opakovanej súťaže sme sa nezúčastnili z rovnakého dôvodu, pretože na základe interných analýz sme zákazku vyhodnotili ako technicky náročnú a komplikovanú, keďže išlo o nekoncernový typ vozidiel a v prípade nutnosti zabezpečenia náhradného vozidla by mohli vzniknúť zložité situácie,“ uviedla v stanovisku pre hlavne.sk spoločnsosť Volkswagen Finančné služby Slovensko.

Šokovaní študenti: Andrej Kiska nevie, čo sa deje v jeho kancelárii

Čo bolo problematické pre Volkswagen, bolo zdá sa hračkou pre LeasePlan Slovakia. V elektronickej aukcii mal nakoniec len jediného konkurenta Cars Rent, pričom jeho ponuka bola horšia len o 53 Eur. Súťaž vyvoláva viaceré otázniky a pochybnosti, či nebola ušitá namieru vopred vybranému uchádzačovi.

Autá boli dodané extrémne rýchlo a to aj napriek podrobnej špecifikácii, ktorú museli uchádzači v súťaži spĺňať. Dodať taký počet áut v priebehu mesiaca je pritom problematické aj pre tie najväčšie automobilové koncerny. Autá sú dodané bez úpravy na zdravotnícku verziu. Zástavbu má realizovať spoločnosť Chirosan z Vrbového.

Prekvapenie na záver? Druckerovi známi z pošty

Celá súťaž bola pripravená a spustená ešte za ministrovania Tomáša Druckera a uzavreli ju v čase keď ministerstvo vedie Andrea Kalavská. Víťaz tendra LeasePlan Slovakia bol úspešný aj na Slovenskej pošte, v čase keď na nej pôsobili Tomáš Drucker a Jozef Ráž.

Podľa portálu aktuality.sk v roku 2014 pošta uzatvorila s firmou rámcovú zmluvu na prenájom 980 vozidiel so servisom. Tieto autá si pošta prenajímala postupne, do konca roka 2016 na základe čiastkových nájomných zmlúv.

Ráž je v súčasnosti generálnym tajomníkom služobného úradu ministerstva zdravotníctva. Záchrannej zdravotnej službe šéfuje od novembra 2016 Ľubomír Slovák, ktorý má s Rážom spoločnú minulosť z Bytovej agentúry rezortu ministerstva obrany. Slovák jej šéfoval, Ráž mal v agentúre na starosti tendre.

Sulík s Kollárom sa pustili v nedeľu do Danka. Ten im neostal nič dlžný

FOTOGALÉRIA: (kliknite na miniatúry)

Pridajte sa k nám na facebooku – NÁJDETE NÁS TU

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky