Jednou vetou

VOĽBA ÚSTAVNÝCH SUDCOV: Takýto bol druhý deň!

Takto dnes prebiehalo vypočúvanie kandidátov na ústavných sudcov

autorská koláž hlavne.sk, reprofoto youtube NR SR

Ústavnoprávny výbor po dvoch dňoch vypočúvania kandidátov na ústavných sudcov odporučí všetkých 29 kandidátov. Hoci sa kandidáti - konkurzný správca Pavol Malich, prokurátor Generálnej prokuratúry Marek Tomašovič a právnik Stanislav Irsák verejného vypočúvania nezúčastnili o hlasy poslancov NR SR sa budú uchádzať.

Prvý deň: Kancelária prezidenta navrhuje, aby sa traja uchádzači vzdali

17:56 Ústavnoprávny výbor odporučil NR SR všetkých 29 kandidátov na ústavných sudcov.

17:55 Madej ukončil rozpravu. Jozef Ježík číta uznesenie výboru, o ktorom budú poslanci hlasovať.

17:52 Výbor debatuje o kandidátoch, ktorí sa nezúčastnili vypočúvania. Niektorí z pracovných dôvodov, iní zase z dôvodu zdravotných problémov. Poslanci výboru nevedia, ako sa postaviť k ich kandidatúre.

17:36 Madej pripomenul, že neúčasť kandidáta na verejnom vypočutí ho nediskvalifikuje. Madej povedal, že to môže byť maximálne morálny apel, ktorý by mali zohľadniť samotní kandidáti.

17:34 Stanislav Gaňa z prezidentskej kancelária zopakoval apel na vzdanie sa kandidatúry troch kandidátov – konkurzný správca Pavol Malich, prokurátor Generálnej prokuratúry Marek Tomašovič a právnik Stanislav Irsák, ktorí sa vypočúvania nezúčastnili.

17:31 Vypočutie Martina Vernarského sa skončilo. Róbert Madej navrhol hlasovať o všetkých kandidátoch v rámci jedného uznesenia.

17:28 Vernarský po naliehaní Baránika a Dostala napokon povedal, že s rozhodnutím Ústavného súdu o previerkach sudcov má osobný problém a ako ústavný sudca sa s ním bude musieť vysporiadať.

17:23 „Akékoľvek vyjadrenie by bolo z mojej strany čisto hypotetické,“ vyjadril sa Vernarský k nálezu ÚS o previerkach sudcov, dodal, že na tento nález má svoj názor, ktorý nevyjadril.

17:11 Obdobie pôsobenia na ÚS bolo pre Vernarského dôležitou skúsenosťou, vďaka ktorej odborne vyzrel. Vernarský pripomenul aj svoju činnosť na akademickej pôde.

Martin Vernarský počas vypočutia Ústavnoprávnym výborom NR SR v 1. kole. | foto: TASR

17:05 Vypočutie Michala Trubana trvalo len vyše 10 minút. Trbana na stoličke nahradí Martin Vernarský.

17:02 Truban nepovažuje za správne rozhodnutie ÚS o previerkach sudcov. Za významnú považuje skutočnosť, že toto rozhodnutie nehovorí o neprípustnosti previerok sudcov, ale hovorí o tom, že nemajú byť vykonávané, tak ako ich zákon navrhoval.

16:53 Truban podobne ako Radoslav Procházka nevyužil možnosť prezentácie, argumentoval to tým, že v jeho profesijnom živote nenastala zmena a nechal tak priestor na otázky poslancov.

Kandidát na post ústavného sudcu Michal Truban počas vypočutia Ústavnoprávnym výborom NR SR v 1. kole. | foto: TASR

16:51 Vypočutie Daniely Švecovej skončilo a začína prezentácia Michala Trubana. Ten získal vo februári 8 a 26 hlasov.

16:45 „Právo na odpoveď v médiách by mali mať všetci. Aj politici, aj to sú ľudia,“ vyjadrila sa Švecová k téme inštitúcie „práva na odpoveď“.

16:41 Podľa Švecovej je diskutabilné, či by previerky sudcov a informácie získané prostredníctvom nich neboli zneužité. „Táto otázka je sporná,“ povedala Švecová.

16:36 Švecová reagovala na informácie o jej nečinnosti na Najvyššom súde, podľa nej je činnosť ako predsedníčky je taká, akú funkcia vyžaduje.

16:27 Opätovné vystúpenie pred Ústavnoprávnym výborom považuje Švecová za príležitosť povedať to, čo pri prvej voľbe nestihla povedať. Chce reagovať na invektíva, ktoré začali po jej minulej prezentácii.

Daniela Švecová počas vypočutia Ústavnoprávnym výborom NR SR v prvom kole | foto: TASR

16:24 Vypočutie Roberta Šorla skončilo začína prezentácia Daniely Švecovej.

16:20 Ústavná úprava previerok sudcov bola podľa Šorla nešťastná, ale sudcovia ÚS túto úpravu necitlivo zrušili a slabo odôvodnili.

16:19 Šorl kritizuje rozhodnutia, ktoré sú podľa neho rozsiahle a neprehľadné. Sudcovia podľa neho kopírujú celé podania a nevedia z nich vytiahnuť podstatu, týmto krokom podľa neho dochádza k nezrozumiteľnosti rozhodnutí.

16:12„Minulosť sa nemení, minulosť zostáva,“ povedal na margo opätovnej kandidatúry Šorl. V krátkosti zhrnul svoj profesijný život a dal slovo poslancom na otázky.

Robert Šorl | foto: TASR

16:06 Szigetiho v kresle strieda Robert Šorl.

16:03 Kandidát obhajoval svoje stretávanie sa s funkcionármi mesta Galanta, ktoré definoval ako čisto pracovné. Dodal, že nemôže vylúčiť stretnutie na spoločenských akciách. Podľa Szigetiho mu toto poškodilo, čo argumentuje menším počtom hlasov v druhom kole voľby. Tajná voľba mu neprekáža, ale zároveň dodal, že osobná ješitnosť v prípade sudcu musí ísť bokom.

15:56 Szigeti nesúhlasí s rozhodnutím Ústavného súdu o previerkach sudcov, ktoré považuje za nášľapnú mínu, ktorá môže byť v budúcnosti zneužitá.

15:47 Szigeti povedal, že zastáva konzervatívny štýl života, ale v minulosti mal vzťah, ktorý ukončil. V rodine si to všetko vysvetlil a všetko je v poriadku. Marosz konkretizoval otázku, že kolujú reči o sobášnom podvodníkovi. Szigeti potvrdili pokusy o podobné oznámenia, ale tieto skončili pri pokusoch.

15:44 Poslanci Ján Marosz a Alojz Baránik sa kandidáta pýtali na jeho rodinný život, a na to či má konzervatívne videnie sveta.

Ľuboš Szigeti | foto: TASR

15:33 Podľa Straku by mali poslanci zvoliť takú voľbu ústavných sudcov, ktorá zaručí potrebný počet vybraných kandidátov, a teda rešpektuje tajnú aj verejnú voľbu. Týmto vyjadrením skončilo vypočutie Petra Straku a svoju prezentáciu začal Ľuboš Szigeti, ktorý vo februári získal 36 a 19 hlasov.

15:31„Akonáhle by boli ľudské práva napadnuté zákonom, tak ja by som bol na Ústavnom súde prvý, ktorý by štartoval obhajobu tohto práva,“ povedal Straka, ktorý sa odkláňa od rozhodnutia Ústavného súdu o previerkach sudcov. Inplicitné jadro Ústavného súdu by aplikoval pri ľudských právach.

15:17 Podľa Straku je dôležité, aby sa každá kauza, ktorá skončí na Ústavnom súde rozanalyzovala, vraj to jednoduchý krok, ktorý vie zmeniť život obyčajného občana k lepšiemu.

15:12 „V mojom živote nenastala situácia, ktorá by zmenila môj záujem o tento post,“ povedal v úvode prezentácie Straka, dodal, že je služobne najstarší kandidujúci sudca.

Peter Straka | foto: TASR

15:08 Pokračuje verejné vypočúvanie kandidátov na ústavných sudcov. Prezentuje sa Peter Straka, ktorý kandidoval aj v prvom kole. Straka vo februári získal 54 a 53 hlasov.

14:12 Vypočutie Radoslava Procházku skončilo. Róbert Madej prerušil schôdzu do 15:00, kedy bude pokračovať vypočúvanie kandidátov na ústavných sudcov. Na vypočutie čaká ešte šesť kandidátov: Peter Straka, Ľuboš Szigeti, Robert Šorl, Daniela Švecová, Michal Truban, Martin Vernarský, keďže Marek Tomašovič sa verejného vypočutia nezúčastní.

14:05 Nezávislosť súdnej moci je podľa Procházku kľúčová pre právny štát.

14:00 Ústavný súd si vzal kompetenciu, ktorú do januára tohto roka nemal, tvrdí Procházka o rozhodnutí Ústavného súdu, ktorý odmietol previerky sudcov. Dodal, že mu chýba dostatočné zdôvodnenie tohto rozhodnutia.

13:58 Procházka hovorí, že ukázal vysokú mieru sebareflexie, keď sa vzdal postu predsedu strany Sieť a zároveň mandátu poslanca NRSR. „Takúto mieru sebareflexie nájsť v dejinách samostatného Slovenska je možné ťažké nájsť, možno by nám stačili prsty jednej ruky. A tam by sme skončili,“ povedal Procházka o svojej politickej minulosti.

13:44 „Z úcty k verejnosti, z úcty k Vám som predložil nový motivačný list, ale zároveň si myslím, že z úcty k Vám sa vzdám prezentácie, a môžeme prikročiť rovno k Vašim otázkam,“ Procházku tak začnú poslanci rovno „grilovať“.

Radoslav Procházka počas vypočutia Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR v prvom kole. | foto: TASR

13:41 Pitňáková tvrdí, že rozhodnutie Ústavného súdu o neústavnosti Ústavného zákona bolo nad rámec pôvodného návrhu. Podľa nej bol zvolený nevhodný postup. „Nesúhlasím s tým, aby sa o takomto návrhu rozhodovalo 4,5 roka,“ povedala Pitňáková na záver svojho vypočutia pred Ústavnoprávnym výborom NRSR. Nasleduje prezentácia Radoslava Procházku.

13:37 „Ústavný súd si získa dôveryhodnosť jedine tým, že rozhodnutia budú konzistentné a dostatočne odôvodnené,“ povedala kandidátka na margo dôveryhodnosti Ústavného súdu.

Zuzana Pitoňáková počas vypočutia Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR v 1. kole. | foto: TASR

13:30 Predstavuje sa Zuzana Pitoňáková.

13:27 Vypočutie štátnej tajomníčky Edity Pfundtner sa skončilo, na jej vypočutí sa v hľadisku objavila aj hovorkyňa šéfa rezortu spravodlivosti Gábora Gála Zuzana Drobová.

13:22 „Nie som členkou politickej strany, som nominantkou strany, ktorá je v koalícii. Svoju funkciu sa snažím vykonávať čo najlepšie,“ povedala Pfundtner a dodala, že rešpektuje každú voľbu ústavných sudcov, nech už je verejná alebo neverejná.

13:13 „Zásah do Ústavy, ktorý sa tu spochybňuje ako zásah do kompetencii sudcov nebol najšťastnejší, avšak Ústavný súd to mohol riešiť menej invazívne,“ povedala kandidátka.

13:05 Budem si pamätať tento nález ústavného súdu, a to aj preto, že som mala v ten deň narodeniny, ale aj preto, že bol medzníkom,“ povedala Pfundtner k téme januárového rozhodnutia súdu, ktorý označil plošné previerky sudcov za protiústavné.

13:00 „Som rada, že môžem pred vami opäť predstúpiť, a možno nie naposledy,“ poznamenala na úvod Pfundtner.

Edita Pfundtner počas vypočutia Ústavnoprávnym výborom Národnej rady v 1. kole | foto: TASR

12:56  Predstavuje sa Edita Pfundtner. Štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti získala vo februárovej voľbe 30 a 15 hlasov.

12:51 Kandidát Pavlikovský bol zatiaľ jedným z najdlhšie vypočúvaných kandidátov. Kandiduje po prvýkrát a poslancov, najmä opozičných, najviac zaujímali témy okolo kauzy poľovníckych revírov či jeho pôsobenia na ministerstve spravodlivosti za čias Štefana Harabina.

12:40 „Je rozdiel sa s niekym stretávať a s niekým sa stretnúť,“ povedal kandidát Pavlikovský a dodal, že sa v živote stretol aj s pápežom, či so samotným Baránikom či exprezidentom Ivanom Gašparovičom, s ktorým sa stretol aj v spomenutej VIP lóži.

12:37 „Lístok som si nekúpil, daroval mi ho kamarát,“ odpovedal Pavlikovský na otázku poslanca Baránika. Pavlikovský povedal, že Ivana Kmotríka síce pozná, ale lístok od neho nedostal. Baránikovi sa odpoveď nepáči, tvrdí, že on ako poslanec by si taký lístok pravdepodobne nemohol dovoliť. Baránik Pavlikovskému neverí, že lístok dostal od kamaráta.

12:30 Podľa poslanca SaS Alojza Baránika sa Pavlikovský zúčastnil otvorenia štadiónu vo VIP lóži so samotným Kmotríkom. „Koľko ste zaplatili za lístok?“ opýtal sa Baránik.

12:25 Pavlikovský hovorí o vzťahu s biznismenom Ivanom Kmotríkom. Ten sa mal podľa Ondreja Dostála ukázať pri otvorení Kmotríkovho bratislavského Národného futbalového štadiónu. „Pána Kmotríka poznám,“ povedal o podnikateľovi. „Na štadióne bolo 22-tisíc ľudí a ja som bol medzi nimi,“ uviedol.

12:21 „Ako vnímam pána Štefana Harabina? To už je politická otázka, na ktorú nebudem odpovedať, aby som neznehodnocoval dôveryhodnosť súdnictva,“ Pavlikovský pripomenul, že ako sudca nebude vyjadrovať svoj politický názor.

12:10 Pavlikovský neodpovedal na otázku Ondreja Dostála, ktorý sa ho pýtal na jeho nomináciu na post vedúceho služobného úradu. Pavlikovský povedal, že jeho nominácia nebola politická, a tak by na túto otázku radšej neodpovedal.

L Ústavnoprávny výbor NRSR NR SR parlament Beblavý | foto: TASR

 

12:00 „Manželstvo je jedinečným vzťahom muža a ženy,“ je presvedčený uchádzač o post ústavného sudcu P. Pavlikovský

11:50 „Považujem svoje označenie za Harabinovho človeka za nálepkovanie,“ uviedol kandidát V. Pavlikovský, ktorý pôsobil ako vedúci služobného úradu Š. Harabina. „Nebol som nominantom ani protežantom ministra Harabina, do funkcie ma nominovala vláda,“ uviedol V. Pavlikovský. Upozornil, že ministerstvo nemá z tých čias žiadny škandál, ktorý by sa dal spájať s jeho osobou.

Vlastimil Pavlikovský | foto: hlavne.sk

 

11:45 „Často zaznamenávame snahy o prejudikovanie verdiktu podľa médií,“ vyhlásil kandidát V. Pavlikovský.

11:25 Prezentuje sa Vlastimil Pavlikovský, sudca Krajského súdu v Bratislave.

11:10 „Boli aj iné cesty, spôsoby, možnosti. To zdôvodnenie do zásahu deľby moci a tým pádom o ohrozenie individálnej nezávislosti sudcov, tu by som až tak nesúhlasil s výrokom väčšej časti Pléna Ústavného súdu,“ vyhlásil P. Molnár na margo rozhodnutia ÚS SR o bezpečnostných previerkach sudcov.

Peter Molnár počas 1. vypočutia Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR | foto: TASR

10:55 Prezentuje sa kandidát Peter Molnár, nominovali ho Právnická fakulta Univerzity P.J. Šafárika a Slovenská komora exekútorov.

10:50 „Ja by som s tým problém nemal, kto za mňa hlasoval a kto nie,“ uviedol M. Maďar na margo toho, či by bol ovplyvnený keby vedel, kto zaňho hlasoval a kto nie. „Materiálne jadro ústavy existuje, ústavný zákon možno meniť, ale výnimočne,“ uviedol na margo rozhodnutia ÚS SR o bezpečnostných previerkach sudcov.

Pellegrini má svoje úspechy, stratená dôvera v štát sa však buduje veľmi ťažko

10:40 „Ja si nemyslím, že by Advokátska komora prostredníctvom revíznej komisie bola nedostatočná pri disciplinárnom stíhaní nejakého advokáta,“ vyhlásil kandidát M. Maďar, ktorý je členom revíznej komisie SAK.

10:30 „Každého nabádam, že ja dúfam a verím, že ma každý bude posudzovať podľa etiky cnosti, nie podľa klientov, ktorých zastupujem, ale podľa mojich osobnostných čŕt,“ uviedol Miloš Maďar, ktorý ako trestný právnik bol ustanovený aj na zastupovanie Mikuláša Černáka. „Rozhodol sa, že vypovie zmluvy všetkým obhajcom, ktorých má, lebo so znalosťou práva akú mám ja sa u nikoho iného nestretol,“ uviedol na margo toho, že sa z neho stal postupom času jediný obhajca M. Černáka.

Miloš Maďar počas 1. vypočutia Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR | foto: TASR

10:15 „Mám pocit, že čestná súťaž neprebehla a preto som sa prihlásil opäť,“ vyhlásil kandidát Miloš Maďar, ktorého nominovala Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Michal Matulník počas 1. vypočutia Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR | foto: TASR

9:45 Prezentuje sa opätovne Michal Matulník. „Je pre mňa veľkou cťou,“ uviedol na margo toho, že stojí opäť po dvoch mesiacoch pred členmi Výboru.

9:40 Čo si myslí kandidát I. Fiačan o stave justície? „Tým, že som bol sudca, poznám to všetko z jednej aj druhej strany. Generácie politikov sa podieľali na tom stave, čo tu teraz máme. Je to otázka preplnenosti súdov, spôsob výberu sudcov a ich vzdelávanie je cesta…“, myslí si I. Fiačan.

Ivan Fiačan počas 1. vypočutia pred Ústavnoprávnym výborom NR SR | foto: TASR

9:35 Ivan Fiačan si nemyslí, že by sudcovia mali mať bezpečnostné previerky. „Na jednej strane je otázka už vymenovaných sudcov. Nevidím nič výnimočné, že by sa stalo, že by bola potrebná ich previerka,“ uviedol I. Fiačan s tým, že s nálezom Ústavného súdu sa ale v závere nestotožňuje, materiálne jadro je podľa neho neuzavretá množina.

9:20 „Samozrejme, neviem akému konaniu by sa mal sudca Ústavného súdu vyvarovať. Sudca nežije vo vzduchoprázdne, sudca žije v spoločnosti, preto ho nemožno z tej spoločnosti a prostredia vytrhnúť. Ale mal by sa zdržať takých vecí, ktoré ovplyvnia jeho nestrannosť,“ myslí si kandidát Ivan Fiačan, ktorý vypovedá pred Ústavnoprávnym výborom ako prvý.

9:05 Predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Robert Madej otvoril druhý deň rokovania výboru, ktorého jediným bodom je vypočutie kandidátov na post ústavných sudcov. Vo vzduchu visí otázka ako sa bude pristupovať k trom kandidátom, ktorí sa ospravedlnili z vypočúvania:  konkurzný správca Pavol Malich, prokurátor Generálnej prokuratúry Marek Tomašovič a právnik Stanislav Irsák. Stanislav Irsák ospravedlnil svoju neúčasť chorobou, zvyšní dvaja kandidáti boli na vypočutí v januári v 1. kole voľby sudcov. Zástupcovia Kancelárie prezidenta si myslia, že uchádzači by sa mali vzdať nominácie, l

Kandidáti 2. kola

Medzi prihlásenými kandidátmi  do 2. kola sú: Pavol Boroň, Katarína Čechová, Ladislav Duditš, Anton Dulak, Libor Duľa, Michal Ďuriš, Ivan Fiačan, Eva Fulcová, Radovan Hrádek, Stanislav Irsák, Martin Javorček, Rastislav Kaššák, Eva Kovačechová, Štefan Kseňák, Miloš Maďar, Pavol Malich, Michal Matulník, Peter Melicher, Peter Molnár, Vlastimil Pavlikovský, Edita Pfundtner, Zuzana Pitoňáková, Radoslav Procházka, Peter Straka, Ľuboš Szigeti, Robert Šorl, Daniela Švecová, Marek Tomašovič, Michal Truban, Martin Vernarský.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky