Jednou vetou

Ďuriš Nicholsonová chce vysvetlenie kriminálnej informácie od ministerstva vnútra a NBÚ

Lucia Ďuriš Nicholsonova.

zdroj:TASR

Podpredsedníčka Národnej rady SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) sa obrátila na Ministerstvo vnútra SR a Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) so žiadosťou, aby sa vyjadrili k údajnej kriminálnej informácii, ktorá bola doručená do jej poštovej schránky. Oznámila na utorkovej tlačovej konferencii opozície v parlamente.

O dokumente, ktorý má hovoriť o údajnom zapletení predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) do korupcie, informovala Ďuriš Nicholsonová minulý týždeň v pléne parlamentu.

K napísaniu žiadostí na ministerstvo a NBÚ ju podľa jej slov primäl fakt, že vedúci predstavitelia NAKA a inšpekcia ministra vnútra vydali k veci protichodné stanoviská.

Overiť pravosť informácie nie je jednoduché

Podpredsedníčka parlamentu chce, aby boli odstránené pochybnosti, či písomnosť podlieha utajovanému režimu, alebo nie.

Ďuriš Nicholsonová v utorok počas tlačovej konferencie zverejnila jej formálnu časť. Podľa jej poznatkov bola kriminálna informácia vložená do informačného systému NAKA, s ktorým sa nedá manipulovať.

„Všetky náležitosti spôsobujú to, že vyfabulovať, vyrobiť takýto dokument je takmer nemožné. Ale je veľmi jednoduché preveriť na základe týchto formálnych náležitostí, či tá informácia existuje a či je pravá, alebo nie,“ uviedla opozičná poslankyňa, ktorá je pripravená utajovaný dokument zverejniť, ak sa potvrdí, že je to podvrh.

Informácie, ktoré slúžia na vydieranie

Ďuriš Nicholsonová sa domnieva, že v tomto prípade ide o „rozklad právneho štátu“. „NAKA sa pod vedením ministra Kaliňáka správa presne tak, ako kedysi SIS pod vedením Vladimíra Mečiara. Je zrejmé, že je využívaná na vytváranie kriminálnych informácií, ktoré potom nemusia slúžiť ako podklad na ďalšie vyšetrovanie, ale slúžia ako zbraň na vydieranie a zastrašovanie koaličných partnerov, či už v otázkach ekonomických, alebo v otázkach politických,“ povedala.

Politici vo vládnej koalícii sa podľa poslankyne nerozhodujú podľa vlastného vedomia a svedomia, ale na základe zobchodovania takýchto informácií a na základe strachu. Vyzvala preto ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), aby sa k prípadu „postavil čelom“ a zdôvodnil, prečo sa inštitúcie pod jeho vedením správajú protichodne ku kriminálnej informácii so závažným obsahom.

Najvyšší stupeň utajenia

Kriminálna informácia, ktorú Ďuriš Nicholsonová dostala, má byť zo zdroja, ktorý polícia vyhodnotila najvyšším stupňom utajenia. Riaditeľ NAKA Peter Hraško v médiách uviedol, že ju považuje za vyfabulovanú.

Riaditeľ inšpekcie ministra vnútra Milan Lučanský v médiách zase informoval, že písomnosť bola pridelená do vyšetrovania a zaevidovaná ako utajovaná.

Spravodajská hra podľa Krajniaka

Poslanec Milan Krajniak (Sme rodina) je presvedčený, že v tomto prípade ide o spravodajskú hru, kde sa osoby konajúce z pozadia snažia súčasne politicky zlikvidovať druhého najvyššieho ústavného činiteľa Danka a zároveň aj ministra vnútra Kaliňáka.

„Na predsedu Národnej rady Andreja Danka sa mali zadovážiť dokumenty slúžiace na jeho kompromitáciu a únikom týchto materiálov mala byť dosiahnutá definitívna politická likvidácia ministra vnútra Roberta Kaliňáka,“ vyhlásil Krajniak.

NAKA ako prostriedok politického boja

„V každom prípade v pozadí sa hrajú hry, pravdepodobne ľudí, ktorí majú záujem na ovládnutí tohto štátu,“ skonštatoval opozičný poslanec Jozef Mihál (nezaradený). NAKA podľa neho slúži ako prostriedok politického boja.

„Či už je to proti predsedovi Národnej rady SR, alebo proti ministrovi vnútra. Ak je informácia pravdivá, tak len potvrdzuje to, že dochádza k značnej korupcii na ministerstve školstva, pokiaľ ide o prideľovanie eurofondov. To všetko sú otázniky, na ktoré si občania zaslúžia mať odpoveď,“ doplnil Mihál.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky