Ďuriš Nicholsonová zvažovala kandidatúru do NR SR v najbližších voľbách

Lucia Nicholsonová
Lucia Nicholsonová

FOTO: TASR

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová z frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) zvažovala kandidatúru v budúcoročných voľbách do Národnej rady (NR) SR, avšak štvrtkové zvolenie za predsedníčku Výboru Európskeho parlamentu (EP) pre zamestnanosť a sociálne záležitosti (EMPL) mení situáciu. Potvrdila to samotná europoslankyňa.

Priznala, že „jej zvolenie je pre ňu novou situáciou, ktorú nečakala, váži si ju“, a preto akékoľvek ďalšie aktivity vzhľadom na domácu politiku bude reflektovať v súvislosti s novou funkciou na pôde EP.

Slovenská poslankyňa bola vo štvrtok zvolená za predsedníčku Výboru EP pre zamestnanosť a sociálne záležitosti. Za potvrdenie slovenskej europoslankyne do tejto funkcie hlasovalo 38 členov 55-členného výboru, 14 bolo proti a traja sa hlasovania zdržali.

Ďuriš Nicholsonová je šéfkou Výboru EP pre zamestnanosť a sociálne záležitosti

Pôvodne bola za šéfku tohto výboru, ktorý v rámci politických dohôd medzi siedmimi politickými frakciami pripadol frakcii ECR, nominovaná bývalá poľská premiérka a teraz europoslankyňa Beata Szydlová.

Tá však doplatila na blokovanie zo strany liberálnej frakcie Obnovme Európu, ktorej členovia sa rozhodli bojkotovať kandidátov na predsednícke a podpredsednícke funkcie vo výboroch EP z populistických hnutí a tiež z tých politických strán a krajín, voči ktorým má Európska komisia výhrady pre porušovanie princípov právneho štátu.

Môže vás zaujímať

Matovič pácha trestnú činnosť zverejňovaním údajných správ, tvrdí Glváč