Jednou vetou

E. Pfundtner: Situácia je podľa prezidenta zlá, neponúkol však riešenia

Edita Pfundtner

foto: Tasr

Podľa poslankyne Národnej rady za Most-Híd Edity Pfundtner prezident SR Andrej Kiska vo svojej správe o stave republiky konštatoval, že situácia na Slovensku je mimoriadne zlá, na druhej strane však neponúkol žiadne riešenia. Uviedla to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O päť minút dvanásť.

Prezident SR Andrej Kiska vo svojej správe o stave republiky konštatoval, že situácia na Slovensku je mimoriadne zlá, na druhej strane však neponúkol žiadne riešenia. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O päť minút 12 to povedala poslankyňa Národnej rady (NR) SR za Most-Híd Edita Pfundtner.

Správu o stave republiky, ktorú tento týždeň predniesol prezident v parlamente, bola podľa poslankyne len kritikou vlády a parlamentnej väčšiny. „Z tohto pohľadu považujem správu za nevyváženú a neúplnú. Prezident sa výlučne zameriaval len na negatívne témy a pre mňa ako poslucháčku to vyznelo, akoby zozbieral mediálne správy, najmä z posledného obdobia,“ uviedla Pfundtner. V správe podľa nej absentoval štátnický rozmer a pozitívna vízia. „Slovensko nie je čiernou dierou na mape sveta, kde nič nefunguje a je všetko zle,“ podotkla.

Remišová je proti zastropovaniu dôchodku v ústave

Poslanec NR SR a líder opozičného OĽaNO Igor Matovič sa zameral na kritiku správy zo strany premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD). Predsedovi vlády podľa Matoviča v prejave prezidenta chýbala zmienka o pozitívnom hospodárskom vývoji, klesajúcej nezamestnanosti, počte pracovných miest a raste miezd. Matovič sa v tomto smere postavil na stranu Kisku. Ako tvrdí, v týchto parametroch nebolo prečo chváliť. „Pozitívny hospodársky vývoj je všade v okolitých krajinách a na Slovensku je nie vďaka tejto vláde, ale napriek tejto vláde. Je to preto, lebo pracujú firmy, malí drobní podnikatelia a živnostníci, napriek tomu, že im Smer-SD, Most-Híd a SNS hádžu polená pod nohy,“ vyhlásil.

V prípade nezamestnanosti ju má Slovensko podľa lídra OĽaNO najvyššiu zo všetkých okolitých krajín V4 a nové pracovné miesta nevytvára vláda, ale firmy a malí podnikatelia. „Spomenul aj rast miezd. Na Slovensku rastú mzdy najpomalšie zo všetkých okolitých krajín V4. Premiér prezidentovi vyčítal štyri veci, ale čo mal robiť prezident, chváliť Smer-SD, SNS a Most-Híd cudzím perím? Nebolo prečo chváliť,“ povedal Matovič.

Poslankyňa NR SR za SaS Jana Kiššová tvrdí, že sa Slovensku z krajín, ktoré sú pre nás najporovnateľnejšie, darí najhoršie. „Miesto toho, aby sa vláda snažila podporiť podnikateľské prostredie, lebo to je cesta k blahobytu celej spoločnosti, tak ho stále len reguluje,“ uviedla. Vládu podľa nej kritizujú ich vlastné výsledky a sami ľudia vidia, či sa za posledných desať rokov zvýšila kvalita zdravotnej starostlivosti a či je lepšie školstvo.

Juraj Hrabko: Prezident navodzoval dojem blízkeho vzťahu k Jánovi Kuciakovi

V správe prezidenta však nevie nič pozitívne nájsť poslanec NR SR za Smer-SD SR Miroslav Číž. Kiskov prejav hodnotí ako politický. „Prezident u nás nie je šéfom výkonnej moci a skôr sa predpokladá nestrannosť, objektivita, integračná funkcia prezidenta a pôsobenie v súlade s verejným záujmom, ktorý reflektuje všetky sféry spoločnosti,“ priblížil. Vyhlásenia opozičných poslancov vníma ako mítingové reči. Slovensko je podľa Číža výrazne úspešné. „Oproti iným štátom sa pozícia Slovenska permanentne zlepšuje,“ poznamenal.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky