Jednou vetou

EÚ je tým najlepším projektom, vyjadril sa Danko

Andrej Danko

foto: TASR

redseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko dnes hostil predsedov parlamentov štátov Vyšehradskej skupiny. Tradičný formát však rozšíril aj o čestných hostí z Nemecka a Francúzska.

Hlavnou témou spoločných rokovaní bola budúcnosť Európskej únie. Lídri národných zákonodarných zborov sa snažili podnietiť konštruktívnu výmenu názorov týkajúcu sa perspektívy hodnôt, inštitúcií, ale aj politík súvisiacich s európskou integráciou. „Ja si neskutočne vážim, že máme za sebou veľmi otvorenú, priateľskú diskusiu, naplnenú skúsenosťami politikov, akými sú pán Schäuble, ale aj novými pohľadmi francúzskych zástupcov. Pre nás, nové členské štáty je to neskutočná skúsenosť,“ uviedol na tlačovej konferencii po spoločnom rokovaní Andrej Danko.

Danko v českom parlamente: Slováci a Česi musia v EÚ ukázať jednotu a otvárať spoločné témy

Diskusia sa dotkla aj budúcoročných volieb do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú konať v máji a nevynechali ani úlohu národných parlamentov v rámci rozhodovacích procesov EÚ. „Nikto z nás nepochybuje o tom, že Európska únia je tým najlepším projektom. Želáme si silných lídrov Európskej únie, ale definovali sme aj tie hlavné oblasti, ktoré si zaslúžia spoločný postup a rozvoj. Tou strategickou vecou je bezpečnosť, pretože s bezpečnosťou súvisí migrácia. Bavili sme sa o bezpečnosti ochrany hraníc, o možnej spoločnej európskej armáde. Hovorili sme aj o možnom spoločnom postupe Európskej únie vo vzťahu k digitálnemu svetu. Často opakujem, že digitálny svet má slúžiť ľudom a nie my jemu,“ vysvetlil predseda NR SR.

Danko sa k rigoróznej práci nebude vyjadrovať do vyjadrenia komisie

V rámci podujatia si išli lídri parlamentov pripomenúť aj 100. výročie ukončenia 1. svetovej vojny na vojenský cintorín v Petržalke – Kopčanoch.

Slovenská republika vykonáva svoje piate predsedníctvo vo Vyšehradskej skupine (V4) od 1. júla 2018 do 30. júna 2019 v období kľúčových udalostí v európskom priestore. Slovensko prevzalo predsedníctvo vo V4 v čase prebiehajúcich rokovaní o budúcom Viacročnom finančnom rámci. Na túto diskusiu plynule nadviaže príprava novej Strategickej agendy pre EÚ na roky 2019 – 2024. Diskusia o Strategickej agende a nastavení nového inštitucionálneho cyklu bude výrazne ovplyvnená voľbami do Európskeho parlamentu v máji 2019. V tom istom mesiaci si tiež pripomenieme 15. výročie členstva krajín V4 v EÚ a v prípade SR aj 15. výročie členstva v NATO. Slovensko bude predsedať skupine V4 aj počas Brexitu, ktorý je naplánovaný na koniec marca 2019.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky