Jednou vetou

EÚ musí byť jednotná a držať krok, vyhlásil Pellegrini

Český predseda vlády v demisii Andrej Babiš, predseda vlády SR Peter Pellegrini a podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič

foto: TASR

Je potrebné zachovať jednotu EÚ a NATO a urobiť z Európy priestor, kde sa myšlienky podporujú nielen vtedy, keď vznikajú, ale aj vtedy, keď sa majú uviesť do života. Povedal to v piatok predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2018 Bratislava Forum.


Podľa Pellegriniho je pre Úniu dôležitý aj pokrok v technológiách. „Ak chce byť EÚ úspešná, nesmie byť pozadu… musíme tvoriť rámce, ktoré budú elastické, aby sme dokázali držať krok.“ Nesmú sa podľa neho tvoriť legislatívy, ktoré pokrok zdržujú.

Lídri EÚ podporili na summite v Sofii európsku perspektívu západného Balkánu

Preto je podľa jeho slov potrebné pracovať na oblastiach ako jednotný digitálny trh, posilnenie bankovej únie, upevňovanie schengenského systému, a to najmä v oblasti ochrany vonkajších hraníc. „Je pravda, že tie najlepšie svetové myšlienky vznikajú na pôde EÚ, žiaľ pre rozdrobenosť trhu, komplikovanú reguláciu, mladí ľudia s týmito myšlienkami odchádzajú do iných regiónov, kde je umožnené získať kapitál a rásť z lokálych na globálne firmy s miliardovou hodnotou. Toto musíme zmeniť,“ vyhlásil slovenský premiér.

V diskusii s českým predsedom vlády v demisii Andrejom Babišom sa zhodli na tom, že „jednota a súdržnosť členských štátov EÚ sú kľúčové“. S tým súhlasil aj podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, ktorý zdôraznil, že je to dôležité v otázkach zahraničnej politiky, technológií i ekonomiky.

V4 potrebuje byť vnímaná, zdôraznil Babiš

Pellegrini zároveň deklaroval, že SR si v NATO i v EÚ plní svoje záväzky a doplnil, že vláda pod jeho vedením bude pokračovať v proeurópskom kurze. Upozornil, že v Únii sú aj krajiny, ktorým sa svoje záväzky plniť až tak nedarí.
Vízia opustenia západného spoločenstva a hľadanie neutrality vzťahov medzi Západom a Východom podľa Pellegriniho nie je pozitívna, pretože „členstvo v EÚ i v NATO Slovensku prináša ekonomické a politické stimuly, stimuly pre rozvoj“.

Zeman vyjadril solidaritu s Poľskom, vadia mu údajné pokusy o rozvrat V4

Babiš otvoril aj tému Vyšehradskej skupiny (V4). „Krajiny V4 majú obrovský záujem byť aktívnymi členmi v EÚ, preto však potrebujeme byť vnímaní,“ zdôraznil český premiér.

Podľa šéfov vlád ČR a SR je mimoriadne dôležitá jednota a rovnosť medzi členskými štátmi EÚ. „Záujmy občanov zvnútra musia prevážiť nad záujmami tých z vonka,“ vyhlásil v tejto súvislosti Pellegrini.

SR je ochotná po brexite prispievať do rozpočtu EÚ viac

Hovorilo sa aj o európskom viacročnom finančnom rámci. Podľa Babiša by rozpočet nemal byť nadiktovaný z Bruselu, rozhodujúce slovo by mali mať členské štáty, nie EK. Pellegrini zopakoval, že SR je ochotná do rozpočtu po odchode Británie prispievať viac. Je však podľa neho potrebné dospieť k dohode napríklad v oblasti kohéznej politiky. Šefčovič na margo eurorozpočtu uviedol, že niekedy Únii trvá „urobiť rozhodnutie príliš dlho“ a na tom je potrebné pracovať. Zdôraznil však nové priority, ktoré budú musieť do rozpočtu započítať. Patrí k nim podľa neho napríklad i obrana vonkajších hraníc.

Most-Híd chce okrúhly stôl o európskej integrácii a zvýšení účasti v eurovoľbách

Premiéri hovorili aj o migrácii. Zhodli sa na tom, že je potrebné hľadať riešenia tam, kde migrácia vzniká. Pripomenuli, že s povinnými kvótami nesúhlasia. V tejto súvislosti Pellegrini upozornil, že EÚ je v SR väčšinou vnímaná pozitívne a vyhlásil, že takéto vnímanie by si Únia nemala kaziť niečím, ako sú povinné kvóty.

Český a Slovenský partner diskutovali aj o Schengene, ktorý podľa Babišových slov „nemá logiku“. „Prečo je v ňom Grécko a nie Chorvátsko, Bulharsko či Rumunsko?… Nie je normálne, že pašeráci na prevádzačstve zarobili takmer 6 miliárd eur,“ vyhlásil Babiš.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky