Jednou vetou

Európa by mala byť dynamickejšia v kybernetickom priestore, uviedol Danko

Predseda Národnej rady SR a predseda strany SNS Andrej Danko.

foto: TASR

Budúcnosť Európskej únie (EÚ) po európskych voľbách v roku 2019 bola hlavnou témou stretnutia predsedov parlamentov krajín Vyšehradskej skupiny (V4), ktoré sa koná vo štvrtok a v piatok (28. 6.) v Poprade. Hovorili i o problémoch, ktoré jednotlivé krajiny trápia a je potrebné ich spoločne riešiť.

Najprv mu dal košom, teraz spolu kávičkujú. Vašečka sa stretol s Matovičom

„Počas nášho predsedníctva vo V4 sa Slovenská republika snažila rozširovať tento formát o V4 plus. Mali sme medzi sebou predsedov francúzskeho, nemeckého parlamentu a štátov Beneluxu. Som presvedčený, že tieto stretnutia dali signál štátom, ktoré majú rôzne mienky o V4, že V4 je prvok, ktorého sa nemusia báť. Máme svoje historické skúsenosti zo spolužitia v rámci rôznych štátnych útvarov. Sme vyspelé štáty, ktoré ctia národnostné menšiny, vyznávačov iných náboženstiev, ale v prvom rade sa snažíme zachovať našu históriu a tradíciu založenú na hodnotách nám blízkym,“ uviedol predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko, ktorý zároveň poďakoval, že mal možnosť predsedníctvo viesť. Následne pomyselnú štafetu odovzdal českému senátu a poslaneckej snemovni.

Predsedovia parlamentov sa venovali i uplynulým voľbám do Európskeho parlamentu. „Konštatovali sme, že sa podarilo dosiahnuť vyššie kvórum v európskych voľbách. Vyjadrili sme vzájomnú obavu z toho, s čím sa stretávame, a to je izolácia Európskeho parlamentu od národných parlamentov,“ povedal Danko.

V oblasti kybernetického priestoru by mala byť Európa podľa predsedov parlamentov dynamickejšia. „Predostrel som naše skúsenosti aj z predchádzajúcich volieb, keď počas kontroly rôznych financií v politickom boji nás ignorovali prevádzkovatelia digitálneho priestoru,“ vysvetlil Danko.

Tak predsa ide ku Kiskovi. Tomuto sa bude v strane Za ľudí venovať

Európska únia je podľa jeho slov projekt, ktorý je jedinečný a nenahraditeľný v živote jednotlivých národov. „Sme veľmi radi, že takmer už neexistujú politické strany v rámci V4, ktoré by striktne hovorili o vystúpení, ale skôr sa orientujú už na reformu EÚ,“ zdôraznil Danko.

Formát V4 na parlamentnej úrovni má podľa Danka význam. „Pretože čím ďalej, tým viac budú potrebné výmena legislatívnych informácií, spoločné používanie možno aj zdvihnutého prsta vo vzťahu k EÚ, v spoločnej komunikácii, výmene informácií, tak aby sme aj vo vzťahu k iniciatívam v Európskom parlamente pristupovali jednotne,“ vysvetlil Danko.

„Chcem oceniť slovenské predsedníctvo. Myslím si, že zvlášť stretnutia v rámci V4 plus s Nemeckom, Francúzskom a Beneluxom boli veľmi prínosné. Ukázali sme našim partnerom v Európe, že sme konštruktívni, že nie sme problematický región, ako nás chcú niekedy označiť, ale že prichádzame s myšlienkami, ktoré majú pomôcť EÚ,“ povedal predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Radek Vondráček.

Voľby by v júni vyhral Smer-SD, Kotlebova ĽSNS naďalej vysoko

„Určite sa niečo zmení, ale nikto v Európe nevie čo. Predpokladám, že skôr či neskôr prídeme o Veľkú Britániu, čo bude znamenať zmenu rovnováhy v Európe a vytváranie možno nejakých nových zoskupení vzhľadom na to, že V4 v tejto chvíli disponuje viac ako 100 poslancami v Európskom parlamente. Máme ich viac ako Francúzsko alebo Nemecko. Myslím si, že keď budeme držať spolu, tak môžeme byť dokonca tí, ktorí budú udávať impulz a smerovať EÚ,“ povedal na margo budúcnosti EÚ Vondráček.

Predseda Národného zhromaždenia Maďarska László Kövér je hrdý na to, že spolupráca V4 funguje a štyri krajiny dokážu spolupracovať aj v EÚ. „Verím, že pri voľbe nových predstaviteľov jednotlivých európskych inštitúcií budeme taktiež spolupracovať,“ povedal.

„Čo sa týka digitálneho sveta, existujú spoločnosti, ktoré sú veľmi silné, ale nie sú kontrolované žiadnym štátom. Dokážu pôsobiť napriek kontrole jednotlivých krajín aj proti zákonom týchto krajín. Kým EÚ v tejto otázke nepokročí, nebudeme môcť hovoriť o ochrane ľudských práv,“ skonštatoval Kövér a poukázal tiež na tému ochrany životného prostredia a klímy, ako aj na dvojitú kvalitu potravín.

Pozvanie A. Lukašenka je podľa P. Pellegriniho vecou šéfa NR SR a prezidentky

Maršálek Sejmu Poľskej republiky Marek Kuchcinski povedal, že v oblastiach, kde krajiny V4 spolupracujú, dosahujú veľmi dobré výsledky a ciele v rámci EÚ. „Náš hlas počuť a berie sa na vedomie,“ skonštatoval Kuchcinski.
Slovenská republika vykonáva svoje piate predsedníctvo vo V4 od 1. júla 2018 do 30. júna 2019.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky