Jednou vetou

Európa trpí podľa Figeľa stratou pamäti, mnohí smútia za totalitnou minulosťou

Ján Figeľ

Foto: TASR

Počas troch rokov pôsobenia vo funkcii osobitného vyslanca pre podporu slobody náboženstva alebo viery mimo EÚ navštívil Ján Figeľ viac než 30 krajín, pretože EÚ je podľa neho dôležitým partnerom pre mnohé štáty sveta. Jednou z najcitlivejších bola návšteva Iraku počas otvorených vojnových stretov.

Chcete dostávať pravidelne novinky a najčítanejšie témy za posledný týždeň? Prihláste sa na bezplatný Newsletter. Viac informácií nájdete TU

„Musel som nosiť helmu i nepriestrelnú vestu a návštevu som považoval za výraz záujmu o krajinu, ktorá je v totálnych ťažkostiach,“ povedal v diskusnej relácii na Tablet.TV Figeľ.

EÚ vyzvala na ochranu slobody tlače a zaistenie podmienok pre prácu novinárov

Ako osobitný vyslanec sa snažil pretlmočiť postoj EÚ aj na stretnutiach s pakistanskými predstaviteľmi, ktoré sa týkali na smrť odsúdenej kresťanky Ásije Bíbí. Tá bola pred ôsmimi rokmi odsúdená za bohorúhačstvo a tento týždeň ju najvyšší súd zbavil viny. „Stav vo svete je rozmanitý a veľmi zložitý, trend je skôr negatívny. A predsa nás to nemôže nechávať skeptickými, pretože ide o civilizačný zápas, pričom sloboda svedomia, myslenia a človeka je výrazom ľudskej dôstojnosti a my sme zodpovední za to, čo prevláda vo svete. Ak nie, tak potom na to doplácame,“ myslí si Figeľ.

Mika na stretnutí s Výbohom, po ktorom začal brutálny útok na novinárov

„Žijeme v reálnom svete a tento reálny svet musíme formovať,“ odpovedá Figeľ na otázku, ako sa vysporiadať so šírením extrémistického hnutia v Európe. „Mali by sme pamätať na to predchádzajúce a usilovať sa o to, aby sa to zlé, čo bolo, neopakovalo. Európa je plná lekcií a zároveň trpí stratou pamäti. Mnohí smútia za minulosťou, keď tu bola prítomná totalita a prenasledovanie pre presvedčenie,“ uzavrel Figeľ.

Poslankyňa Bratislavy a manželka starostu Dúbravky si poriadne zavarila

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky