Jednou vetou

Europoslanci: V EP sa naďalej diskutuje o vražde Kuciaka a jeho snúbenice

Európsky parlament

Foto: TASR/AP

Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej i únos vietnamského občana kazia povesť, ktorú si Slovensko dlho budovalo. Reagoval tak na otázku novinárov poslanec Európskeho parlamentu (EP) Richard Sulík (SaS) na stredajšej tlačovej konferencii v rámci schôdze predsedníctva skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) v Bratislave.

Poslankyňa EP Jana Žitňanská (Nova) uviedla, že v rámci schôdze nechceli znova otvárať túto tému, keďže nedávno bola na Slovensku v tejto súvislosti delegácia europoslancov. Zdôraznila však, že sa o vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice naďalej diskutuje.

„Prečo práve ja? Veď ja s tým nič nemám,“ Miroslav nechápe, prečo je na identikite v prípade vraždy J. Kuciaka

Richard Sulík zároveň viedol pracovné kolo na tému politiky Európskej centrálnej banky (ECB) týkajúce sa eura. Podľa jeho slov sa prítomní zhodli na tom, že súčasný stav nemôže fungovať naveky. „Napriek tomu, že situácia je teraz pokojná, všetky príznaky sú negatívne…Máme obavy, že v najbližšej kríze – o ktorej nevieme, kedy a v akom rozsahu bude, iba vieme, že jedného dňa bude – môžeme na to veľmi škaredo doplatiť,“ doplnil Sulík.

Druhé pracovné kolo sa zameralo na situáciu na Blízkom východe. Jednou z tém boli vzťahy medzi Izraelom a Palestínou. Poslanec EP Branislav Škripek (OĽaNO) konštatoval, že cieľom politikov je priniesť pokoj do tohto regiónu. Dúfa, že aj ich sily tomu môžu napomôcť.

Skupina Európskych konzervatívcov a reformistov je stredopravicová politická skupina v Európskom parlamente, založená v roku 2009. Je treťou najväčšou skupinou v EP s viac ako 70 členmi z 19 krajín EÚ. Najväčšími stranami skupiny sú Konzervatívna a unionistická strana Spojeného kráľovstva (Conservative Party) a poľská Právo a spravodlivosť (PiS). ECR odmieta centralizáciu moci v rámci EÚ a snaží sa zefektívniť jej fungovanie. Sústreďuje sa na reformu EÚ podľa hodnôt eurorealizmu a nesúhlasí s centralizáciou moci v rámci Únie.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky