Europoslanci z frakcie S&D diskutujú s občanmi, v sobotu budú v Košiciach

Europoslankyňa Monika Smolková

zdroj: TASR

Politická frakcia socialistov a demokratov v Európskom parlamente (S&D) oznámila, že v piatok spúšťa tzv. "mesiac demokracie", čiže sériu diskusných podujatí s občanmi členských krajín EÚ o súčasnom stave a budúcnosti Európy.

Po prvej – piatkovej – akcii vo Viedni sa teraz v sobotu predstavitelia S&D stretnú s občanmi Slovenska na diskusii v Košiciach. Informáciu pre TASR potvrdila slovenská europoslankyňa Monika Smolková (Smer-SD).

Politická skupina S&D spresnila, že séria stretnutí s občanmi sa nesie vo svetle „alarmujúceho politického vývoja v celej Európe“. Snahou poslancov z tábora socialistov a demokratov je diskutovať s občanmi na tému „obrana demokracie a právneho štátu“. K hlavným diskutérom sa pripojil aj predseda S&D Udo Bullmann.

Europoslanec za konzervatívcov: Brexit považujem za sebecký akt proti EÚ

„Veľmi nás znepokojuje rastúci počet útokov na slobodu tlače, nezávislosť súdnictva a integritu volieb v Európe, ktoré ohrozujú naše zásady: demokraciu a právny štát. Nastal čas konať,“ uviedol Bullmann v správe pre médiá. Dodal, že je nevyhnutné počúvať ľudí a ich potreby a pochopiť, prečo je toľko ľudí rozčarovaných a otvorene sa hlási k populistom a k pravicovým návrhom.

Po prvej diskusii vo Viedni sa poslanci a politici zapojení do tejto iniciatívy zamerajú na stretnutia s občanmi krajín strednej Európy; diskusie sú naplánované v Českej republike, Maďarsku a na Slovensku. Mesiac demokracie sa skončí veľkou spoločnou udalosťou v Kodani (22. novembra), ktorá sa uskutoční pri príležitosti osláv 25. výročia od prijatia kodanských kritérií.

Smolková ocenila, že počas trvania debát s občanmi budú pracovníci frakcie robiť „zápis“ o tom, čo ľudí najviac trápi, aké majú názory a ako si predstavujú svoju budúcnosť v spoločnej Európe.

„Pre mňa ako vedúcu slovenskej delegácie vo frakcii S&D sú získané poznatky cenné, pretože budeme spoločne pripravovať volebný program – a ten by mal vychádzať aj z pripomienok občanov Európskej únie,“ uviedla Smolková.

Zároveň priznala, že S&D si ako miesto pre debatu s občanmi vybrala práve Košice – mesto, ktoré je geograficky „na začiatku EÚ“ – najmä preto, že je dôležité poznať názory ľudí aj z tohto regiónu.

Môže vás zaujímať

Novela zákona o dotáciách má odstrániť problémy z aplikačnej praxe