Jednou vetou

Európsky parlament musí v prípade smrti Jozefa Chovanca konať

Ilustračná snímka

Foto: European Union- EP

Európsky parlament (EP) musí prijať všetky nevyhnutné kroky, aby tragická smrť Slováka Jozefa Chovanca v Belgicku neostala bez odozvy od inštitúcie, ktorá zastupuje hlas všetkých občanov Európskej únie (EÚ).

Uvádza sa to v liste slovenských europoslancov predsedovi EP Davidovi-Maria Sassolimu, ktorý iniciovala predsedníčka Výboru EP pre zamestnanosť a sociálne veci Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS). V tlačovej správe o tom informovala europoslankyňa Nicholsonová.

„Úlohou policajných orgánov je chrániť a slúžiť občanom. V prípade Jozefa Chovanca sa však udial pravý opak. Európsky parlament ako inštitúcia, ktorá obhajuje ľudské práva na celom svete, musí zaujať silné a jednoznačné stanovisko proti neprimeranému konaniu belgických orgánov činných v trestnom konaní. Žiadame, aby sa tento incident riešil rýchlo, efektívne a pri úplnom rešpektovaní zásad právneho štátu a ľudských práv. Rovnako žiadame belgické orgány, aby dôkladne vyšetrili tento prípad a postavili zodpovedné osoby pred spravodlivosť,“ uviedla Nicholsonová.

Slovenskí europoslanci Lucia Ďuriš Nicholsonová, Eugen Jurzyca, Vladimír Bilčík, Miriam Lexmann, Peter Pollák, Ivan Štefanec, Michal Wiezik, Monika Beňová, Martin Hojsík a Michal Šimečka vyjadrujú jednoznačné znepokojenie. „Tento ohavný incident s prejavom extrémizmu je nezlučiteľný s hodnotami EÚ. Z toho dôvodu žiadame predsedu EP o verejné odsúdenie konania belgickej polície. Taktiež požadujeme začať nasledujúce plenárne zasadnutie minútou ticha ako prejav podpory,“ doplnil europoslanec Eugen Jurzyca (SaS).

Chovanca zatkli vo februári 2018 na letisku, ktoré leží asi 60 kilometrov od Bruselu. Spravodajský portál Sme.sk priniesol 20. augusta informáciu o záberoch z letiska v belgickom Charleroi, kde jedna policajtka nad telom občana SR Jozefa Chovanca hajlovala a ďalší policajt mu 16 minút tlačil na hrudník, v dôsledku čoho nakoniec Chovanec zomrel.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky