Jednou vetou

Exkluzívne: Ako žijú 20 rokov po smrti exministra Duckého manželka a dcéra údajného vraha

Vražda politika sa ani po dvadsiatich rokoch nevyšetrila

autorská koláž hlavne.sk, TASR

11. januára 1999 zavraždili bývalého ministra hospodárstva a riaditeľa SPP Jána Duckého. Hoci polícia obvinila z vraždy pomerne rýchlo Ukrajinca Olega T., od začiatku sprevádzali toto obvinenie nejasnosti. Slovenské orgány nakoniec Olega T. oslobodili, po tom, čo odišiel na Ukrajinu ho ale opäť obvinili. Ani 20 rokov po vražde nie je smrť exministra a exriaditeľa SPP Duckého objasnená. Pre hlavne.sk poskytla exkluzívny rozhovor vtedajšia manželka a svoje vyznanie spravila dcéra obvineného Ukrajinca. Ako im vražda exministra ovplyvnila životy?

Ani po 20 rokoch nie je vražda exministra Jána Duckého uzavretá

Na pohľad pôsobia ako sestry a málokto z ich okolia tuší, akou tragédiou je poznačený ich život. Päťdesiatnička Radka je v súčasnosti úspešnou manažérkou a jej dcéra Saša študuje na vysokej škole ekonomického zamerania.  Obe sú príťažlivé, zhovorčivé typy. Nebolo to tak vždy. Ešte pred pár rokmi doslova prežívali život a dlhé roky sa snažili udržať doslova nad vodou. Aj ich životy totiž poznačila vražda exministra  Duckého, keď polícia obvinila ich manžela a otca, že je jeho vrahom. Síce ani za 20 rokov sa vinu v skutočnosti nepodarilo dokázať, ale oni žili s pocitom nálepky vraha v rodine.

Exkluzívne foto: Drucker zakladá stranu. Tajné stretnutie s koaličným poslancom

Takto to dnes vyzerá na miestach, kde bol zavraždený exminister hospodárstva Ján Ducký. Vchod do bytovky v bratislavskom Ružinove prešiel rekonštrukciou:

Vchod do bytovky, v ktorej zavraždili exministra J. Duckého v roku 1999 | foto: jxp, fotené s HUAWEI P20 Pro

Pred dvadsiatimi rokmi zastrelili vtedajšieho ministra hospodárstva Jána Duckého. Vášho manžela obvinili z jeho vraždy. Je to už dávno, ale vy ste nikdy nezabudla na ten deň. 

exmanželka Radka: Isteže som nezabudla. Od toho dňa išiel môj život z kopca. Mali sme trojročnú dcéru Sašku, šťastné manželstvo a zrazu ho zavreli ako vraha ministra. Bola som v šoku. Dlho som bola z toho v šoku. Keď som sa trochu pozbierala, začala som zisťovať veci okolo toho. Vymyslený hlavný svedok, ktorého som poznala a klamal. Natvrdo klamal o vymyslenom únose, ktorý potom zmenili na vraždu. Bolo tam veľa nezrovnalostí. Žila som v neustálom strese, môj zdravotný stav sa stále zhoršoval. Nakoniec Najvyšší súd v roku 2001 trestné stíhanie zastavil a Olega prepustili na slobodu.

Prokuratúra vstúpila do civilného sporu v prípade tzv. Duckého zmeniek

Veľa času ste ale spolu nestrávili. On okamžite po prepustení odcestoval na Ukrajinu. 

exmanželka Radka: Čakala som ho pred Justičným palácom v Bratislave. Videli sme sa len krátko, lebo hneď odišiel na Veľvyslanectvo Ukrajiny. Odtiaľ mi volal, že musí odísť z krajiny z obáv o život a aby som prišla za ním. Ako som mala ísť za ním? S malou dcérkou? Rozhodla som sa ostať tu. O pol roka neskôr trestné stíhanie zas obnovili  a jeho opäť obvinili.

Keď odišiel na Ukrajinu, boli ste s ním v kontakte?

exmanželka Radka: Po telefonáte z veľvyslanectva sa po ňom zľahla zem. Ostalo úplné ticho. Potom sa ozýval už iba dcére. Musela som to zatrhnúť. Veľmi ju to rozrušovalo. Malé dieťa, ktoré nevidí otca a ktorý mu napriek tomu telefonuje a tak sa pripomína, nerobili dobre. Dcérku som po telefonátoch dávala vždy dohromady, nechápala kde je ocko, prečo nepríde, prečo len telefonuje. Povedali sme jej, že odišiel za svojou chorou mamou. Posledných pár rokov už nie sme v žiadnom kontakte. Rozviedli sme sa na diaľku.

Veštica o 2019: Čakajú nás veľké zmeny, niektorí politici pohoria!

Tak sa zdá, že vražda exministra Duckého riadne otriasla aj vaším životom. 

exmanželka Radka: Ako som už povedala, odvtedy to šlo z kopca. Zničilo mi to život. Som si istá, že keby sa to nestalo a keby neobvinili Olega, boli by sme dodnes spolu a šťastní. Namiesto toho som ostala sama s dieťaťom, skončili sme takmer na ulici. Ďakujem naveky mojim rodičom, ktorí ma s dcérou zachránili a dali nám strechu nad hlavou a domov. Nemohla som si nájsť prácu dlhé roky, chodila som upratovať cudzie byty, aby sme mali na prežitie. Boli to skutočne náročné roky.

dcéra Saša: Dlhé roky sme žili tak ako sme žili, on žije tak ako žije – v štáte, kde sú nepokoje. Štát ma pripravil o domov, o rodinu, pobrali nám šperky, keď k nám prišli kukláči, mojej mame všetky stresy vyvolali vitiligo, nádory, ja som dostala epileptický záchvat. Našťastie, prekonali sme všetko.

VIDEO: Starostka Fekišoviec poslancom Nebudete proti mne, ale so mnou?!

Váš exmanžel vyhlásil, že by chcel ísť na Slovensko kvôli dcére, mrzí ho, že nevidel ako vyrastala.

exmanželka Radka: Určite je to obojstranná nespokojnosť. Keď si Saška v dvanástich rokoch cez google zistila, kto je jej otec, tri mesiace sa s nikým nerozprávala. Dnes sme najlepšie priateľky, ale bolo to skutočne ťažké. A prečo to všetko? Ja neviem. Neviem, kto zabil exministra Duckého. Neverím ale, že ho zabil Oleg!

dcéra Saša: Viete, mojím najväčším želaním je aby očistili naše meno. Ostatné nám už nikdy nevrátia. Mama nikdy už nezistí aké by to bolo mať normálne manželstvo a druhé dieťa, otec nevie ako som vyrastala, nechránil ma pred prvými partnermi, nebol so svojou ženou, ktorú ľúbil a stále ľúbi, ja nikdy nebudem mať ten rodičovský, či partnerský vzor, nikdy nebudem vedieť aké je to byť chránená otcom. Je načase aby štátne orgány uzavreli nadobro tento príbeh.

Niekdajšia manželka údajného vraha Jána Duckého s dcérou. Fotky zo súčasnosti nechcú zverejňovať, sú radi, že ich okolie nezaťažuje minulosťou | foto: archív exmanželky Olega T.

Dcéra po Valkovi. Vie sa poriadne odviazať?!

 

Môže vás zaujímať

SaS vyzýva predsedu parlamentu Borisa Kollára na odstúpenie z funkcie