Jednou vetou

Exkluzívne: Máme zmluvu, cez ktorú vyberali úplatky

Pozrite si zmluvu s úplatkárskou firmou

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Zaplatíte firme 5-tisíc eur a budete mať potrebné povolenie od úradníkov. Takto mala fungovať korupcia na okresnom úrade v Bratislave. Kšefty za tisíce eur siahajú do vysoké miesta slovenskej politiky. Hlavne.sk minulý týždeň upozornilo, že polícia obvinila aj funkcionára strany Most- Híd Rastislava Žitného.

Kočner namieta sudcu, ktorý ho nechal vo väzbe

Redakcia Hlavne.sk má zmluvu, ktorú vyberači úplatkov dávali podpisovať stavebníkom. Ak chceli potrebné povolenie nemali inú šancu, len podpísať zmluvu a zaplatiť. Práve pre týchto vyberačov potom za úplatok pracovníci okresného úradu zabezpečovali prípravu podkladov.

Vieme prví: Korupčný enviroškandál. Úplatky mal brať funkcionár Most-Híd Rastislav Žitný

Zmluvu, ktorú máme k dispozícii dávala žiadateľom podpisovať spoločnosť Devinex. V jej predstavenstve figuruje jeden z obvinených Branislav Raninec. V zmluve sa napríklad píše: „Mandatár sa zaväzuje zabezpečiť konzultácie, poradenstvo a inžiniering k Žiadosti ohľadne vyjadrenia Okresného úradu a jej následné prerokovanie s orgánmi štátnej a verejnej správy v zmysle zákona o odpadoch.“

Financuje z úplatkov na Okresnom úrade podnikateľ Tomáš W. svoju haciendu?

Žiadateľov o povolenia mali posielať z úradu do nastrčených inžinieringových firiem a tam stavebníci nechali tisíce eur. Na úvod zaplatili zálohu 50% dohodnutej sumy a keď úrad vydal povolenie, do týždňa zaplatili zvyšok. V opačnom prípade im dokonca hrozila zmluvná pokuta.

Máme zmluvu, ktorou sa mali riadiť skorumpovaní úradníci na Okresnom úrade | Foto: hlavne.sk

Envirokauza: Minister Sólymos je ticho o spolustraníkovi obvinenom z korupcie

Škandál prepukol ešte v lete, NAKA vykonala niekoľko razií. „V súčasnosti sú v predmetnej veci obvinené 3 právnické osoby a 6 fyzických osôb. 3 osoby sú stíhané väzobne. Medzi stíhanými osobami je aj osoba R. Ž. obvinená z prijímania úplatku formou účastníctva. Ďalšie osoby, presnejšie 2 právnické osoby a 8 fyzických osôb, bolo vylúčených na samostatné konanie,“ uviedla minulý týždeň pre hlavne.sk hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Polícia vyčíslila škody zatiaľ na 470-tisíc eur.

Medzi obvinenými je aj bývalá vedúca odboru starostlivosti o životné prostredie Miroslava G. a jej dvaja podriadení. Minulý týždeň k nim mal pribudnúť vicestarosta Rače Rastislav Žitný, ktorý bol Bratislavským okresným predsedom Most-Híd a v strane bol jeho priamym nadriadeným minister životného prostredia László Sólymos. Ten sa od vypuknutia škandálu nevyjadruje a nereaguje na naše otázky k tejto téme.

FOTOGALÉRIA: (kliknite na miniatúry)

Pridajte sa k nám na facebooku – viac informácií nájdete TU

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky