Jednou vetou

Exkluzívny rozhovor: Duckého som nezabil – odkazuje z Ukrajiny muž obvinený z vraždy

Oleg T. je údájným vrahom Jána Duckého

autorská koláž hlavne.sk, Wikipédia, hlavne.sk

Uplynulo 20 rokov a smrť exministra hospodárstva a bývalého riaditeľa SPP nie je vyriešená. Vrah Jána Duckého zastrelil 11. 1.1 999 vo vestibule bratislavského paneláka, keď si išiel do schránky pre poštu. Už pár mesiacov po jeho smrti obvinil vyšetrovateľ zo samotnej streľby Ukrajinca Olega T. Dodnes sme sa nič viac nedozvedeli. Hlavne.sk sa podarilo vypátrať údajného strelca, ktorý už roky žije na Ukrajine. Prečítajte si interview s Olegom T., ktorý mal podľa polície strieľať!

Exkluzívne: Ako žijú 20 rokov po smrti exministra Duckého manželka a dcéra údajného vraha

Ján Ducký bol v čase smrti bývalým ministrom Mečiarovej vlády, ktorý mal na starosti rezort hospodárstva a rok a pol šéfoval aj Slovenskému plynárenskému priemyslu. V zákulisí ho údajne volali „Mr.Twenty“ alebo „Dvadsaťpercetný Johny“- toľko mala byť preňho provízia z každého dohodnutého biznisu. Práve počas jeho kariéry v SPP v rokoch 1997 – 98 vtedajšia opozícia a vláda M.Dzurindu, ktorá nastúpila v októbri 1998 ostro kritizovali Duckého obchody v SPP.

Pohádaní? Urazení? Kňažko a Budaj bez vyznamenia od Kisku. Pre toto ich nedostali!

Zo štátneho podniku vtedy podľa opozície odtekali obrovské množstvá peňazí, keď mal Ducký podpisovať absolútne nevýhodné zmluvy pre podnik, ktorý viedol. Kontrakty za desiatky miliónov eur uzatváral podľa vtedajších ekonómov akoby bol v kasíne a nie štátnom podniku. Keď už bolo kritiky skutočne veľa, zakázal v júli 1998 vtedajší minister hospodárstva Milan Cagala J. Duckému uzatvárať ďalšie obchody bez súhlasu ministerstva. Avšak krátko po voľbách v 1998, keď bolo jasné, že HZDS končí, svoj zákaz minister odvolal.

MOTO: Vyskúšali sme nový najmenší Citroën. Neuveriteľne prekvapil!

Po zavraždení Jána Duckého – k vražde došlo pred tlačovkou, kde chcel J.Ducký hospodárenie vysvetliť – vypukla v SPP panika. Začali sa totiž objavovať zmenky v desiatky miliónových hodnotách, ktoré Ján Ducký podpísal. Hoci SPP a súdy vyhlasovali za neplatné, prvou zmenkou, ktorú musí Slovensko podľa rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu zaplatiť je jedna zmenka, ktorú kúpila od českej spoločnosti Sezooz Group česká firma DRAFT-OVA. Ide o zmenku v hodnote 400 miliónov českých korún, súd rozhodol o hodnote 11,4 milióna eur plus ďalšie milióny za právnikov firmy.

Policajný identikit vraha Jána Duckého a aktuálna fotografia Olega T. | autorská koláž hlavne.sk, Foto: Polícia, hlavne.sk

Z vraždy ministra hospodárstva obvinila polícia Ukrajinca Olega T. Od začiatku bolo toto obvinenie kontroverzné, kvôli slabej sile dôkazov aj súd najskôr odmietol vytýčiť pojednávanie. „Svedkovia nedokázali vierohodne a zhodne popísať oblečenie a vzhľad podozrivého muža, ktorý sa nachádzal dopoludnia 11. januára 1999, kedy bol zastrelený Ján Ducký, vo vchode bytového domu na Bajzovej ulici č. 12 v Bratislave, a bol v tomto priestore niekoľko hodín. Súd poukázal okrem iného aj na svedectvo súdneho znalca z oboru telekomunikácií, podľa ktorého dáta z mobilného telefónu obžalovaného Olega T. svedčili o tom, že sa v to dopoludnie pohyboval v Ivanke pri Dunaji, kde dozeral na montáže bezpečnostných zariadení na jednom rodinnom dome. Jeho alibi potvrdili viacerí svedkovia, či už technici z firmy, ktorá zariadenie inštalovala, alebo dvaja príslušníci polície,“ sumarizuje prípad bezpečnostný analytik Milan Žitný. Upozorňuje aj na to, že policajtov vôbec nezaujímal kuriér, ktorý doniesol Duckému dokumenty z firmy Naftoprojekt, ktorý ho naposledy videl živého a potom aj mŕtveho a polícii sa prihlásil až na druhý deň. „Tejto stope sa mala venovať dôkladnejšia pozornosť,“ je presvedčený Milan Žitný.

Nakoniec Najvyšší súd trestné konanie v apríli 2001 zastavil. Obvineného strelca Olega T. prepustili po vyše dvoch rokoch z vyšetrovacej väzby. Okamžite po prepustení odišiel najskôr na veľvyslanectvo Ukrajiny a potom kvôli obavám o život na Ukrajinu. Keď sa vyšetrovanie obnovilo, bol už na Ukrajine a slovenská strana odovzdala prípad na vyšetrovanie ukrajinským štátnym orgánom. Vyšetrovanie sa nikam neposunulo. 20 rokov po vražde a vznesení obvinenia údajnému strelcovi si Slovensko vyžiadalo prípad naspäť.

Dcéra po Valkovi. Vie sa poriadne odviazať?!

„Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky napriek viacerým urgenciám nemá z našej susednej krajiny aktuálne informácie o stave tejto kauzy. MS SR, konkrétne odbor justičnej spolupráce v trestných veciach, ukrajinskú stranu naposledy urgoval 2. januára tohto roku,“ uvádza sa v stanovisku Ministerstva spravodlivosti.

Exkluzívne foto: Drucker zakladá stranu. Tajné stretnutie s koaličným poslancom

Hlavne.sk získalo exkluzívne rozhovor s mužom obvineným z vraždy exministra Duckého, Olegom T.

Toto selfie urobil Oleg T. pre hlavne.sk v deň 20. výročia vraždy J.Duckého. „Nezabil som ho,“ opakoval. | foto: hlavne.sk

Veštica o 2019: Čakajú nás veľké zmeny, niektorí politici pohoria!

Ako prebieha vyšetrovanie prípadu na Ukrajine? Ste tam už 18 rokov, prípad je tam s vami, stále je otvorený? 

Áno. V roku 2005 som zistil, že ma policajti hľadajú na adresách, kde sa zdržiavam, tak som išiel na políciu. Úprimne, nechápali čo s tým majú robiť na Ukrajine, keď ide o skutok vraždy, ktorý sa stal na Slovensku a ako ho majú vyšetrovať. Tak ma vypočuli a to bolo na dlhú dobu všetko. Duckého som nezabil. Ani som nevedel poriadne, kto je to.

Počuli sme, že vás navštevovalo dosť veľa ľudí zo Slovenska. 

Áno, chodili sem ľudia zo slovenskej tajnej služby aj polície. Navrhovali mi spoluprácu.

Spoluprácu v čom?

Že zaplatia, ak im budem hovoriť o ľuďoch, medzi ktorými som na Slovensku pracoval. Tak som si dal vystaviť doklady na nové meno – Kalašnikov – že jedno meno Oleg T. bude moje a Oleg Kalašnikov bude tiež moje, ale každé na iné účely. Nedošlo reálne k žiadnej spolupráci.

Čím sa živíte? 

Robil som osobného šoféra pre jednu televíznu stanicu, potom pre rôznych vip klientov. Po Majdane sa na Ukrajine všetko zmenilo a odvtedy trávim čas napoly v Bielorusku a napoly na Ukrajine. Našiel som si aj novú ženu v Bielorusku – Júliu, máme trojročnú dcérku. Venujem sa aj reklamným textom, to mi vždy celkom šlo. Po Majdane som išiel pre istotu na políciu zas, veď sa na Ukrajine všetko zmenilo, ale prístup k prípadu tu ostal rovnaký. Ukrajina nemá prečo riešiť vraždu ministra na Slovensku. Ale policajti vedia, že som k dispozícii.

Ako si vysvetľujete svoje obvinenie? 

Chceli sa cezo ma dostať k iným ľuďom. Nebol som pre nich dôležitý ja. Všetky otázky sa vždy točili či vo väzbe na Slovensku, alebo pri návštevách zo Slovenska na Ukrajine, len okolo ľudí, čo som poznal. Nebudem sa k tomu viac vyjadrovať. Ja som, ale nebol pre nich ten naozaj dôležitý, cezo mňa sa chceli dozvedieť o iných ľuďoch. K tomu vám už viac nepoviem. Nepovedal som nič im, nepoviem vám.

Na Slovensku máte exmanželku a dcéru, ktorá má dnes 23 rokov a vy ste ju videli naposledy keď mala 3 roky. 

Áno, je tam žena čo stále ľúbim a moja dcéra. Teraz mám novú rodinu, ktorú tiež ľúbim. Je veľmi zlá predstava, že by som aj o novú rodinu mal prísť rovnako ako o rodinu na Slovensku, ktorú som miloval z celého srdca a nemohli sme spolu byť, nevidel som dcéru vyrastať.  Dvadsať rokov nemám pokoj. Moja nová žena o všetkom vie a tiež je vydesená, že by mala niečo podobné zažiť.

Pridajte sa k nám na facebooku – NÁJDETE NÁS TU

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky