Jednou vetou

Exminister Rudolf Chmel pokazil oslavu 60-tky Bélu Bugára: Urobil si z nej politický míting

Béla Bugár (MOST-HÍD) oslavoval jubileum 60. narodeniny

autorská koláž hlavne.sk, TASR

V príjemnom prostredí vládneho hotela Bôrik oslávil v sobotu večer podpredseda NR SR a šéf Mosta-Híd Béla Bugára životné jubileum. Desiatky pozvaných gratulantov, ktorí sa prišli zabaviť s Bugárom zostala pobúrená príhovorom exministra kultúry Rudolfa Chmela (79), ktorý v ňom nevhodne politikárčil, pričom kritizoval aj ľudí, ktorých si Bugár pozval. Pozrite si fotogalériu hostí, ktorí prišli na oslavu - na konci článku.

POZRITE SI AJ: Bratia v tričku v Izraeli

Hlavne.sk oslovilo viacerých hostí z oslavy, ktorí nechceli byť menovaní, ale vyjadrili sa, že vystúpenie Chmela vyznelo neslušne a nevhodne. ,,Viacerí po sebe pozerali, keď počuli, ako bývalý minister kultúry nemá v sebe ani trocha taktu, kultúry a slušnosti na takom slávnostnom akte. Nehodilo sa to,“ povedala jedna z pozvaných gratulantiek.

Andrej Danko na Pohode. V tejto forme by ste ho vôbec nečakali

Chmel sa v príhovore rozsiahlejšie kriticky vyjadroval ku vládnej koalícii, ktorej je Béla Bugára súčasťou. ,,Nerozumeli sme tomu, bolo to ako na politickom mítingu. Dotklo sa ho, že kritizovali Sorosa, pre ktorého nadáciu roky pracoval a toto mala byť pomsta? Na to sa nedá ani inak reagovať. Bol to veľmi neúctivý úlet,“ povedal nám ďalší z účastníkov oslavy.

TOTO MUSÍTE VIDIEŤ: Parlament je rizikové pracovisko

Medzi pozvanými oslávencami boli aj viacerí predstavitelia vládnej koalície, napríklad minister financií Peter Kažimír alebo predseda parlamentu Andrej Danko. Hasiť nevhodný prejav sa rozhodol práve líder SNS, ktorý si po Chmelovi zobral slovo a upozornil na riziko extrémistických síl, ktoré predstavujú pre krajinu skutočné nebezpečenstvo. Zatiaľ, čo Bugár Dankovi tlieskal, poslankyňa Lucia Žitňanská počas príhovoru šéfa parlamentu odišla zo sály na cigaretu.

Kávička, polievočka alebo len cigaretka. Takto obedujú naši poslanci

Chmel sa tak postaral o zbytočne napätú atmosféru. Oslava pokračovala ďalej, mnohí hostia sa jeho vystúpením nedali znechutiť. Náladu im zlepšila Lucie Bílá, ktorá prítomným zaspievala. Bélovi ju objednali ako darček viacerí pozvaní. (fotogaléria gratulantov nižšie v článku)

Kto je Rudolf Chmel?

Bol ministrom kultúry v druhej vláde Mikuláša Dzurindu (2002 – 2006), ktorá čelila afére kupčenia s hlasmi poslancov parlamentu. Na ministerstve kultúry bol Chmel vtedy nominantom ANO Pavla Ruska, ktorý figuroval vo viacerých kauzách, aktuálne je aktérom kauzy zmenky pre TV Markíza s Mariánom Kočnerom. Vo vláde Ivety Radičovej (vtedy už bol členom Most-Híd) zastával post podpredsedu vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny. Chmel je svatom prezidenta Andreja Kisku. Chmelova dcéra je manželkou Kiskovho syna. Dlhé roky bol na čele Nadácie otvorenej spoločnosti, ktorú financuje George Soros a niektorí politici ju preto dlhodobo kritizujú.

Zľava: Rudolf Chmel počas prijatia amerického finančníka a filantropa Georgea Sorosa v Bratislave 20. 10. 2010 / foto: archív vlada.gov.sk

FOTOGALÉRIA (kliknite na miniatúry):

Poslanci: Hurá na prázdniny. Ako vyzeral posledný deň v parlamente?

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky