Experti z EK preverovali pripravenosť modulov ETC a EURACARE

Ilustračné foto

foto: TASR

Preveriť akcieschopnosť a pripravenosť modulov ETC a EURACARE pre ich nasadenie v rámci mechanizmu Európskej únie pre civilnú ochranu.

To bola úloha tohtotýždňovej (20. – 22. 2.) certifikačnej návštevy zástupcov Generálneho riaditeľstva Európskej komisie (EK) pre humanitárnu pomoc a civilnú ochranu v súvislosti s certifikáciou uvedených modulov. Informuje o tom Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) na sociálnej sieti.

Vysokoškoláci sa môžu aj tento rok hlásiť na stáž v parlamente

Podľa jeho informácií boli členmi delegácie EK certifikačné expertky Erika Conti a Anastasia Ioakeimidou a zástupca vedúceho právneho oddelenia Stephen Curzon. Počas stretnutia na Prezídiu HaZZ rokovali so zástupcami zboru na čele s prezidentom Alexandrom Nejedlým.

Na Leteckom útvare Ministerstva vnútra (MV) SR bol delegácii predstavený ETC modul – dočasný núdzový tábor. V piatok (22. 2.) európski experti navštívili Záchrannú brigádu HaZZ v Malackách, aby absolvovali prehliadku modulu ETC. Na nej im predstavili jeho vybavenie a systém aktivácie dočasného núdzového tábora.

„Hlavným cieľom tohto projektu je prispieť k zvýšeniu efektívnosti manažmentu mimoriadnych udalostí ovplyvnených zmenou klímy prostredníctvom vytvorenia modulu ETC, ktorého úlohou je zabezpečiť schopnosť SR poskytnúť v krízovej situácii niektorej z členských krajín EÚ dočasné núdzové ubytovanie a humanitárnu pomoc, vrátane kvalifikovaného personálu,“ priblížil HaZZ.

Trapas u premiéra. Pre toto nebol Pellegrini naživo v diskusnej relácii

Modul EURACARE Flight & Shelter predstavuje leteckú evakuáciu obyvateľov z miesta mimoriadnej udalosti. „Po certifikácii bude zabezpečovať pomoc európskym občanom v krízových oblastiach sveta, ako krátkodobé núdzové ubytovanie, základnú zdravotnú a psychosociálnu pomoc a zároveň zabezpečí ich následnú evakuáciu lietadlami Leteckého útvaru MV SR, ktorý je partnerom tohto projektu,“ uzavrel HaZZ.

Môže vás zaujímať

Premiér verí, že poslanci zvolia dostatočný počet kandidátov na sudcov ÚS