Jednou vetou

Experti z EK preverovali pripravenosť modulov ETC a EURACARE

Ilustračné foto

foto: TASR

Preveriť akcieschopnosť a pripravenosť modulov ETC a EURACARE pre ich nasadenie v rámci mechanizmu Európskej únie pre civilnú ochranu.

To bola úloha tohtotýždňovej (20. – 22. 2.) certifikačnej návštevy zástupcov Generálneho riaditeľstva Európskej komisie (EK) pre humanitárnu pomoc a civilnú ochranu v súvislosti s certifikáciou uvedených modulov. Informuje o tom Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) na sociálnej sieti.

Vysokoškoláci sa môžu aj tento rok hlásiť na stáž v parlamente

Podľa jeho informácií boli členmi delegácie EK certifikačné expertky Erika Conti a Anastasia Ioakeimidou a zástupca vedúceho právneho oddelenia Stephen Curzon. Počas stretnutia na Prezídiu HaZZ rokovali so zástupcami zboru na čele s prezidentom Alexandrom Nejedlým.

Na Leteckom útvare Ministerstva vnútra (MV) SR bol delegácii predstavený ETC modul – dočasný núdzový tábor. V piatok (22. 2.) európski experti navštívili Záchrannú brigádu HaZZ v Malackách, aby absolvovali prehliadku modulu ETC. Na nej im predstavili jeho vybavenie a systém aktivácie dočasného núdzového tábora.

„Hlavným cieľom tohto projektu je prispieť k zvýšeniu efektívnosti manažmentu mimoriadnych udalostí ovplyvnených zmenou klímy prostredníctvom vytvorenia modulu ETC, ktorého úlohou je zabezpečiť schopnosť SR poskytnúť v krízovej situácii niektorej z členských krajín EÚ dočasné núdzové ubytovanie a humanitárnu pomoc, vrátane kvalifikovaného personálu,“ priblížil HaZZ.

Trapas u premiéra. Pre toto nebol Pellegrini naživo v diskusnej relácii

Modul EURACARE Flight & Shelter predstavuje leteckú evakuáciu obyvateľov z miesta mimoriadnej udalosti. „Po certifikácii bude zabezpečovať pomoc európskym občanom v krízových oblastiach sveta, ako krátkodobé núdzové ubytovanie, základnú zdravotnú a psychosociálnu pomoc a zároveň zabezpečí ich následnú evakuáciu lietadlami Leteckého útvaru MV SR, ktorý je partnerom tohto projektu,“ uzavrel HaZZ.

Môže vás zaujímať

KORONAVÍRUS: Na Slovensku pribudli ďalšie prípady na Koronavírus