Jednou vetou

Exposlanec Peter Ďuračka sa opäť postaví pred súd

Peter Ďuračka

foto: archív, TASR

Odvolacie konanie - verejné zasadnutie s mediálne známym exposlancom Petrom Ďuračkom je naplánované na Najvyššom súde SR (NS) koncom septembra. Vo štvrtok to potvrdila hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.


„Krajský súd v Bratislave v trestnej veci obžalovaného Ing. P. Ď. pre pokračovací trestný čin podvodu podľa paragrafu 250 odseku 1, odseku 4 Trestného zákona v znení účinnom do 1. januára 2006, na hlavnom pojednávaní konanom 16. marca tohto roku rozhodol tak, že obžalovaného uznal vinným z pokračujúceho trestného činu podvodu podľa paragrafu 250,“ uviedol vo štvrtok hovorca Krajského súdu v Bratislave (KS) Pavol Adamčiak.

Zmizol originál bakalárskej práce s podpismi Ruska

Súd ho vtedy odsúdil na súhrnný trest odňatia slobody na tri roky, štyri mesiace a 18 dní. Ten by si mal odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Okrem toho súd obžalovanému uložil trest zákazu činnosti riadiť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu na dobu šiestich rokov.

Najvyšší súd v roku 2008 na svojom verejnom zasadnutí znížil trest odňatia slobody bývalému poslancovi Národnej rady SR za SDK Ďuračkovi na päť rokov. Trojčlenný senát NS SR exposlanca uznal vtedy vinným z trestného činu podvodu podľa paragrafu 250, ktorého sa dopustil v roku 1996 na Daňový úrad Bratislava IV. Zrušil verdikt nižšej inštancie KS pokiaľ ide o výšku trestu. Naďalej platí, že spomínanému daňovému úradu musel zaplatiť odsúdený škodu vo výške osem miliónov Sk (265.551 eur). Zároveň pre neho platí aj rozsudok KS o šesťročnom zákaze viesť motorové vozidlo. KS exposlanca odsúdil 27. júna 2007 za podvod na osemročný trest v najľahšej, prvej nápravnovýchovnej skupine. Zároveň podľa rozsudku súdu mal zaplatiť osemmiliónovú škodu (265.551 eur), ktorú spôsobil daňovému úradu.

Ústavný súd odmietol Kočnerovu sťažnosť, ostáva vo väzbe

Svojím vtedajším rozsudkom NS SR súčasne zrušil predchádzajúce rozsudky Okresného a Krajského súdu v Bratislave, ktoré exposlanca potrestali trojročným väzením za útok na policajnú hliadku. Z verdiktov súdov potvrdil len zákaz šoférovania na šesť rokov. Ďuračka totiž práve terénnym autom pred svojím domom a po naháňačke mal na začiatku augusta 2004 zaútočiť na policajta. Exposlanec bol za mrežami aj za útok na verejného činiteľa. Bývalý politik bol mediálne známy svojimi údajnými viacerými roztržkami s policajtmi.

Vlani napokon päťčlenný senát Najvyššieho súdu SR pod vedením Štefana Harabina na verejnom zasadnutí vyhovel dovolaniu bývalého poslanca Národnej rady Petra Ďuračku v dlhoročnej kauze podvodu. NS SR vrátil vec na nové prerokovanie naspäť Krajskému súdu (KS) v Bratislave. Dovolací senát tak zrušil pôvodné rozsudky NS SR z roku 2008 a bratislavského KS z roku 2007.

Môže vás zaujímať

SaS vyzýva predsedu parlamentu Borisa Kollára na odstúpenie z funkcie