Jednou vetou

Expremiér Fico sa bez ochrankárov nepohne ani na krok

Expremiéra Fica stále stráži ochranka. Dokedy má na ňu nárok?

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock, TASR

Aj trištvrte roka po demisii má Robert Fico stále ochranku. Vyšportovaní muži sú mu neustále v pätách, monitorujú jeho aj okolie, nech sa kdekoľvek pohne. A ochranka sa Robertovi Ficovi predlžuje na ďalšie obdobie - po rokovaní vlády v stredu to uviedla ministerka vnútra Denisa Saková. Je to normálne? Dokedy môže mať expremiér ochranu?

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

„Vy si nemáte šancu uvedomiť, aké riziká reálne hrozia. Ani ja, ani vy, ani nikto nemá šancu dopátrať sa dôvodu zvýšenej ochrany,“ vyhlásil na margo ochranky Roberta Fica bezpečnostný analytik Milan Žitný.

Bezpečnostní analytici Milan Žitný a Juraj Zábojník sa v otázkach ochrany zhodujú. | foto: hlavne.sk

Korupčný enviroškandál: Sólymos je ticho, Bugár žiada spravodlivosť

Robert Fico podal demisiu 15.marca, na ochranku mal za štandardných podmienok nárok ešte 3 mesiace potom. Lenže aj po tomto období sa mu neustále predlžuje. „Úrad pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR prehodnocuje poskytovanie ochrany bývalému premiérovi Robertovi Ficovi pravidelne, podrobnosti nie je možné uviesť, nakoľko spadajú medzi utajované skutočnosti,“ uviedol pre hlavne.sk Komunikačný odbor Ministerstva vnútra.

FOTO: Odišiel pre škandál Vietnamca a teraz strážil rovno Macrona

Podľa reakcií na sociálnych sieťach vzniká až dojem, či mu to náhodou nevyhovuje a či si tým niečo nedokazuje. Oslovili sme dvoch bezpečnostných analytikov. Obaja sa zhodli, že ochranka a jej prideľovanie podliehajú zásadne riziku a miere ohrozenia politikov či ústavných činiteľov.

Vieme ako fungovali skorumpovaní úradníci na Okresnom úrade. Bude z toho megaškandál!

Robert Fico s ochrankou | Foto: TASR

Speváčka Emma Drobná na nákupoch. Čo si nakoniec vybrala?

„Spomeňme si na Emmanuela Macrona. Prevalilo sa potom, že bola okolo neho skupina ľudí zo zahraničia, ktorá mala naňho naplánovaný atentát. Nakoniec ich pochytali po návšteve. Bola tam spolupráca slovenských a zahraničných orgánov,“ objasňuje analytik Milan Žitný.

Ďalší bezpečnostný analytik Juraj Zábojník pracoval v Úrade na ochranu ústavných činiteľov dlhých 17 rokov. Chránil Mečiara, Čarnogurského, či Čiča. „Napríklad s Mečiarom, keď sa malo ísť z Düsseldorfu do Frankfurtu, tak nemecká kriminálna služba zachytila poznatky, že na trase, kadiaľ mala ísť slovenská kolóna, sa má niekto odpáliť. Nastúpilo protiteroristické komando, celá delegácia sa sústredila v Bonne a ochranu prevzala nemecká strana,“ spomína.  Vzhľadom na povinnosť mlčanlivosti ďalšie konkrétne spomienky na riziká nemôže spomínať. Bývalí premiéri podľa neho mali ochrankárov predlžovaných bežne, najčastejšie tak o pol roka.

Zločinecké komando v kauze vraždy Kuciaka – kto je kto?

„Fico vôbec nie je výnimočný, výnimočné by bolo, keby sa mu ochrana nepredĺžila. Všetkým jeho predchodcom za môjho fungovania sa ochranky predlžovala, lebo potenciálne hrozby pretrvávali. Ochrana by sa poskytla aj akémukoľvek poslancovi, keby sa zachytili informácie o jeho ohrození,“ je presvedčený analytik J. Zábojník.

V Európe je známy jediný prípad za posledných cca 30 rokov, keď útočník zozadu zblízka zastrelil bývalého premiéra Olofa Palmeho, jedného z najznámejších predstaviteľov švédskej demokracie. Palme sa v noci vracal s manželkou z kina, ochranku vtedy so sebou nemal.

Ochranku nemal ani niekdajší minister hospodárstva Ján Ducký, keď ho zastrelili vo vchode jeho domu v januári 1999.

FOTO: Nezvyčajné pomníky. Cintoríny zdobia umelecké diela aj kuriozity

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky