Jednou vetou

Fantastický úspech: Popis ojedinelého ochorenia si všimlo aj zahraničie

Ilustračné foto

Foto: unsplash.com

Úspech zvolenského lekára Jána Necpála, ktorý liečil a podrobne popísal výnimočný prípad pacientky, ktorá sa predávkovala venlafaxínom, následkom čoho sa u nej prejavil opsoklonus myoklonus ataxia syndróm, si všimli aj renomované zahraničné médiá. Jeho prípad bol publikovaný v časopise Journal of the Neurological Sciences.

Ako TASR informovala Alžbeta Sivá, hovorkyňa spoločnosti Agel SK, pod ktorú zvolenská nemocnica patrí, Necpál pracuje v nemocnici ako neurológ a vedie i ambulanciu pre parkinsonizmus a iné extrapyramídové poruchy. Počas svojej praxe sa mu podarilo opísať výnimočný prípad pacientky, ktorá si chcela vziať život a predávkovala sa antidepresívom s názvom venlafaxín, následkom čoho sa u nej prejavil tzv. opsoklonus myoklonus ataxia syndróm.

„Syndróm sa prejavuje nepravidelnými zášklbmi očí, končatín a poruchou koordinácie končatín a chôdze. Doteraz sa spájal takmer výlučne s detskými nádormi mozgu alebo infekciami centrálneho nervového systému,“ uviedol k riešenému prípadu neurológ.

„Včasná a najmä správna diagnostika a terapia liečiteľných neurologických ochorení je naším prvoradým cieľom. Existuje však mnoho ochorení, ktoré patria do kategórie vzácnych ochorení. Ich diagnostika a liečba je často náročnejšia, no snaha a boj s nimi sú práve preto omnoho viac cenené zo strany pacientov a ich blízkych,“ dodal.

Nemocnica Zvolen je spádovou oblasťou pre takmer 150.000 obyvateľov. Ročne je v nej hospitalizovaných približne 17.000 pacientov. Za prvý polrok 2017 mala nemocnica takmer 8600 ukončených hospitalizácií pacientov na lôžkových oddeleniach.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky